Home staging - jak pokazać pełny potencjał nieruchomości?

Home staging - jak pokazać pełny potencjał nieruchomości?

Sprzedaż czy wynajem mieszkania to długie i często skomplikowane procesy. Prezentacja wnętrz i negocjacje mogą spędzać nam sen z powiek. Jak ułatwić sobie to zadanie i najlepiej zaprezentować potencjał naszej nieruchomości potencjalnym nabywcom? Dzięki kilku prostym zabiegom możemy osiągnąć wyższą cenę i lub szybciej spieniężyć dom. Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, czym jest home staging oraz jak go wykorzystać podczas samodzielnej sprzedaży i wynajmu nieruchomości.
3:00 min
0
0

Home staging - co to jest?


Home staging jest odpowiednim przygotowaniem nieruchomości do wynajmu lub sprzedaży, które pokaże ją w jak najlepszym świetle. Ma na celu przyciągnąć i zachęcić do zakupu jak największą liczbę osób poszukujących nieruchomości i wyróżnić ją na tle innych, podobnych w okolicy. Home Staging to przede wszystkim umiejętne zastosowanie dekoracji i dodatków, które pozwolą zwiększyć atrakcyjność przestrzeni w oczach potencjalnego nabywcy. Obejmuje też zakres czynności takich jak proste naprawy i renowacje, czyli odmalowanie poszarzałej ściany, czy przykręcenie listew i karniszy, ale już nie wymianę okien czy płytek w łazience. W przeciwieństwie do remontu home staging stawia na szybkie i doraźne rozwiązania.

Autor:
Redakcja
Data:
18.06.2021
Beżowo-brązowa łazienka z dekorami Domino Credo
Kilka dekoracji i akcesoriów łazienkowych - dozowniki, pojemniczki czy mydło mogą znacząco podnieść atrakcyjność wnętrza. Fot. Domino
Domino Credo Brown
Płytka ścienna, 30,8x60,8 cm
sprawdź
Credo
Marka Domino
sprawdź
Domino Credo Beige MAT
Płytka podłogowa gres szkliwiony (gr. 11 mm), 59,8x59,8 cm
sprawdź
Domino Credo Beige
Płytka ścienna, 30,8x60,8 cm
sprawdź
Domino Credo Geo
Płytka dekoracyjna, 30,8x60,8 cm
sprawdź
ciekawe pomysły

Specjalista od przygotowywania nieruchomości do transakcji staje się coraz popularniejszym zawodem. Z usług homestagera mogą skorzystać osoby, które cenią wygodę i profesjonalne podejście do sprzedaży swojej nieruchomości. Usługa home staging jest też coraz częściej proponowana jako pakiet we współpracy z agencją obrotu nieruchomościami.

Dlaczego warto wykorzystywać home staging?

Odpowiednio zaprezentowana nieruchomość ma większe szanse na skuteczną, rentowną sprzedaż lub szybszy wynajem na lepszych warunkach. Dom lub mieszkanie jesteśmy w stanie sprzedać szybciej i większym zyskiem, niż w przypadku niestosowania zasad home staging. Ta prosta technika marketingowa podnosi realną wartość i atrakcyjność wnętrz w oczach kolejnych, potencjalnych lokatorów, dlatego negocjacje cenowe są mniejsze, a sama transakcja jest zawierana w znacznie krótszym czasie.

Ile kosztuje wyposażenie łazienki?
Na ostateczną cenę łazienki składa się wiele elementów. Dwa najważniejsze to rodzaj wyposażenia oraz koszt prac ekipy remontowej...
czytaj więcej

 Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazują, że usługa home staging skraca czas sprzedaży nieruchomości o nawet 40%. Najlepiej zastosować go w mieszkaniach, w których pojawia się wielu zainteresowanych potencjalnych nabywców, jednak żaden z nich nie decyduje się na sfinalizowanie transakcji. Może to oznaczać, że metraż, lokalizacja i cena domu są dla poszukujących atrakcyjne, ale wnętrza z jakiegoś powodu nie skłaniają do decyzji o zakupie.

Nowoczesna kuchnia Ferro Brado
Na blacie w kuchni postawmy owoce, zioła, lub świeże kwiaty, które zbudują przytulny, zapraszający nastrój. Fot. Ferro
Brado
Marka Ferro
sprawdź
Ferro Brado BBO4
Bateria zlewozmywakowa stojąca, chrom
sprawdź

Jakie tricki home stagerów możemy zastosować w swoim domu?

1. Zrób generalne porządki


Aby najlepiej pojąć znaczenie home stagingu w sprzedaży, powinniśmy postawić się w roli kupującego. Chcielibyśmy wejść do przyjemnej, jasnej i przede wszystkim - czystej przestrzeni. Przed zaproszeniem potencjalnego nabywcy upewnijmy się, że wnętrza są dokładnie wysprzątane. Przed prezentacją mieszkania warto wykonać generalne porządki, łącznie z myciem okien i szorowaniem trudno dostępnych przestrzeni. Zwłaszcza w łazience i kuchni - niedopuszczalne są widoczne wykwity pleśni i brud na fugach czy rdza. Jeśli nie mamy czasu na samodzielną pracę, warto skorzystać z usług profesjonalnej ekipy sprzątającej. Dopiero po gruntownym szorowaniu możemy zadbać o dalsze szczegóły prezentacji wnętrz.

Nowoczesny salon w szarościach i beżach
Wypoczynkowy charakter salonu podkreślą koce i poduszki dekoracyjne, zielone rośliny doniczkowe oraz kilka bibelotów na stoliku kawowym - np. otwarta książka i czekoladki sprawią, że nowy lokator szybciej się zadomowi w naszym salonie. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Desertdust Grafit Gres Szkl. Rekt. Struktura Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Paradyż Desertdust Beige Gres Szkl. Rekt. Struktura Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Desertdust
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Desertdust Grafit Gres Szkl. Rekt. Struktura Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x119,8 cm
sprawdź

2. Usuń wszystkie drobne usterki


Wszystko, co da się poprawić niedużym kosztem, może znacząco podnieść wartość nieruchomości. Często odwlekamy lub zapominamy o takich drobiazgach, jednak mają one znaczny wpływ na pozytywną decyzję potencjalnego nabywcy. Doklej odstającą od ściany tapetę, wymień połamaną listwę przypodłogową, pękniętą płytkę czy pokryty pleśnią silikon w łazience. Tubka silikonu sanitarnego kosztuje tylko kilkanaście złotych, ale efekt nieskazitelnie czystej łazienki w oczach kupującego będzie bezcenny. 

Minimalistyczny korytarz wykończony kamiennymi płytami
Pamiętaj o porządku - przed przyjściem potencjalnych klientów maksymalnie ukryj jak najwięcej prywatnych pamiątek, butów i ubrań z przedpokoju, aby stworzyć wrażenie bardziej otwartej, zapraszającej przestrzeni. Fot. Domni.pl
Apenino
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Apenino Gris Lappato 24985
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź

3. Rozjaśnij przestrzeń


Zagracone, ciemne wnętrza nie zrobią wrażenia na kupujących. Wynieśmy z pokoi niepotrzebne meble, zbędne przedmioty, zdjęcia i osobiste pamiątki na czas prezentacji mieszkania do sprzedaży – przestrzeń będzie wydawała się większa i zapraszająca. Bardzo ważne jest też naturalne światło, dlatego zdejmijmy ciężkie, ciemne zasłony. Może pomóc również odświeżenie ścian, np. odmalowanie ciemnych powierzchni na biały kolor.

Nowoczesny salon z marmurowym wykończeniem
Zamień prywatne zdjęcia na neutralne, kolorowe grafiki w salonie oraz w sypialni. Fot. Domni.pl
Tubądzin Pietrasanta MAT
Płyta uniwersalna gresowa (gr. 10 mm), 59,8x119,8 cm
sprawdź
Tubądzin Pietrasanta POL
Płyta uniwersalna (gr. 10 mm), 59,8x119,8 cm
sprawdź
#Roślinne motywy
sprawdź
Pietrasanta
Kolekcja Tubądzin
sprawdź

4. Zadbaj o przyjemny zapach i atmosferę


Przed przyjściem potencjalnych nabywców dokładnie wywietrzmy mieszkanie i unikajmy palenia w pomieszczeniach. W czystym, sprzątniętym mieszkaniu przyjemny zapach zapewnią odświeżacze powietrza lub świeże kwiaty w wazonie. Postawmy na delikatne zapachy, nie zbyt słodkie i nie przesadnie ostre. Rozpylmy odświeżacz we wnętrzu na kilka godzin przed spotkaniem i wywietrzmy wnętrze. Ciekawym sposobem na zapraszający zapach jest prażenie kawy naturalnej: garść ziaren lub kilka łyżeczek naturalnej kawy mielonej należy umieścić w piekarniku na rozgrzanej blasze do pieczenia na 10-15 minut przed przyjściem gości.

Ile kosztuje usługa home staging?

Wiele zależy od zakresu potrzebnych prac - odmalowanie pokoju to koszt ok. 150 złotych, uszkodzoną listwę przysufitową lub przypodłogową wymienimy za kilkanaście złotych. Jeśli w aranżacji wnętrz do prezentacji wykorzystamy już posiadane przedmioty, nie musimy wydawać nawet złotówki. Usługa home staging oferowana w biurze pośrednictwa obrotu nieruchomościami jest często wliczona w całkowity koszt serwisu agenta nieruchomości - warto dopytać o szczegóły podczas współpracy z biurami.

Podobne artykuły

10 pomysłów na nowoczesną kuchnię
Planujesz remont kuchni? Zebraliśmy 10 najlepszych projektów kuchni, które najchętniej oglądaliście w naszej galerii. Jakie...
czytaj więcej
Jakie kolory wybrać do sypialni?
Ogromne znaczenie i wpływ na nasze samopoczucie ma kolorystyka ścian wnętrza, w którym przebywamy. Sypialnia jest miejscem...
czytaj więcej