Rodzaje odwodnienia prysznicowego

Rodzaje odwodnienia prysznicowego

W nowoczesnych łazienkach często decydujemy się na kabiny bez brodzika. Do jego aranżacji potrzebujemy kabiny prysznicowej z możliwością montażu uniwersalnego, drzwi wnękowych lub ścianki, oraz odpowiedniego rodzaju odwodnienia, które zastąpi tradycyjne rozwiązanie. Jakie produkty dostępne na rynku możemy wykorzystać zamiast brodzika? Co wziąć pod uwagę podczas wyboru najlepszego produktu?
3:00 min
0
0

Odwodnienia rozróżniamy ze względu na budowę. Klasyczny brodzik często posiada odpływ zintegrowany z konstrukcją, odprowadzając wodę do kanalizacji przez otwór w podłożu lub ściance brodzika. Jeśli rezygnujemy z niego na rzecz innego rodzaju odwodnienia, zyskujemy większą swobodę aranżacyjną we wnętrzu. To jedno z najlepszych rozwiązań do łazienek o małym metrażu, ponieważ możemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Autor:
Redakcja
Data:
12.09.2019

Rodzaje odwodnienia prysznicowego:

Odpływ liniowy – jego konstrukcja składa się z rusztu, montowanej w posadzce rynny oraz syfonu. Jest dostępny w wielu wariantach długości, dlatego możemy wybrać wariant najlepiej pasujący do naszej przestrzeni. Zazwyczaj umieszcza się go przy jednym z boków kabiny, np. przy ścianie. Syfon oraz rynna pozostają ukryte pod posadzką, elementem widocznym na zewnątrz jest ruszt. Niewątpliwą zaletą takiego rodzaju odwodnienia jest fakt, że spadek podłoża do odpływu ustawiamy tylko w jednym kierunku. To najpopularniejszy rodzaj odpływu w nowoczesnych kabinach typu walk-in. Dzięki swojej konstrukcji, odpływ liniowy, możemy wykończyć ruszt na kilka sposobów: klapką pokrytą powłoką, np. chromowaną lub w kolorze innego metalu szlachetnego, lub płytką podłogową.


Odpływ punktowy
– jest popularny w obiektach użyteczności publicznej, np. na basenach lub siłowniach. Jest wyposażony w metalową kratkę, dzięki której do pomieszczenia nie przedostają się nieprzyjemne zapachy, insekty i gryzonie. Odpływ punktowy jest umieszczany na środku przestrzeni prysznicowej, dlatego posadzka musi mieć konstrukcję o centralnym spadku, aby woda dostała się do odpływu ze wszystkich czterech stron.

Minimalistyczna łazienka z kabiną z odpływem liniowym Schedpol Base-Low
Wąska, prostokątna łazienka w bloku to idealne miejsce do aranżacji prysznica bez brodzika. Fot Schedpol
Schedpol Base-Low OLP100/ST-LOW
Schedpol Base-Low OLP100/ST-LOW
Odpływ liniowy, 100x8 cm
sprawdź
Base-Low
Base-Low
Marka Schedpol
sprawdź

Odpływ ścienny – elementy montażowe znajdują się w ścianie i nie ingerują w warstwy posadzki prysznicowej. Syfon umieszczany jest wtedy z boku, a spadek odprowadzający wodę jest wykonywany jedno lub dwustronnie. Ten rodzaj odpływu możemy stosować z ogrzewaniem podłogowym, dzięki czemu posadzka pod prysznicem pozostanie przyjemnie ciepła w dotyku.


Odpływ narożny – ma kształt trójkąta i jest umieszczany w narożniku przestrzeni prysznicowej. Występuje w wariancie punktowym lub liniowym i cechuje go duża przepustowość wody.

Minimalistyczna łazienka w ciemnych odcieniach
Odpływy liniowe doskonale sprawdzają się w modnych wnętrzach w stylu minimalistycznym. Fot Excellent
Back to black
#Back to black
sprawdź
Stilio
Stilio
Marka Excellent
sprawdź
Excellent Stilio INEX.1515.600
Excellent Stilio INEX.1515.600
Odpływ liniowy, 60 cm
sprawdź

Jakie zalety mają odwodnienia prysznicowe?

Są wykonane z wysokoodpornych materiałów – tworzyw sztucznych i stali nierdzewnej, dlatego, takie rozwiązania gwarantują długotrwałe, bezawaryjne działanie. Prysznic bez wysokiego brodzika i progów jest przyjazny dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym. Umożliwia komfortową kąpiel i dostęp do całego wnętrza kabiny.

Podobne artykuły

Nowoczesne kabiny prysznicowe
Minimalistyczne formy, starannie wykończone detale kabin prysznicowych idealnie wpisują się w nowoczesne aranżacje łazienek...
czytaj więcej
Kabina prysznicowa bez brodzika - wady i zalety
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz popularyzują wszechobecny minimalizm – skromna paleta kolorystyczna, proste linie mebli...
czytaj więcej