Jak urządzić restaurację?
W restauracjach i kawiarniach pojawia się kilka typów klientów – najczęściej są to większe lub mniejsze grupy przyjaciół, rodziny z dziećmi, goście biznesowi i szukający kącika do pracy z laptopem, samotnicy wpadający na szybką kawę i pary, szukające miejsca na romantyczną randkę.
W wielu większych lokalach jest też często możliwość organizacji imprez okolicznościowych. Pamiętajmy, że każdy z klientów ma inne oczekiwania i potrzeby. Restauracje z kącikiem zabaw dla dzieci mogą być nieatrakcyjnym miejscem na randki czy businessowe lunche, dlatego warto na początku określić, jakich klientów ma przyciągnąć lokal. Te najpopularniejsze restauracje mają stoliki kilkuosobowe, kilka stolików dwuosobowych i część dla gości solo, np. przy wysokim barze lub długim blacie.
Projektując restaurację zadbajmy o komfort każdego z nich – odpowiednie ustawienie stolików powinno zapewniać gościom wygodne spożywanie posiłku i dyskretną rozmowę. Dostosujmy również infrastrukturę: w rodzinnej restauracji nie może zabraknąć toalety z przewijakiem i wygodnego miejsca do karmienia.
Pamiętajmy, że dobry lokal gastronomiczny wyróżnia się na tle innych w okolicy – warto poświęcić czas na odpowiedni research i skupić na przygotowaniu atrakcyjnego miejsca, które przyciągnie określone grupy docelowe klientów.
Ciekawe pomysły na aranżacje wnętrz restauracji
Warto nadać aranżacji określony styl lub jeden motyw przewodni. Wybierzmy kolorystykę i materiały, które mają znaleźć się we wnętrzu i konsekwentnie wprowadźmy do każdej części dostępnej dla gości. Sprawdzonym pomysłem na urządzenie sali restauracyjnej jest wystrój związany z oferowaną kuchnią, regionem, z którego pochodzą dania. Kolorystyka może też nawiązywać do loga restauracji. Inaczej urządzimy też restauracje skierowane do różnego typu klientów: lokal rodzinny będzie raczej jasny i przytulny. Wnętrza restauracji luksusowych, skierowanych do klientów biznesowych są zazwyczaj utrzymane w ciemniejszych, nasyconych kolorach.
Jak stworzyć niepowtarzalne wnętrze? Sala restauracyjna powinna zachwycać od wejścia. Jeśli mamy lokal z oknami, warto wykorzystać ścianę naprzeciw witryny do stworzenia rozpoznawalnego, przyciągającego wzrok punktu. Atrakcyjnie zaaranżowana ściana zachęci do wejścia niezdecydowanych gości z ulicy lub turystów. To ciekawe miejsce na ekspozycję neonu, tapety czy dekoracyjnych lameli. Wiele osób tworzy w tym miejscu zielone ogrody wertykalne z mchu i naturalnych roślin. Zieleń z pewnością budzi pozytywne skojarzenia.
Ergonomia sali restauracyjnej
Nawet najładniej urządzona restauracja nie przyciągnie klientów, jeśli nie będzie też wygodna. Stoliki restauracyjne powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości, aby 2 osoby mogły swobodnie zjeść posiłek, siedząc naprzeciwko siebie. Stoliki rozstawiamy w odległościach nie mniejszych niż 120-150 cm od siebie. Swobodna przestrzeń komunikacyjna na sali jest absolutnie niezbędna – obsługa porusza się z gorącymi daniami i napojami, goście wstają, przychodzą, wychodzą.. Tłok w lokalu nie może narażać pracowników i gości na niebezpieczeństwa ani wypadki.
Zadbajmy też o bezpieczną, antypoślizgową posadzkę – najlepsze materiały wykończeniowe mają wysoki współczynnik antypoślizgowości (R11 lub wyższy). Świetnie nadadzą się do tego celu matowe gresy lub kafle klinkierowe. Jeśli we wnętrzu lokalu znajdują się schody, należy je odpowiednio oznakować lub dodatkowo podświetlić.
Oświetlenie sali restauracyjnej
Niezwykle ważne jest też prawidłowe oświetlenie. Ono też najlepiej buduje nastrój naszego wnętrza. Oświetlenie sali restauracyjnej możemy podzielić na kilka stref. Oświetlenie główne – dominujące w częściach wspólnych i strefie wejściowej. Ważne jest również oświetlenie wyjść ewakuacyjnych z lokalu. Światła kierunkowe tworzą relaksującą atmosferę i najczęściej umieszczane są nad stolikami, ladą czy barem. W restauracjach niedoceniane jest często oświetlenie dekoracyjne, takie jak listwy świetlne, neony czy oprawy w oryginalnych kształtach. Nie warto oszczędzać na lampach – mogą stać się główną atrakcją wnętrza