Dom na wskroś naturalny

Dom na wskroś naturalny

W niepewnych czasach warto pielęgnować takie wartości jak harmonia, spokój i wewnętrzna równowaga. Dla ukojenia szukamy swobodnego kontaktu z naturą, a we własnych domach chcemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Wnętrza stają się azylem, gdzie regenerujemy siły i spędzamy chwile w gronie rodziny i przyjaciół. Tę tendencję wspierają trendy w projektowaniu wnętrz i chętnie wybierany minimalizm, wykorzystanie naturalnych materiałów i ponadczasowa kolorystyka.
2:00 min
0
0

 Przykładem takiego projektu jest 330-metrowy dom w Oławie z wnętrzami autorstwa architektek z pracowni Tissu Architecture- Magdaleny Kostrzewy-Świątek, Agnieszki Zaremby i Anny Pokrywińskiej. Wnętrza są ponadczasowo eleganckie i pełne naturalności, która przenika z otaczającej dom zieleni. Nowoczesne wnętrza doskonale komponują się z otoczeniem budynku i podkreślają zewnętrzne walory bryły. Dom również powstał w pracowni Tissu Architecture, dlatego wszystko tworzy spójną i nierozerwalną całość.

- Projektując wnętrza często zapominamy, że są one częścią pewnej całości, na którą składa się zarówno bryła domu, jak i jego otoczenie. Ważne jest więc, by uchwycić ten związek i odpowiednio go zaakcentować. Projekt wnętrz powinien wpisywać się w szerszą koncepcję, być odzwierciedleniem tego, co na zewnątrz, tworzyć jej integralną część – wyjaśniają architektki.Takie myślenie nie tylko przybliża nas do Zachodu, ale też wypływa na sam sposób, w jaki odbieramy przestrzeń, podwyższając komfort jej użytkowania i samopoczucie mieszkańców – dodają Magdalena Kostrzewa-Świątek i Agnieszka Zaremba.

Autor:
Redakcja
Data:
29.09.2023
Projekt Tissu Oława_112232.png
Projekt: Tissu Architecture

Uwewnętrzniona natura

Tak się stało w przypadku tego domu. Harmonijna, nowoczesna bryła zewnętrzna jest zapowiedzią stylu, w jakim urządzone są jego wnętrza. Duże przeszklenia otwierają je na malowniczy, otaczający dom krajobraz. Główną dominantą aranżacji jest rysunek drewna, dopełniony fakturą kamienia. Okładziny ścienne, podłogi, fronty mebli wykończone grają tu pierwszoplanowe role, wspierane przez stonowaną paletę kolorystyczną, opartą na zieleni, beżach i brązach oraz szarości. Całość przełamują czarne dodatki. Element nowoczesności wprowadzają dopracowane kształty mebli i wyposażenia.

Projekt Tissu render_2e Duży64567567.png
Projekt: Tissu Architecture

Wypoczynek jak z widokówki

Najlepszy przykład to otwarta strefa dzienna, zaaranżowana w taki sposób, aby komponowała się z widokiem roztaczającym się zza wysokich okien. Malowniczy krajobraz domownicy mogą podziwiać odpoczywając na kanapie w salonie, oraz podczas posiłku w sąsiadującej ze strefą wypoczynkową jadalnią. Natura wybrzmiewa tu też w postaci naturalnych materiałów i stonowanej kolorystyki. Ten sam odcień jasnego drewna pojawia się na posadzce i zabudowie RTV. Na kominku pięknie kontrastują ze sobą kamienne faktury. W centrum salonu stanęła duża, narożna sofa. Ma prostą, minimalistyczną formę a szary kolor tapicerki wpisuje się w naturalny charakter projektu. Sofa wyznacza umowną granicę między salonem a kuchnią — stoi tyłem do części kuchennej i domyka wizualnie strefę wypoczynkowo-jadalnianą.

Projekt Tissu render_1e 223435454.png
Projekt: Tissu Architecture

Kuchnia ma minimalistyczną, prostą bryłę. Strefy funkcjonalne są wyznaczone przez użyte w kuchni materiały. Wysoka zabudowa z jasnymi fornirowanymi frontami tworzy wygodne miejsce do przechowywania. Skrywa też duże AGD. W części roboczej pojawia się jasny marmur. Rysunek kamienia podkreśla też wyspę kuchenną z drewnianym blatem. Mebel ma ciekawą formę, która przechodzi w stół jadalny, przy którym domownicy spotykają się podczas posiłków. Nowoczesną formę zabudowy kuchennej podkreśla też odpowiednio dobrane oświetlenie. Czarne, przeszklone witryny z podświetleniem przykuwają uwagę.

render_3egfdgdsda.png
Projekt: Tissu Architecture

Z artystyczną nutą

Na piętrze architektki zaplanowały strefę relaksu, w której domownicy mogą spędzać czas oddając się muzycznym pasjom, ale nie tylko. Mogą też poczytać ulubioną książkę lub obejrzeć film na wygodnej kanapie. Tak jak w strefie dziennej na parterze, część wypoczynkowa na piętrze jest utrzymana w neutralnych odcieniach ziemi z dodatkiem czerni. Zestawiona z jasnym drewnem daje niemal loftowy klimat i podkreśla artystyczne zainteresowania domowników. W salonie na piętrze znajduje się też wyjście na taras, skąd roztacza się piękny widok na otaczającą dom zieloną okolicę.

1_View03-min.jpg
Projekt: Tissu Architecture
1_View02-min.jpg
Projekt: Tissu Architecture
1_View04-min.jpg
Projekt: Tissu Architecture

Relaksujący salon kąpielowy

Wystrój łazienki również jest oparty na stworzeniu atmosfery wyciszenia i relaksu. To nowoczesny salon kąpielowy. Pojawia się tu drewno i kamień w dwóch wariantach strukturalnych z akcentami czerni. Wzrok przykuwają ściany wykończone żywą zielenią w strefie prysznicowej. Innowacyjne rozwiązanie doskonale sprawdza się w domu inspirowanym naturą. Domownicy mogą odpocząć podczas kąpieli w wannie o miękkich formach i skorzystać z nowoczesnego wyposażenia. Łazienka ma jasno wyznaczone strefy funkcjonalne. To sprawia, że małe wnętrze jest eleganckie i wizualnie uporządkowane.

Projekt: Tissu - Magdalena Kostrzewa-Świątek, Agnieszka Zaremba, Anna Pokrywińska

2A-min.jpg
Projekt: Tissu Architecture
4-min.jpg
Projekt: Tissu Architecture
1A-min.jpg
Projekt: Tissu Architecture
3A-min.jpg
Projekt: Tissu Architecture

Podobne artykuły

Dom w stylu modern classic z akcentami art deco
Architektki z krakowskiej pracowni Mango Investments są przekonane, iż każde wnętrze posiada potencjał. Nie w każdym przypadku...
Kamienica z duszą na warszawskiej Pradze
Jedna sprzed wojennych kamienic znajdujących się w stolicy zyskała nowe życie. Stało się tak dzięki zainteresowaniu dewelopera...