Jak rozsądnie nawadniać ogród?

Jak rozsądnie nawadniać ogród?

Hodowane przez nas rośliny potrzebują szczególnej opieki w okresie letnim. Niezależnie od tego czy posiadamy balkon czy ogród, odpowiednie nawadnianie roślin jest latem kwestią priorytetową. Odpowiedzialne podlewanie wymaga jednak wiedzy i czasu, by móc zapewnić roślinom możliwie najlepszą opiekę.
2:00 min
0
0

Pora dnia ma duże znaczenie


Zapotrzebowanie na wodę jest uzależnione od pogody oraz pory dnia. Optymalne nawadnianie powinno być rzadsze, ale obfite. Najlepsze pory na podlewanie to godziny poranne lub wieczorne. Pozwala to uniknąć straty wody poprzez parowanie i rozwoju chorób grzybowych. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest sterownik nawadniania, który można ustawić na konkretną godzinę. Urządzenie można zaprogramować na automatyczne uruchamianie lub włączyć je przy pomocy aplikacji na bluetooth. Taki sterownik można podłączyć do zraszacza wahadłowego, bez konieczności instalacji kompletnego, automatycznego systemu nawadniania.


automatyczna konewka.Jpg
Automatyczna konewka pozwoli na uniezależnienie się od innych osób podczas wyjazdów. Fot. Gardena

Sprawdzaj wilgotność gleby


Czujnik wilgotności gleby do bardzo dobry dodatek do sterownika nawadniania. Gdy wilgotność gleby jest wystarczająca, czujnik da znać sterownikowi, by nie uruchamiał się. Rośliny będę podlewany tylko wtedy, gdy będzie to niezbędne. Urządzenia tego typu często posiadają aplikacje, dzięki którym będzie można na bieżąco sprawdzać stan nawodnienia gleby.


Jak dbać o rośliny również na urlopie?


Podczas wyjazdów wakacyjnych, często jesteśmy zmuszeni zostawiać rośliny pod opieką sąsiadów lub rodziny. Często znalezienie osoby, która zajmie się naszymi roślinami, nie należy do najłatwiejszych. Dobrym remedium na ten problem są automatyczne konewki do skrzynek balkonowych, które zadbają o nawodnienie roślin nawet gdy nie posiadamy na balkonie kranu z wodą. Urządzenie to umożliwia nawodnienie  nawet do sześciu skrzynek o długości do 1 metra. Konewka może czerpać wodę również ze zbiornika na deszczówkę, dzięki czemu uniezależnisz się od kranu.

sterownik nawadniania Bluetooth (4).Jpg
Wiele pomocnych w ogrodzie urządzeń można skonfigurować z telefonem. Fot. Gardena

Bezpieczne przechowanie sprzętu ogrodowego


Długi, plączący się wąż ogrodowy potrafi skomplikować życie w ogrodzie. Dlatego warto wyposażyć się w bęben ogrodowy, który pomoże utrzymać porządek w pod domem. Można go dostosować do wielkości terenu i zainstalować w dowolnie wybranym przez siebie miejscu w pobliżu domu. W zależności od modelu można obracać go nawet w zakresie 360°.


Alternatywne źródła wody


Rozsądne zarządzanie wodą jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na oszczędność. Najlepszym rozwiązaniem jest zbieranie deszczówki do zbiorników lub beczek, by następnie wykorzystać ją do nawadniania. Użytecznym urządzeniem może okazać się pompa do deszczówki. Da się podłączyć do niej, chociażby zraszacze. Nowoczesne pompy posiadają włącznik hydroforowy, uruchamiający i wyłączający ją przy poborze wody.


czujnik wilgotności.Jpg
Czujnik wilgoci to świetne rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mieli pewność co do tego, kiedy nasze rośliny potrzebują podlewania. Fot. Gardena

Zainspiruj się:

Relaks na świeżym powietrzu – pomysł na taras i ogród
W sezonie wiosenno-letnim życie zdecydowanie toczy się na zewnątrz. Wychodzimy na tarasy, balkony, spędzamy czas w ogrodzie...
czytaj więcej
Wybieramy płytki tarasowe
Budując lub remontując dom myślimy kompleksowo. Wykończenie i detale mają wpływ na ogólny odbiór przestrzeni zarówno wnętrza...
czytaj więcej