Funkcjonalne mieszkanie z antresolą w Białymstoku
- Przed małą przestrzenią stanęły całkiem spore oczekiwania inwestorki. Pragnęła ona by niewielkie mieszkanie z antresolą zamieniło się w pełni funkcjonalną przestrzeń, dopasowaną do jej potrzeb i osobowości. Miało być nowocześnie, minimalistycznie i przede wszystkim funkcjonalnie. W roli głównej miał się zaś pojawić palisander – drewno o dość ciemnym wybarwieniu, wpadającym w czerwień. Ponieważ z reguły ciemne kolory nie sprzyjają małym przestrzeniom, postawiłam na biel oraz lakierowane powierzchnie, pięknie odbijające światło. Zdobią one fronty licznych zabudów stałych, powiększając optycznie przestrzeń – tłumaczy architekt Anna Łuksza.
Rozwiązania funkcjonalne
Architektka przykłada ogromną wagę do detali. Świadczą o tym między innymi grzejniki Flat Line marki Vasco. Mają minimalistyczne formy, które doskonale wpasowują się w założenia projektowe. Proste bryły grzejników powtarzają kolory i formy zastosowane przez architektkę we wnętrzach. Niczym nowoczesne dzieła sztuki dodają „kropkę nad i” w całej aranżacji.
- Mieszkanie w stanie deweloperskim wyposażone było już w grzejniki. Jednak ich gabaryty, umiejscowienie, a przede wszystkim nieciekawa estetyka w żaden sposób nie wpisywały się w projekt wnętrza. Dodatkowo zajmowały one zbyt dużo miejsca, które w tym przypadku było na wagę złota. Dlatego zdecydowałam się na dekoracyjne modele od Vasco, które często wybieram do swoich projektów. I tym razem był to strzał w dziesiątkę. Minimalistyczne grzejniki Flat Line nie tylko pozwoliły optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, ale też doskonale wpisały się w przyjęty styl aranżacyjny, stając się oryginalną ozdobą ścienną – mówi Anna Łuksza.
Musimy pamiętać, że podstawową funkcją grzenika jest przede wszystkim ogrzewanie pomieszczenia. Są niezbędnym technicznie elementem wyposażenia wnętrz w naszym klimacie. Funkcjonalność jest także najistotniejszym elementem tej realizacji. W przedpokoju znajdują się wysokie, pojemne zabudowy w wysokim połysku. Gładkie fronty odbijają świało i powiększają optycznie przestrzeń. Regularne, klarowne podziały nadają aranżacji rytm i tworzą wrażenie harmonii we wnętrzu.
Obok wejścia znajduje się też ergonomiczna zabudowa kuchenna. W dobrze zaprojektowanej kuchni przygotowywanie posiłków staje się czystą przyjemnością. Dużo miejsca do przechowywania ułatwia utrzymanie porządku a duże blaty zapewniają wygodną przestrzeń roboczą. Do atutów kuchni należy też osobna spiżarnia z wejściem ukrytym w fornirowanej zabudowie.
Przede wszystkim wygoda
Strefa wypoczynkowa jest wyposażona w dwie komfortowe sofy w odcieniu ciemnej czerwień i szarości. Inwestorka ma tu wygodne miejsce do relaksu i spotkań w gronie najbliższych. Kolorystyka mebli nawiązuje do japońskiego minimalizmu i dobrze koresponduje z odcieniami palisandru i betonu. Układ mebli wypoczynkowych przy ścianie telewizyjnej tworzy zamkniętą kompozycję i sprawia, że otwarta przestrzeń jest klarowna i uporządkowana. Zgodnie z wytycznymi stylu minimalistycznego, architektka ograniczyła ilość elementów wyposażenia do niezbędnego minimum. Zamiast dekoracji, wykorzystano tu intrygujący rysunek drewna w różnych wydaniach, fakturę betonu i innych materiałów wykończeniowych.
Łazienka jest utrzymana w klimacie prywatnego SPA. Luksusowy charakter pomieszczenia tworzy dekoracyjny kamień nad wanną. To miejsce, w którym można wypocząć i zrelaksować po ciężkim dniu. Architektka Anna Łuksza konsekwentnie utrzymała aranżację w spójności z pozostałymi pomieszczeniami w mieszkaniu. To elegancka i funkcjonalna przestrzeń, w której domownicy mogą żyć i wygodnie, i pięknie.
Projekt: She-Art Aranżacja Wnętrz Anna Łuksza
Zdjęcia: Tomasz Markowski