Jak zamontować WC kompakt?

Jak zamontować WC kompakt?

Kompakt WC jest doskonałą alternatywą dla toalet z zestawem podtynkowym. Świetnie sprawdzą się zarówno w nowych, jaki i w remontowanych łazienkach lub toaletach.
4:00 min
0
0

Zestaw WC kompakt składa się z muszli ustępowej oraz zbiornika na wodę. Najpopularniejsze są modele z odpływem poziomym, czyli ujściem do ściany, ale niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się też warianty z odpływem pionowym. Przed zakupem toalety musimy sprawdzić, jaki rodzaj odpływu znajduje się w naszej łazience i dopasować do niego rodzaj ceramiki.


Czego potrzebujemy do montażu?

• muszli ustępowej i zbiornika na wodę
• śruby mocujące do spłuczki
• zaworu spustowego
• uszczelniającą taśmę teflonową
• wężyk doprowadzający do wody
• klucza hydraulicznego
• deskę sedesową dopasowaną do modelu toalety
• innych narzędzi, takich jak wiertarka, wkrętarka i poziomica

Autor:
Redakcja
Data:
25.06.2020
Przestrzenna łazienka w bieli
Obok wolnostojącej toalety często montowany jest bidet z tej samej kolekcji. Jest to praktyczne rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Fot. Roca
Roca Meridian A357244000
Bidet stojący
sprawdź
Meridian
Marka Roca
sprawdź
Roca Meridian A337240000
Postument
sprawdź
Roca Meridian A34224700M
Miska WC o/podwójny do kompaktu WC z powłoką MaxiClean
sprawdź
#Wnętrza w bieli
sprawdź

Jak montować WC kompakt krok po kroku?

Zanim przystąpimy do montażu właściwego, warto najpierw przymierzyć toaletę w wybranym miejscu. To pomoże nam określić, czy korzystanie z muszli będzie komfortowe i czy otwór muszli pasuje do odpływu kanalizacyjnego. Oznaczmy otwory mocowania sedesu na posadzce – dzięki temu wywiercimy otwory na kołki we właściwych miejscach. Musimy również zmierzyć odległość sedesu od odpływu i przyłączy wodnych, aby określić długość potrzebnych przyłączy kanalizacyjnych i wężyków do wody oraz odpowiednio dobrać ich średnice. Kolejną rzeczą, o której musimy pamiętać, jest położenie zaworu w ścianie (na dole, z lewej lub prawej zbiornika). Przed zakupem warto upewnić się, że wybrany przez nas zestaw WC kompakt ze zbiornikiem posiada również deskę toaletową i czy jej cena wchodzi w skład kosztów podstawowych. Każdy zestaw typu kompakt składa się z miski ustępowej, zbiornika na wodę oraz zaworu spłukującego, kotw i śrub montażowych oraz dopasowanych do nich uszczelek i podkładek.

1. Zakręcamy zawory

Przed przystąpieniem do montażu toalety, musimy upewnić się, że główny zawór wody jest bezpiecznie zakręcony.  Ustawiamy miskę ustępową w docelowym miejscu montażu, oznaczamy miejsca mocowania do posadzki i mierzymy odległość sedesu od odpływu i połączenia instalacji wodnej.

2. Przygotowujemy otwory montażowe

Miejsca wiercenia zaklejamy taśmą i wykonujemy otwory. Musimy to zrobić delikatnie, bez funkcji udaru w wiertarce, aby nie uszkodzić płytek. W przygotowane dziurki wkładamy rozporowe kołki. Następnie ustawiamy toaletę w docelowym miejscu i przykręcamy ją śrubami do posadzki. Połączenie toalety z podłogą warto dokładnie zabezpieczyć, aby uniknąć ewentualnego przesunięcia i wypadków podczas użytkowania, dlatego sam silikon montażowy może nie wystarczyć.


Muszlę możemy przymocować do podłoża wkrętami na dwa sposoby – pionowo lub poziomo, przy użyciu wewnętrznych kątowników. Montaż pionowy to śruby wkręcane bezpośrednio w posadzkę. Innym sposobem jest wkręcanie śrub w muszlę równolegle do posadzki, gdzie łączą się one z mocowanymi wcześniej do posadzki kątownikami wewnątrz muszli.  To rozwiązanie jest bardziej estetyczne i pozwala na zachowanie lepszej higieny toalety.  Połączenie toalety z posadzką zabezpieczamy silikonem sanitarnym, a na śrubach montujemy estetyczne zaślepki.

3. Montaż zbiornika na wodę.

Przykręcamy zbiornik do tylnej części muszli. Pamiętajmy o zastosowaniu gumowych podkładek i uszczelek. Aby zrobić to dokładnie, musimy odkręcić przycisk spustowy i zdejmujemy pokrywę zbiornika, aby uzyskać dostęp do widocznych na dnie otworów montażowych. Wkładamy śruby w widoczne otwory przy użyciu dołączonych uszczelek. Następnie uszczelkę zaworu spustowego musimy umieścić na otworze w tylnej części muszli, ustawiając zbiornik ujściem i otworami montażowymi na misce ustępowej. Przykręcamy każdą ze śrub z motylkową nakrętką (nie możemy zapomnieć o dopasowanych podkładkach). Zamontowany w ten sposób zbiornik przykrywamy pokrywką i wkręcamy przycisk do spłukiwania. Wyróżniamy modele zbiorników z 1 lub 2 funkcyjnym zaworem spłukującym.


4. Podłączamy muszlę do kanalizacji. 

Do tego celu przydadzą się nam rura przegubowa. Dokładnie sprawdzamy wszystkie połączenia.


Ceramika łazienkowa Roca Debba
Nowoczesna ceramika kompaktowa jest estetyczna i łatwa w utrzymaniu w czystości. Fot. Roca
Roca Debba A342997000
Miska WC o/poziomy do kompaktu WC, 35,5x65,5x76 cm
sprawdź
Debba
Marka Roca
sprawdź
Roca Debba A355994000
Bidet stojący, 35,5x54x40 cm
sprawdź

4. Podłączenie do instalacji wodnej


Do tego celu posłuży nam rura wężykowa, której koniec doprowadzamy do przyłącza wodnego. Poprawne zamontowanie i sprawność zamontowanej toalety sprawdzamy z obciążeniem. Żadne z połączeń nie może przeciekać pod wpływem nacisku na przyłącza kanalizacyjne. 


5. Montaż deski sedesowej

Do stabilnie zamocowanej toalety możemy przymocować deskę sedesową. W zestawie z produktem znajdziemy podkładki i śruby mocujące z dopasowanymi nakrętkami. Aby deska leżała równo na powierzchni ceramiki, śruby musimy dokręcać na przemian po każdej ze stron.

Aranżacja retro łazienki na poddaszu
Toalety kompaktowe pasują do aranżacji łazienek w wielu stylach. Fot. Cersanit
Cersanit President K08-029
WC kompakt z deską polipropylenową
sprawdź
Cersanit President K08-011
Postument
sprawdź
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź
Cersanit President K08-009
Umywalka wisząca 60 cm, bez otworu na baterię
sprawdź
President
Marka Cersanit
sprawdź

Najczęściej popełniane błędy podczas instalacji

1. Nieprawidłowe wymiary lub określanie odległości i średnic przyłączy „na oko”. Niesie to ze sobą ryzyko nieprawidłowego montażu oraz działania toalety.

2. Niestabilny montaż sedesu do posadzki – silikonu używamy do wykończenia, a nie do mocowania ceramiki do podłogi.

Polecane artykuły:

Jak urządzić małą toaletę?
Aranżacja małej, funkcjonalnej toalety jest ciekawym wyzwaniem projektowym. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas aranżacji...
czytaj więcej
Beżowe płytki - pomysł na ponadczasową łazienkę
Beżowe płytki wprowadzają do wnętrz łagodny, uspokajający nastrój. W połączeniu z oryginalnymi dekorami, mozaikami i płytkami...
czytaj więcej