Jak wnętrze wpływa na nasze samopoczucie?
„Projektowanie wnętrz nie powinno więc być dziełem przypadku, a dobrze przemyślaną strategią, biorącą pod uwagę zarówno ludzką psychikę, ale też to, w jaki sposób osoby poruszają się w danej przestrzeni, jaki jest ich styl życia, przyzwyczajenia, i zaprojektować przestrzeń tak, aby zapewnić maksymalny komfort. Wnętrza muszą być też intuicyjne, aby czuć się w nich pewnie i swobodnie. Przewidywalność to podstawowa potrzeba człowieka, która daje nam poczucie bezpieczeństwa. Pokazuje nam to, że dzisiaj rola architekta lub projektanta w procesie urządzania przestrzeni jest kluczowa. Dobrze przeprowadzona rozmowa z klientem, często o podłożu psychologicznym, ma wpływ na ostateczny projekt ” - mówi Barbara Steciak z pracowni architektonicznej VIVA Design.
Co wpływa na komfort psychiczny ?
Jednym z kluczowych czynników jest wykorzystanie naturalnego światła. Wpływa ono na odpowiednie funkcjonowanie naszego zegara biologicznego, przyczyniając się między innymi do poprawy jakości snu, zwiększenie poziomu energii czy lepszego samopoczucia. Jest to bardzo istotne, ponieważ przebywając głównie w pomieszczeniach ze sztucznym światłem, możemy odczuwać zmęczenie, problemy ze snem czy ból głowy. Zatem, gdy mamy ograniczone możliwości, z pomocą przyjdą lustra, które odpowiednio ustawione pomogą odbijać światło naturalne, nadając aranżacji jasności i przestronności.
„Na nasze samopoczucie ogromny wpływ mają też kolory. Ciepłe odcienie dają nam poczucie przytulności i komfortu, warto więc stosować je w takich pomieszczeniach jak np. sypialnia. Chłodne kolory z kolei sprawiają, że czujemy się bardziej spokojni i łatwiej nam się skoncentrować, są więc idealne do gabinetów czy przestrzeni biurowych” – dodaje Barbara Steciak.
Intrygujące formy
Bliskość natury i przytulność możemy uzyskać dzięki wprowadzeniu do aranżacji naturalnych materiałów takich jak drewno, szlachetne włókna oraz organiczne elementy, w postaci solidnego kamienia. Nadają one aranżacji poczucie bezpieczeństwa i harmonii, które otacza domowników niczym tarcza. Charakter wnętrza podkreślają również tekstury. Kamień nadaje solidności i niepowtarzalności, z kolei dotykając drewna, czujemy jego ciepło i zapach. Mnogość tekstur wyzwala w ludziach ciekawość i zaprasza do odkrywania. Nie bez znaczenia są również kształty i linie. Intrygujące zakrzywienia i zaokrąglenia są intrygujące w odbiorze.
Przyjazna przestrzeń jest czymś więcej niż zestawieniem ładnych mebli i dodatków. To proces uwzględniający naszą psychikę, zmysły i codzienne potrzeby. Na odbiór aranżacji ma wpływ wiele czynników, takich jak kształt, materiał, kolor czy tekstura. Warto skupić się zatem na każdym detalu, aby wymarzone wnętrze stało się nie tylko zachwycające, ale i również, aby sprzyjało dobrobytowi i poczuciu bezpieczeństwa.
Fot. Materiały prasowe VIVA Design