Wnętrza publiczne - strefa wejścia
Wystrój strefy wejściowej będzie w dużej mierze zależał od jej położenia i dostępności - czy jest ona wspólna dla całego biurowca, budynku użyteczności publicznej czy jednej firmy. W przypadku dużego biurowca, gdzie mieści się wiele biznesów o różnych profilach działalności, przestrzeń powitalna często będzie zaaranżowana w neutralny i stonowany sposób. Wtedy warto zwrócić się ku architekturze budynku: strefa wejściowa z recepcją powinna wpasowywać się w podobny styl. Inaczej urządzimy recepcję w kamienicy, inaczej w szklanym wieżowcu.
Najwięcej kreatywnej swobody mają firmy posiadające duże przestrzenie na własny użytek, np. wynajmują cały budynek lub budują go na własne potrzeby. Wtedy całość aranżacji recepcji będzie spójna z wystrojem innych pomieszczeń. Marki chętnie sięgają do brandbooka podczas urządzania swoich wnętrz – logotyp, kolorystyka i firmowe fonty często przewijają się w aranżacji. Również styl aranżacyjny może być spójny z filozofią czy profilem działalności przedsiębiorstwa. Firmy związane z branżą spożywczą chętnie wybierają styl skandynawski lub nowoczesny, z dużą ilością drewna, zieleni i naturalnych materiałów. Do producenta narzędzi z pewnością przemówi styl industrialny z jego charakterystyczną surowością i przemysłowym charakterem.
Trendy we wnętrzach publicznych
Wśród popularnych motywów wnętrzarskich możemy zauważyć kilka wspólnych elementów, takich jak zainteresowanie naturalnymi wzorami kamieni, drewna czy betonu w aranżacjach. Na ścianach chętnie wykorzystywane są naturalne forniry i lamele, które dodają wnętrzom ciepła i przytulności. Ciekawie wyglądają również okładziny kamienne – klasyczny marmur to synonim elegancji. Często pojawiają się też motywy geometryczne. W aranżacjach nowoczesnych dominuje szkło i wykończenia o wysokim połysku. Projektowanie przestrzeni publicznych przeszło bardzo długą drogę na przestrzeni ostatnich lat. Realizacje nowo powstających biurowców i hoteli wyróżnia duży rozmach – często strefy wejściowe są projektowane przez znakomitości ze świata wnętrz i architektury. Eksperci kładą podobny nacisk zarówno na praktyczne i funkcjonalne, jak i estetyczne aspekty aranżacji. Stosowane materiały wyróżnia trwałość i eleganckie wzornictwo.
Lada recepcyjna
Nieodzownym wyposażeniem każdej strefy wejściowej jest lada. Możemy wprowadzić ją w postaci mebla wolnostojącego lub zabudowy. Lada najczęściej ma wysokość między 100 a 120 cm. Jest projektowana w zależności od zapotrzebowania użytkowników i dostępnej przestrzeni. Najczęściej ma formę szerokiego biurka z wysokim frontem, gdzie od strony wewnętrznej znajdują się stanowiska pracowników recepcji z komputerem i innymi sprzętami elektronicznymi. Wyższa zabudowa może być zakończona wąski blatem, na którym goście mogą np. podpisywać dokumenty. Lada jest często na tyle charakterystycznym elementem wystroju strefy wejściowej, że często decyduje o rozpoznawalności budynku. Oprócz lady często spotkamy tu też krzesła, ławki lub fotele, strefę poczekalni.
Oświetlenie strefy wejściowej
To niezwykle ważny aspekt projektowania i aranżacji strefy wejściowej zarówno w hotelach, jak i w biurowcach. Oprawy oświetleniowe podkreślają elementy architektury wnętrza i dbają o podział pomieszczenia na strefy. Lampy nad blatem czy dekoracyjne listwy dopełnią aranżację recepcji. To również sposób na kreowanie atmosfery wnętrza. Inaczej oświetlone będzie lobby małego, butikowego hotelu a inaczej hol wielkiego biurowca. Światło jest też często używane w formie identyfikacji wizualnej – podświetlana tablica informacyjna ułatwi nawigację i zlokalizowanie ważnych punktów na mapie budynku.