Jak urządzić małą toaletę?
Jeśli wnętrze jest wyjątkowo nieustawne, alternatywnym rozwiązaniem będzie toaleta narożna. Model o kształcie przystosowanym do montażu w narożniku dostępny jest w wariantach ze zbiornikiem oraz do zabudowy.
Kompaktowe umywalki i zestawy
Do wąskich toalet polecamy umywalki o kształcie wydłużonego prostokąta lub w małych, kopaktowych rozmiarach. Dostępne na rynku szafki z umywalką zajmują niewiele miejsca, dlatego z łatwością wyposażymy w nie nawet mikroskopijne przestrzenie. Wąskie półeczki przechowają zapas papieru toaletowego, mydło i środki czystości w zasięgu ręki.
W toaletach świetnie sprawdzą się też małe umywalki nablatowe o średnicy ok. 30-40 cm oraz umywalki wolnostojące. Ich gładką, ceramiczną powierzchnię łatwo utrzymać w czystości. Takie rozwiązania możemy zastosować w toalecie dostępnej dla gości, w której nie potrzebujemy większej przestrzeni do przechowywania.
Kolor w małym wnętrzu
Jak wybrać płytki do toalety? Moda na całkowicie białe, sterylne wnętrza powoli odchodzi w zapomnienie, teraz możemy postawić na odrobinę koloru, a nawet czerń! Drobna, dekoracyjna mozaika w ciemnym odcieniu będzie ciekawą dekoracją uzupełniającą jasne płytki. Zwłaszcza jeśli podobny motywy wykorzystamy w łazience. Wtedy oba pomieszczenia zyskają wspólny mianownik.
Jeśli chcemy optycznie powiększyć niewielkie wnętrze, świetnie sprawdzą się płytki wielkoformatowe. Bezspoinowe powierzchnie o gładkim wykończeniu, zwłaszcza w połysku stworzą przestrzenną iluzję. Modne płytki wielkoformatowe obejmują warianty imitujące naturalny kamień, np. marmur lub beton architektoniczny.
Nowoczesna lamperia w małej łazience
Wnętrza małej toalety nie musimy wykańczać płytkami od podłogi do sufitu. Ciekawie wyglądają lamperie wykonane z płytek w połączeniu ze zmywalną, odporną na ścieranie farbą. W toalecie możemy stosować farby akrylowe, lateksowe i ceramiczne. Do stworzenia takiej aranżacji możemy wykorzystać różne rodzaje płytek, od niewielkich cegiełek po warianty wielkoformatowe. Pokryta płytkami powierzchnia może wynosić ok 120 cm, przebiegać na równi z linią zabudowy stelaża podtynkowego.
Oświetlenie i lustro w toalecie
W małej toalecie obok umywalki powinno się znaleźć praktyczne lustro. Najpopularniejsze są modele wiszące, jednak równie ciekawie i nowocześnie wyglądają tafle klejone na ścianę z płytkami. Wszystko zależy od stylu wnętrza i naszych upodobań. Duże lustro na ścianie optycznie powiększy pomieszczenie i sprawi, że będzie wyglądało nowocześnie.
W małych wnętrzach warto sięgnąć po lustra ze wbudowanym oświetleniem LED. Przy mniejszej powierzchni, taki lustro nie wymaga dodatkowych lamp umieszczonych nad czy po obu stronach lustrzanej tafli, prezentuje się niezwykle lekko i efektownie.
W toalecie najważniejsze jest oświetlenie górne, które możemy zestawić w dodatkowym oświetleniem dekoracyjnym. Jeśli z łazienki często będą często korzystać goście, warto doświetlić okolicę lustra dodatkowym kinkietem lub lampą wiszącą.