Japońskie inspiracje w 58-metrowym mieszkaniu
Design po japońsku
Znajdujące się w apartamentowcu mieszkanie było sporym wyzwaniem dla projektantki – dużą część przestrzeni zajmowały schody. Wpłynęło to na formę projektu części dziennej oraz kuchni. Wystrój wnętrza skupiony jest wokół obszernej klatki schodowej, co zaburzało kompozycję przestrzeni zarówno od strony wizualnej, jak i funkcjonalnej.
– Do projektu wraz z moim zespołem wykorzystaliśmy stalową strukturę, będącą schodami i przestrzenią do przechowywania. W zabudowie znaleźliśmy miejsce dla kociej kuwety, lodówki i regał, który od strony dziennej mieści wiele książek właścicieli mieszkania. Pomimo zastosowania wielu praktycznych rozwiązań, konstrukcja zajęła bardzo mało miejsca – opowiada Magdalena Daszkiewicz.
Charakterystyczny element nie był jednak przeszkodą dla zdolnej projektantki, która postanowiła mądrze go wykorzystać ze względu na jego multifunkcjonalność. Ostatecznie charakterystyczne schody nie tylko podkreślają wyjątkowy charakter wnętrza, ale wręcz nadają całości efekt „wow”.
W poszukiwaniu harmonii
Mieszkanie posiada dwie kondygnacje – na dole ulokowano przestrzeń dzienną, na którą składa się salon z aneksem kuchennym, z kolei na górze znajduje się sypialnia. Górna część oprócz miejsca do spania została wyposażona w półotwartą łazienkę i pojemną szafę, która pełni zarazem funkcję garderoby. Warto zwrócić uwagę na wykorzystane w aranżacji materiały. Ściany zostały pokryte tynkiem naturalnym, z kolei podłogę zdobi beton. W łazience wykorzystano system malarski – tapetę z farbą – zamiast standardowych płytek.
Prawdziwy popis umiejętności architektki jest jednak widoczny na dole. Nad wyspą znajduje się charakterystyczna, wielokrotnie nagradzana lampa polskiej marki Pani Jurek. Jednak kluczowym elementem, jeśli chodzi o aranżację dolnej kondygnacji, jest skórzana kanapa w camelowym odcieniu.
– Kanapa, wisząca lampa i wszystkie dodatki camelowe dodaliśmy, aby ożywiały wnętrze. Sam kolor jest mocno nieoczywisty, ale dodał wnętrzu energii i świetnie współgra z czarnymi elementami – dodaje Magdalena Daszkiewicz.
Minimalistyczna łazienka
Na osobną wzmiankę zasługuje również łazienka. Wnętrze to w harmonijny sposób łączy biel, szarość i czerń, które urozmaicone zostały przez zabudowę w pistacjowym kolorze. Wolnostojąca wanna pięknie prezentuje się na tle wnętrza i wręcz zaprasza do odprężenia się i wzięcia długiej, rozluźniającej kąpieli. Również tutaj daje o sobie japońska sztuka projektowania – brak tutaj zbędnych dodatków zdobień i innych elementów. Jest to szczególnie istotne w tym wnętrzu, gdyż nic nie rozprasza naszej uwagi i umysł w całości może skupić się na odpoczynku. Wnętrze to idealnie wpisuje się w zamysł stojący za aranżacją pracowni PRZESTRZENIE, który zakładał stworzenie miejsca, które nie będzie narzucało się formą, i będzie tworzyło przestrzeń do wypoczynku oraz spędzania czasu wolnego z najbliższymi.