Rodzaje odwodnienia prysznicowego
Rodzaje odwodnienia prysznicowego:
Odpływ liniowy – jego konstrukcja składa się z rusztu, montowanej w posadzce rynny oraz syfonu. Jest dostępny w wielu wariantach długości, dlatego możemy wybrać wariant najlepiej pasujący do naszej przestrzeni. Zazwyczaj umieszcza się go przy jednym z boków kabiny, np. przy ścianie. Syfon oraz rynna pozostają ukryte pod posadzką, a jedynym elementem widocznym na zewnątrz jest ruszt. Niewątpliwą zaletą odpływu liniowego jest fakt, że spadek podłoża ustawiamy tylko w jednym kierunku. To najpopularniejszy rodzaj odpływu prysznicowego w nowoczesnych kabinach prysznicowych typu walk-in. Dzięki jego konstrukcji możemy wykończyć ruszt klapką pokrytą powłoką, (np. chromowaną lub w kolorze innego metalu szlachetnego), lub płytką podłogową.
Odpływ punktowy – jest popularny w obiektach użyteczności publicznej, np. na basenach lub siłowniach. Jest wyposażony w metalową kratkę, dzięki której do pomieszczenia nie przedostają się nieprzyjemne zapachy, insekty i gryzonie. Odpływ punktowy jest umieszczany na środku przestrzeni prysznicowej, dlatego posadzka musi mieć konstrukcję o centralnym spadku, aby woda dostała się do odpływu ze wszystkich czterech stron.
Odpływ ścienny – elementy montażowe znajdują się w ścianie i nie ingerują w warstwy posadzki prysznicowej. Syfon umieszczany jest wtedy z boku, a spadek odprowadzający wodę jest wykonywany jedno lub dwustronnie. Ten rodzaj odpływu warto zastosować z ogrzewaniem podłogowym, dzięki czemu posadzka pod prysznicem będzie przyjemnie ciepła w dotyku. Odpływ ścienny to świetne rozwiązanie gdy wymieniamy tradycyjny prysznic na kabinę typu walk-in.
Odpływ narożny – ma kształt trójkąta i jest umieszczany w narożniku przestrzeni prysznicowej. Występuje w wariancie punktowym lub liniowym i cechuje go duża przepustowość wody. Pomimo nazwy, odpływ narożny wcale nie musi znajdować się w rogu. Można wykorzystać jego kształt na różne, ciekawe sposoby. Tego typu rozwiązania doskonale sprawdzi się też np. przy jacuzzi.
Jak wybrać odpływ?
Rodzaj odpływu powinniśmy dopasować do konkretnego pomieszczenia, wymiarów powierzchni strefy prysznica. Jeśli zdecydowaliśmy się na odpływ linowy montowany w posadzce, pamiętajmy, że powinien być nieco mniejszy, niż szerokość planowanej kabiny, tak, żeby z każdej strony wykonawca mógł wykonać odpowiednie spadki i prawidłowo zamontować odpływ. Na tym etapie z pewnością przydadzą się karty techniczne produktu, w których zawarte są wszystkie, niezbędne informacje montażowe i rysunki techniczne. Zwróćmy także uwagę na wysokość odpływu. W ofercie producentów znajdziemy niskie odpływy, większość posiada regulowaną wysokość.
Urządzając łazienkę w nowym bloku, czy mieszkaniu montaż należy zaplanować już na wczesnym etapie, najlepiej przed wylaniem posadzki. W starym budownictwie, czy mieszkaniach często pojawia się techniczny problem ze wstawieniem odpływu w posadzce, dlatego przed zakupem należy upewnić się, że nie będzie z tym kłopotu. Jeśli okaże się, że nie ma możliwości uzyskania odpowiednich spadków, czy wkucia się w posadzkę, zawsze można rozważyć podniesienie całej posadzki w strefie prysznica.
Jakie zalety mają odwodnienia prysznicowe?
Są wykonane z materiałów cechujących się wysoką odpornością – tworzyw sztucznych i stali nierdzewnej. Dlatego też takie rozwiązania gwarantują długotrwałe, bezawaryjne działanie. Prysznic bez wysokiego brodzika i progów jest przyjazny dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym. Umożliwia komfortową kąpiel i dostęp do całego wnętrza kabiny. Mnogość stylów sprawi, że odpływ liniowy bez problemu dopasuje się do każdej łazienki. Rozwiązanie tego typu ułatwia też utrzymanie czystości, mycie samego odpływu prysznicowego również jest bardzo proste. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów maskownic i rusztów, dzięki czemu odpływ liniowy bez problemu dopasuje się do każdego wnętrza.