Jak wybrać odpowiednią baterię prysznicową?
Głowica – najlepsze są baterie wyposażone w głowice ceramiczne. W bateriach prysznicowych mają zazwyczaj średnicę 40 mm. Są trwalsze i mniej awaryjne niż głowice uszczelkowe. Ceramiczne modele mają zamontowane na stale pierścienie z ceramiki. Mają gładką powierzchnię, która zapobiega osadzaniu się kamienia. Nagromadzony osad prowadzi do awarii – bateria się rozszczelnia i przestaje prawidłowo spełniać swoją funkcję. Głowice ceramiczne pozwalają też na szybszą i dokładniejszą regulację strumienia wody. Nowoczesne głowice oferuję też elementy tłumiące odgłos przepływającej wody, dlatego nasza bateria będzie cicha i komfortowa w użytkowaniu.
Perlator – to niewielkie, tanie urządzenie sprawia, że strumień wody zostaje napowietrzony. Dzięki temu możemy zmniejszenia zużycia wody podczas codziennego użytkowania, nawet do 60%. Dzięki prostym rozwiązaniom możemy nie tylko oszczędzić na rachunkach za wodę oraz jej podgrzanie, ale też zadbać o środowisko naturalne.
Termostat – to bardzo praktyczne rozwiązanie. Wiele nowoczesnych baterii prysznicowych dostępnych jest właśnie z termostatem. Element ustawia i blokuje temperaturę, dzięki czemu ze słuchawki popłynie idealna do kąpieli woda. Termostat zapobiega oparzeniom i pozwala oszczędzać wodę – nie tracimy czasu na nagrzanie strumienia. Woda jest zawsze idealna do kąpieli.
Wąż baterii natryskowej – jeśli został wykonany z niskich jakościowo materiałów, szybko pokryje się kamieniem, popęka i zacznie przeciekać. Warto szukać węży do baterii o podwójnym splocie, stalowe. Mają długą żywotność, często są też objęte długotrwałą gwarancją producenta. Jeśli szukamy węża łatwego w utrzymaniu w czystości, możemy kupić model z PCV.
Łatwe do mycia baterie natryskowe
Baterie prysznicowe są narażone na szkodliwe działanie osadów z mydła, kamienia i twardej wody. Producenci pokrywają je specjalnymi powłokami zabezpieczającymi lub stosują dodatkowe wyposażenie wspomagające utrzymanie baterii w czystości. Producenci oznaczają je jako „anti calc", „easy clean”, czy „calc clean”.
Dodatkowo większość modeli baterii prysznicowych zawiera silikonowe gumki w otworach głowicy natrysku i deszczownicy. Dzięki użyciu tego typu rozwiązań możemy łatwo usunąć osad z ich powierzchni.
Baterie prysznicowe natynkowe czy podtynkowe?
O montażu baterii pod prysznic musimy zdecydować na długo przed zakupem. Baterie prysznicowe podtynkowe należy zamontować jeszcze przed wykończeniem ścian płytkami. Jeśli decydujemy się na komplet podtynkowy, warto kupić produkt wysokiej jakości – ze względu na utrudniony dostęp, wymiana głowicy czy pękniętego wężyka może wiązać się z kosztownym remontem. Zaletą takich rozwiązań jest jednak doskonały design i oszczędność miejsca, co ma znaczenie w każdej małej łazience. Dużym plusem jest też możliwość personalizacji takiego prysznica. Dzięki możliwości zamontowania większej ilości wyjść wody można bez problemu zamontować dodatkowe opcje jak deszczownica z kilkoma strumieniami obsługiwana z poziomu baterii lub natrysk boczny. Ponadto oferują większy przepływ wody niż armatura typu natynkowego.
Natynkowe baterie prysznicowe są instalowane na ścianie, bezpośrednio do ujścia wody. To zdecydowanie najpopularniejsza opcja wśród użytkowników. Baterie natynkowe są łatwe w instalacji, a ewentualna wymiana jest stosunkowo prosta. Za tym rozwiązaniem przemawia również jego niższa cena.
Komplety prysznicowe
W skład kompletu prysznicowego wchodzą bateria, wąż, słuchawka, a często również słupek i deszczownica. Za wyborem takiego zestawu prysznicowego przemawia przede wszystkim wygoda – każdy z elementów idealnie do siebie pasuje, a połączone oferują nowe funkcjonalności. Dzięki deszczownicy poczujemy się jak w luksusowym SPA. Komplety możemy stosować zarówno z kabiną prysznicową, jak i wanną wyposażoną w boczny parawan.