Drewniana elewacja – jak zabezpieczyć?

Drewniana elewacja – jak zabezpieczyć?

Naturalne piękno i funkcjonalność to główne cechy drewnianej elewacji. Wprowadza ona przytulną estetykę i ciepło, które idealnie harmonizuje z otoczeniem oraz doskonale wpisuje się w ekologiczne trendy. Podpowiadamy w jaki sposób ją zabezpieczyć, aby zachwycała przez długie lata.
1:00 min
0
0

Zagrożenia


Elewacja budynku jest stale narażona na zmieniające się warunki pogodowe. W skali roku poddawana jest na działanie deszczu, śniegu, mrozu oraz intensywnych promieni słonecznych. Aby cieszyła oko gospodarzy przez długie lata, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Drewniana elewacja nie tylko imponująco wygląda, ale i pomaga zachować ciepło w domu, dzięki czemu w okresie zimowym możemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Autor:
Redakcja
Data:
15.05.2024
TIKKURILA VALTTI OPAQUE_KOLOR Q691 (1).jpg
Fot. Materiały prasowe Tikkurila

Odpowiednia ochrona

Elewacja jest wizytówką domu, warto zatem postawić na produkty wysokiej jakości, które zagwarantują wszechstronną ochronę surowca. Doskonałym wyborem będzie dedykowana farba, która zapewnia ochronę przeciw szkodliwemu wpływowi czynników atmosferycznych. Tego typu preparaty cechują się wytwarzaniem elastycznej powłoki, która dostosowuje się do podłoża i pory roku. Ponadto ich zadaniem jest ochrona drewna przed wilgocią, zatem regulują poziom wilgoci, co sprawia, że farba nie ulega łuszczeniu się i pękaniu. Do tego surowiec zabezpieczony zostaje przed promieniowaniem UV, w rezultacie drewno nie trafi koloru z upływem lat i nie szarzeje. Odpowiednie preparaty chronią również przed działaniem grzybów pleśniowych.

TIKKURILA VALTTI OPAQUE_KOLOR Q691.jpg
Fot. Materiały prasowe Tikkurila

Krok po kroku

Nie każda pora roku jest odpowiednia na przeprowadzenie prac. Malowanie drewnianej elewacji powinno się przeprowadzać, gdy temperatura znajduje się w przedziale 5-25 stopni, a wilgotność powietrza nie przekracza 80%. Ponadto powierzchnie nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.  Należy pamiętać o odpowiednim oczyszczeniu podłoża tak, aby nie miało śladów zabrudzeń i było suche. Wszystkie luźne elementy trzeba usunąć, najlepiej za pomocą stalowej szczotki. W przypadku wystąpienia pleśni należy się jej uprzednio pozbyć przy użyciu dedykowanego produktu pleśniobójczego. 

TIKKURILA VALTTI OPAQUE_KOLOR Q691 (3).jpg
Fot. Materiały prasowe Tikkurila

Jeżeli dana powierzchnia była pokryta farbami połyskowymi lub szpachlowane, należy ją zeszlifować i wyrównać do uzyskania surowego drewna, a następnie zagruntować. Zanim zabierzemy się do nakładania farby, pamiętajmy o dokładnym wymieszaniu. Jeżeli pracujemy nad nową powierzchnią, powinniśmy zaaplikować dwie warstwy produktu, przy użyciu pędzla bądź metodą natrysku. Jeśli dokonujemy renowacji ilość warstw, jest zależna od różnicy koloru i kondycji surowca. Ostatnie warstwy powinny być nieco grubsze. Ostateczną trwałość produkty osiągają po około 4 tygodniach od malowania.


Fot. Materiały prasowe Tikkurila 

Polecane artykuły:

Jak zabezpieczyć taras i balkon przed wilgocią?
Powierzchnia tarasów i balkonów jest narażona na bezpośredni kontakt z wodą i wilgocią, skutkami promieniowania UV oraz niekorzystnymi...
czytaj więcej
Jak zabezpieczyć drewniany taras na zimę
Drewno to jeden z najpiękniejszych materiałów wykończeniowych. Intensywnie użytkowane, zwłaszcza w przestrzeni zewnętrznej...
czytaj więcej