Jak zamontować WC kompakt?
Jak montować WC kompakt krok po kroku?
Zanim przystąpimy do montażu właściwego, warto najpierw przymierzyć toaletę w wybranym miejscu. To pomoże nam określić, czy korzystanie z muszli będzie komfortowe i czy otwór muszli pasuje do odpływu kanalizacyjnego. Oznaczmy otwory mocowania sedesu na posadzce – dzięki temu wywiercimy otwory na kołki we właściwych miejscach.
Musimy również zmierzyć odległość sedesu od odpływu i przyłączy wodnych, aby określić długość potrzebnych przyłączy kanalizacyjnych i wężyków do wody oraz odpowiednio dobrać ich średnice. Kolejną rzeczą, o której musimy pamiętać, jest położenie zaworu w ścianie (na dole, z lewej lub prawej zbiornika).
Przed zakupem warto upewnić się, że wybrany przez nas zestaw WC kompakt ze zbiornikiem posiada również deskę toaletową i czy jej cena wchodzi w skład kosztów podstawowych. Każdy zestaw typu kompakt składa się z miski ustępowej, zbiornika na wodę oraz zaworu spłukującego, kotw i śrub montażowych oraz dopasowanych do nich uszczelek i podkładek.
1. Zakręcamy zawory
Przed przystąpieniem do montażu toalety, musimy upewnić się, że główny zawór wody jest bezpiecznie zakręcony. Ustawiamy miskę ustępową w docelowym miejscu montażu, oznaczamy miejsca mocowania do posadzki i mierzymy odległość sedesu od odpływu i połączenia instalacji wodnej.
2. Przygotowujemy otwory montażowe
Miejsca wiercenia zaklejamy taśmą i wykonujemy otwory. Musimy to zrobić delikatnie, bez funkcji udaru w wiertarce, aby nie uszkodzić płytek. W przygotowane dziurki wkładamy rozporowe kołki. Następnie ustawiamy toaletę w docelowym miejscu i przykręcamy ją śrubami do posadzki. Połączenie toalety z podłogą warto dokładnie zabezpieczyć, aby uniknąć ewentualnego przesunięcia i wypadków podczas użytkowania, dlatego sam silikon montażowy może nie wystarczyć.
Muszlę możemy przymocować do podłoża wkrętami na dwa sposoby – pionowo lub poziomo, przy użyciu wewnętrznych kątowników. Montaż pionowy to śruby wkręcane bezpośrednio w posadzkę. Innym sposobem jest wkręcanie śrub w muszlę równolegle do posadzki, gdzie łączą się one z mocowanymi wcześniej do posadzki kątownikami wewnątrz muszli. To rozwiązanie jest bardziej estetyczne i pozwala na zachowanie lepszej higieny toalety. Połączenie toalety z posadzką zabezpieczamy silikonem sanitarnym, a na śrubach montujemy estetyczne zaślepki.
3. Montaż zbiornika na wodę.
Przykręcamy zbiornik do tylnej części muszli. Pamiętajmy o zastosowaniu gumowych podkładek i uszczelek. Aby zrobić to dokładnie, musimy odkręcić przycisk spustowy i zdejmujemy pokrywę zbiornika, aby uzyskać dostęp do widocznych na dnie otworów montażowych. Wkładamy śruby w widoczne otwory przy użyciu dołączonych uszczelek. Następnie uszczelkę zaworu spustowego musimy umieścić na otworze w tylnej części muszli, ustawiając zbiornik ujściem i otworami montażowymi na misce ustępowej. Przykręcamy każdą ze śrub z motylkową nakrętką (nie możemy zapomnieć o dopasowanych podkładkach). Zamontowany w ten sposób zbiornik przykrywamy pokrywką i wkręcamy przycisk do spłukiwania. Wyróżniamy modele zbiorników z 1 lub 2 funkcyjnym zaworem spłukującym.
4. Podłączamy muszlę do kanalizacji.
Do tego celu przydadzą się nam rura przegubowa. Dokładnie sprawdzamy wszystkie połączenia.
4. Podłączenie do instalacji wodnej
Do tego celu posłuży nam rura wężykowa, której koniec doprowadzamy do przyłącza wodnego. Poprawne zamontowanie i sprawność zamontowanej toalety sprawdzamy z obciążeniem. Żadne z połączeń nie może przeciekać pod wpływem nacisku na przyłącza kanalizacyjne.
5. Montaż deski sedesowej
Do stabilnie zamocowanej toalety możemy przymocować deskę sedesową. W zestawie z produktem znajdziemy podkładki i śruby mocujące z dopasowanymi nakrętkami. Aby deska leżała równo na powierzchni ceramiki, śruby musimy dokręcać na przemian po każdej ze stron.
Najczęściej popełniane błędy podczas instalacji
1. Nieprawidłowe wymiary lub określanie odległości i średnic przyłączy „na oko”. Niesie to ze sobą ryzyko nieprawidłowego montażu oraz działania toalety.
2. Niestabilny montaż sedesu do posadzki – silikonu używamy do wykończenia, a nie do mocowania ceramiki do podłogi.