
Jakie materace lepsze - piankowe czy sprężynowe?

Materace sprężynowe - właściwości
Wybór odpowiedniego materaca do spania można zacząć od przeglądu najpopularniejszych rodzajów materaców na rynku. Od lat największym rodzajem cieszą się 2 segmenty produktów: materace piankowe i sprężynowe. Są to jednak dwa zupełnie różne rodzaje materacy, o diametralnie innych właściwościach i specyfikacji.
Materac sprężynowy gwarantuje najlepsze punktowe podparcie ciała, dzięki dużej ilości maleńkich sprężynek. Wyróżniamy różne rodzaje sprężyn, m.in. sprężyny bonellowe czy kieszeniowe. Jeśli interesuje Cię wybór materaca sprężynowego, zwróć uwagę zwłaszcza właśnie na modele ze sprężynami kieszeniowymi — każda sprężyna jest owinięta osobną ‘kieszonką’, dzięki czemu może pracować niezależnie od pozostałych. Daje to lepsze i bardziej stabilne podparcie dla ciała. Kluczową kwestią w przypadku materacy sprężynowych, jest ilość sprężyn w przeliczeniu na 1m 2. Im będzie ich więcej, tym lepiej.

Materace piankowe - czym się charakteryzują?
Równie popularne są materace piankowe. Istnieje wiele różnych rodzajów pianek, które mają diametralnie różne właściwości. Najpopularniejsze są jednak materace z pianki wysokoelastycznej oraz termoelastycznej. Pianka wysokoelastyczna składa się z piany i milionów pęcherzyków powietrza, co zapewnia dobrą wentylację — choć nie tak dobrą, jak w przypadku materacy lateksowych. Pianka wysokoelastyczna jest odporna na ugniatanie, dzięki czemu materac idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, gwarantując odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i niwelując ucisk na mięśnie czy narządy. Pianka wysokoelastyczna szybko odzyskuje kształt, dzięki czemu na bieżąco dopasowuje się do pozycji spania.

Inne rodzaje materacy piankowych
Wśród pianek na uwagę zasługuje także pianka termoelastyczna, która reaguje nie tylko na nacisk i ciężar ciała, ale także na jego temperaturę. Pianka nagrzewa się i dopasowuje do ciała, niczym forma. Pęcherzyki powietrza znajdujące się w piance pozwalają regulować temperaturę ciała, a struktura pianki skraca czas potrzebny do zaśnięcia. Materace z wypełnieniem z pianki termoelastycznej gwarantują doskonałe dopasowanie do ciała, przyjemne otulenie, wrażenie, niczym leżenie na puchatej chmurce. Materace piankowe świetnie sprawdzą się do łóżek u małych dzieci i osób starszych. To także dobry wybór dla par, w których każdy z partnerów ma inną wagę i budowę ciała, ale oboje chcieliby spać na jednym materacu. Materac piankowy nie spodoba się z kolei osobom mającym problem z potliwością, lub preferujących sen w chłodniejszych temperaturach.
Jak widać, na rynku dostępnych jest mnóstwo materacy o różnej konstrukcji i z różnym wypełnieniem. Przed wyborem warto skorzystać z pomocy profesjonalnego specjalisty, np. poprzez przesłanie pytań do producenta lub zasięgnąć opinii na forum tematycznym. Najlepszy materac jest wykonany z nietoksycznych, przewiewnych i cyrkulujących powietrze. Komponenty składowe zapobiegają rozwojowi pleśni, grzybów i chorobotwórczych drobnoustrojów. Dobry materac posiada atesty bezpieczeństwa i certyfikaty jakości, wydane przez upoważnione do kontroli instytucje. Produkt wysokiej jakości posłuży nam przez długie lata.

Który materac najlepszy?
Nie ma jednego produktu, ponieważ w przypadku materaców dla każdego użytkownika „najlepszy” będzie oznaczało zupełnie coś innego. Dlatego ważne jest indywidualne podejście podczas wyboru materaca do spania. Jeśli nie można go wypróbować przed zakupem, warto zdecydować się na materac z możliwością regulacji twardości i komfortu.
Na co zwrócić uwagę wybierając materac?
Przed zakupem materaca musimy sprawdzić, czy będzie wygodny. W sklepie można położyć się na materacu w celu sprawdzenia komfortu produktu: ułóżmy się w ulubionej pozycji, potem także poprzekręcajmy z boku na bok, aby upewnić się w wyborze. Wykonajmy „test płaskiej ręki”: leżąc na materacu, wsuwamy płaską dłoń między plecy a powierzchnię materaca. Jeśli mamy dużo miejsca, materac jest za twardy. Jeśli wcale nie możemy tego zrobić, materac jest się zbyt miękki. W dobrze dopasowanym do ciała modelu ręka idealnie „pasuje” do przestrzeni pomiędzy lędźwiami a materacem.
Podczas zakupu materaca przez internet, dokładnie czytajmy opisy oraz szukajmy produktów, posiadających możliwość regulowania twardości. Jeśli nie możemy wybrać się do salonu sprzedaży, w wyborze może nam pomóc konfigurator online, który oferuje na swoich stronach wielu producentów materacy. Narzędzie pomoże określić potrzeby i poznać najlepiej pasujące do nich modele materacy. Dobrze sprawdzi się też materac z możliwością regulacji – mają unikatową konstrukcję, dlatego po zdjęciu pokrowca samemu można zmienić komfort i warstwy materaca. Warstwy pianek i maty kokosowej pozwalają na personalizację twardości materaca.
Podobne artykuły

