Jak montować drewniane deski tarasowe?
Upewnij się, że układasz deski w odpowiednich odstępach
Drewno to materiał higroskopijny – pod wpływem zmian wilgotności w otoczeniu nasiąka i zmienia swoją objętość. Cykl pracy drewna podlega wahaniom pogody – w deszczowe dni drewno pęcznieje i rozszerza się, natomiast podczas suchej pogody oddaje wodę i kurczy do pierwotnego wymiaru. Przyjmuje się, że drewno może zmieniać szerokość i grubość o ok. 6% w ciągu cyklu. Aby zapewnić konstrukcji trwałość i stabilność, deski musimy układać w odstępie nie mniejszym niż 6 mm. Deski nie będą napierać na siebie, odkształcać a w rezultacie mogą nawet oderwać od legarów. Pamiętajmy też o dylatacji ścian – krawędź desek od elewacji odsuwamy o co najmniej 10 mm. Dzięki szczelinie dylatacyjnej, pracujące drewno nie uszkodzi tynku.
Deski tarasowe z drewna wymagają odpowiedniej pielęgnacji - sprawdź, jak zabezpieczyć drewniany taras na zimę i cieszyć się kolejnym sezonem wypoczynku na świeżym powietrzu.
Wybierz prawidłowy rodzaj wkrętów i rozstaw mocowań
Deski przykręcamy do legarów 2 wkrętami – muszą mieć długość minimum 2x większą, niż grubość deski. Wkręty do montażu drewnianych desek tarasowych wykonane ze stali nierdzewnej najlepiej zniosą trudne warunki atmosferyczne. Wkrętów nie umieszczamy dalej, niż 15-20 mm od krawędzi deski. Aby uniknąć wyginania się końców, nie wkręcamy ich też w odległości 30-60 mm od czoła deski. Przed montażem desek do legarów warto przygotować wstępne nawiercenia pod wkręty (wiertłem o 1 mm mniejszym, niż średnica wkręta, np. wiertło o średnicy 4 mm do wkrętu 5 mm). Jeśli kładziemy duży nacisk na estetykę powierzchni tarasu, warto zwrócić uwagę na specjalne klipsy montażowe. Uzyskamy nowoczesny i elegancki efekt, bez widocznych wkrętów na powierzchni drewna.
Zaplanuj prawidłowy rozstaw legarów
Maksymalny rozstaw legarów montażowych w osi, czyli maksymalna odległość między kolejnymi wkrętami to 45 cm. Takie rozmieszczenie zapewnia deskom bezpieczne podparcie i stabilność – utrzymają meble ogrodowe oraz użytkowników podczas letniego wypoczynku na tarasie. Regularny, prawidłowo zaplanowany rozstaw legarów zapobiegnie odkształceniom desek. Legary konstrukcyjne potrzebują solidnego mocowania do podłoża.
Pamiętaj o spadku
Podłoże, na którym montujemy nasz taras, musi być stabilne i twarde, jednak pozwalające na odprowadzenie wody opadowej. W tym celu stosuje się przesiąkliwe podłoże, lub wykonuje spadek 1.5-2% w zewnętrznym kierunku tarasu, który zapewnia odprowadzenie wody z powierzchni desek. W przypadku tarasu ze spadkiem pod legarami potrzebujemy nienasiąkliwych podkładek, wykonanych z gumy lub innego tworzywa wodoodpornego. Tarasy na gruncie najlepiej układać na podkładzie ze żwiru lub drobnego, tłuczonego kamienia. Podsypkę układamy na włókninie, która zabezpieczy przed przerastaniem chwastów. Pod legarami potrzebne będą bloczki betonowe, rozłożone w rozstawie o 45 cm na 70-80 cm w kierunku układania legarów.
Dobierz materiał legarów do rodzaju desek
Deski tarasowe montujemy na legarach o podobnych właściwościach i gęstości materiału. Deski drewniane nie mogą być układane na legarach kompozytowych, ponieważ kompozyt jest pusty w środku. To ważne, jeśli każdy z elementów kupujemy osobno. Podobnie w przypadku desek tarasowych z egzotycznych gatunków drewna nie możemy stosować legarów wykonanych z drewna drzew iglastych. Zbyt różna wrażliwość rodzajów drewna na wahania temperatury lub wilgotności powietrza uniemożliwia deskom jednolitą pracę i może skutkować wyrywaniem wkrętów montażowych.
Alternatywą dla naturalnego drewna są deski tarasowe kompozytowe. Nowoczesny i trwały materiał łączy estetykę drewna z wysoką trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Sprawdź, jak wykorzystać kompozytowe deski tarasowe w aranżacji komfortowej strefy wypoczynkowej na zewnątrz.