Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

Zbliża się lato, a wraz z nim upalne dni i noce, podczas których niezwykle istotne będzie zachowanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach bez klimatyzacji. Wysokie temperatury znacząco oddziałują na nasze samopoczucie, dlatego warto zadbać o komfort. Jak przetrwać w czasie upałów i przygotować mieszkanie na lato bez klimatyzacji? Poznaj sprawdzone sposoby na obniżenie temperatury w pomieszczeniach.
1:00 min
0
0

Wpływ wysokich temperatur na organizm człowieka


Dlaczego warto zadbać o ochłodzenie mieszkania? Upalne dni są szczególnie groźne dla osób starszych, mających problemy z układem krążenia i oddechowym oraz dzieci. Długotrwałe przebywanie w wysokich temperaturach może prowadzić do problemów zdrowotnych, od lekkich aż po zagrażające życiu. Możemy odczuwać zmęczenie, zawroty i bóle głowy, dezorientację, odwodnienie a w skrajnym przypadku udar cieplny. Temperatura ciała wzrasta wtedy powyżej 40°C i prowadzi do niewydolności narządów, odczuwamy zaburzenia świadomości, nudności i wymioty. Częstymi objawami przegrzania organizmu są też omdlenia.

Autor:
Sylwia Sobotko
Data:
24.04.2025
Wentylator na podłodze w pokoju
W mieszkaniach i domach bez klimatyzacji doskonale sprawdzą się mniejsze urządzenia, które dadzą wrażenie schłodzenia powietrza - wentylatory i nawilżacze powietrza. Fot. You Chen Hsu/Unsplash

Jak schłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

Nie zawsze mamy możliwość montażu klimatyzacji w mieszkaniach i domach, dlatego warto poznać inne sposoby na obniżenie temperatury powietrza we wnętrzach w upalne dni.


Wietrzenie i otwieranie okien na noc


Wietrzenie pomieszczeń warto wykonywać o każdej porze roku, jednak w okresie letnim dopływ świeżego powietrza jest szczególnie istotny. Odpowiada za utrzymanie optymalnej temperatury i nawilżenia powietrza. Kiedy najlepiej wietrzyć mieszkanie? W pomieszczeniach położonych od strony wschodniej otwórzmy okna wcześnie rano i późnym popołudniem, kiedy temperatura na zewnątrz nie jest już tak wysoka. Aby ochłodzić pokój z ekspozycją zachodnią, okna otwieramy od świtu do południa. Warto przez dłuższą chwilę zostawić okna na przestrzał, czyli z dwóch stron domu lub mieszkania, aby zachodziła swobodna wymiana powietrza.


Otwarte okna w nocy obniżą temperaturę powietrza nagrzanego w pomieszczeniu ciągu dnia. Upał niekorzystnie wpływa na jakość snu i może powodować nadmierną potliwość. Okna na lato warto wyposażyć w moskitiery, które zapobiegną przedostawaniu się owadów do wnętrz.

Okno otwarte na ogród
Regularne wietrzenie pomieszczeń w okresie zmniejszonego nasłonecznienia ułatwia ochłodzenie mieszkania latem. Fot. Dinker Gulati/Unsplash

Wentylatory elektryczne


Jak ochłodzić mieszkanie latem? Niezastąpione są elektryczne wentylatory. Na rynku mamy zarówno małe i poręczne modele biurkowe, jak i kolumnowe o większej mocy, lub wyposażone w rozmaite funkcje dodatkowe. Jeśli nie możemy zamontować klimatyzacji, lub jest ona zbyt kosztownym wydatkiem, warto zainwestować w dobry wentylator. Dostarczy chłodne powietrze wszędzie tam, gdzie go aktualnie potrzebujemy. Przy wentylatorze możemy ustawić także miskę z zimną wodą w taki sposób, aby skrzydła wiatraka rozbijały wilgotne, schłodzone powietrze. Pamiętajmy wtedy o zachowaniu szczególnej ostrożności — nie stawiajmy wentylatora z miską w zasięgu dzieci i zwierząt domowych i nie zostawiajmy ich bez nadzoru.

Bezprzewodowy wiatraczek na biurku
Bezprzewodowy wiatrak możemy postawić w dowolnym miejscu. Świetnie sprawdzi się podczas pracy z domu w trakcie upałów. Fot. The Design Gift Shop

Nawilżanie powietrza - domowe sposoby na upał


Gorące powietrze bardzo często jest także suche. Niska wilgotność powietrza może powodować problemy z oddychaniem i utrudniać komfortowy sen. Warto rozważyć zakup elektrycznego nawilżacza powietrza. Zwróćmy uwagę na nawilżacze ewaporacyjne, które wytwarzają niewidoczną parę wodną. Oprócz nawilżaczy elektrycznych możemy wykorzystać też wilgotne zasłony na oknach lub mokre ręczniki. Namoczone w zimne wodzie, dobrze wyciśnięte wilgotne ręczniki możemy rozłożyć w czasie upału na suszarce, lub powiesić na drzwiach czy grzejniku. Parująca z materiału woda nawilży i da wrażenie schłodzenia powietrza w pomieszczeniu. To bezpieczne rozwiązanie do pokoi dzieci i osób starszych, którym szczególnie dokuczają upalne dni.

Nawilżacz powietrza w aranżacji sypialni
Nawilżacz powietrza poprawi mikroklimat sypialni i umożliwi ochłodzenie mieszkania przed snem. Fot. Mariana Rascão/Unsplash

Zabezpieczenie okien przed upałem - zasłony, rolety, folie

Jak schłodzić mieszkanie niewielkim kosztem? Mieszkanie bez klimatyzacji, zwłaszcza z ekspozycją południową, warto zabezpieczyć przed nagrzewaniem promieniami słonecznymi. Tutaj z pomocą przyjdą rolety i zasłony w jasnych kolorach. Jasne i białe tkaniny lepiej odbijają promienie słoneczne i ograniczają nagrzewanie powietrza w pomieszczeniu. Warto postawić na zasłony o grubych splotach lub zaciemniające rolety o właściwościach przeciwsłonecznych. Na okna dachowe lub tam, gdzie nie możemy zasłonić okien w inny sposób, świetnie sprawdza się folie przeciwsłoneczne. Są łatwe w montażu - arkusze folii nakleja się równomiernie na czyste i suche szyby. W zależności od oczekiwań i indywidualnych potrzeb, do wyboru mamy folie przeciwsłoneczne zewnętrzne oraz zewnętrzne. W upalne dni możemy w ten sposób obniżyć temperaturę powietrza w pomieszczeniu nawet do 8 stopni Celsjusza. 

Okno z grubymi zasłonami i roletą materiałową
Okno osłonięte przed promieniami słonecznymi ograniczy nagrzewanie pomieszczeń latem. Fot. MOON

Naturalne materiały na lepszy sen podczas upałów


W gorące dni warto wykorzystać zalety naturalnych materiałów - zamiast piżam i pościeli z tkaniny syntetycznej, na lato wybierzmy poszewki i piżamy bawełniane, z wiskozy lub lniane. Materiały przepuszczające powietrze także lepiej odprowadzają wilgoć i pozwalają naszej skórze oddychać podczas snu. W ten sposób ograniczymy nocne pocenie i związany z nim dyskomfort oraz nieprzyjemne zapachy. 

Łózko z lnianą pościelą w paski
Lniana pościel zapewni komfort wypoczynku podczas upalnych, letnich nocy. Fot. Chalk Pink Linen Company

Jak radzić sobie z upałem - inne skuteczne sposoby


Jak jeszcze ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Jeśli jest to możliwe, latem zrezygnujmy z długiego gotowania i gorących posiłków w godzinach największego nasłonecznienia. Ciepłe powietrze dodatkowo dogrzeje kuchenka, piekarnik i gorące jedzenie, dlatego o wiele przyjemniej będzie gotować wieczorem lub wczesnym rankiem. Pamiętajmy też o odpowiednim nawodnieniu - codziennie należy pić około 1.5 - 2 litrów, a latem nawet 3 litrów wody. Dzięki temu nasze ciało będzie mogło lepiej regulować temperaturę i radzić sobie z upałem w pomieszczeniach bez klimatyzacji. 


Podobne artykuły:

Wentylacja w domu: rodzaje, korzyści i koszty
Wymiana powietrza to bardzo ważna kwestia w każdym budynku. Prawidłowa wentylacja w domu sprawia, że jego mieszkańcy cieszą...
Rekuperacja - ochrona przed smogiem
Zanieczyszczenia powietrza i wszechobecny smog są jednymi z największych zagrożeń cywilizacyjnych w obecnych czasach. Jak...