Jesienne przycinanie drzew i krzewów

Jesienne przycinanie drzew i krzewów

Kiedy dni stają się coraz krótsze, nadchodzi pora jesiennych porządków w ogrodzie. Przygotowanie zieleni przed nadchodzącą zimą nie jest trudne – wiele zabiegów pielęgnacyjnych kwiatów, drzew i krzewów możemy wykonać samodzielnie. Cięcie sanitarne i kształtowanie roślin jest niezbędne, aby pozostały zdrowe i pięknie kwitły w przyszłym roku.
4:00 min
0
0

Kiedy przycinać rośliny w ogrodzie?


Jesienną pielęgnację musimy przeprowadzić w sprzyjających warunkach atmosferycznych i przy użyciu odpowiednich, ostrych narzędzi. Wybierzmy suchy, słoneczny dzień, kiedy temperatura na zewnątrz w dalszym ciągu przekracza 10C. Narzędzia do przycinania drzew i krzewów muszą być bardzo ostre i wygodne w obsłudze, działać płynnie i prawidłowo. To podstawa bezpiecznej pracy zarówno dla ogrodnika (mniejsze ryzyko wypadku czy skaleczenia), jak i roślin (ochroni je przed uszkodzeniami i chorobami).

Autor:
Redakcja
Data:
16.09.2020
Aktualizacja:
03.08.2023
Sekator ogrodowy Gardena
Do prac ogrodowych wybierzmy solidne i ostre narzędzia. Fot. Gardena / FleishmanHillard

Które drzewa i krzewy przycinamy jesienią?

Jesienią przycinamy topole, dęby, buki, orzechy oraz drzewa i krzewy owocowe, żywopłot czy bluszcze. Chore i martwe pędy roślin zaburzają kwitnienie i mają negatywny wpływ na owocowanie. Usuwamy gałęzie, które utrudniają dostęp do światła słonecznego zdrowym częściom drzewek. Przycinanie zapobiega rozwojowi grzybów i innych groźnych dla roślin ogrodowych chorób.

nożyce ogrodowe Gardena EnergyCut 750A
Regularne przycinanie drzew owocowych sprawi, że odwdzięczą się nam pięknymi i smacznymi zbiorami w kolejnym sezonie. Fot. Gardena / FleishmanHillard

Jak ciąć suche i martwe gałęzie drzew?

Warto zainwestować w sprzęt do prac ogrodowych – do cięcia starych gałęzi sprawdzą się ostre piły ogrodowe, sekator oraz kowadłowe nożyce. Ostrza nie mijają się w nich tak jak w zwykłych nożyczkach, ale górne ostrze jest dociskane do stalnicy, czyli elementu nieruchomego. Szukajmy modeli lekkich, z komfortowo leżącą w dłoni rękojeścią. Wiele z nich wyposażonych jest w przekładnie i inne rozwiązania, które zwiększają siłę cięcia. Dzięki temu bez większego wysiłku przytniemy grubsze gałęzie, nawet blisko pnia drzewa. Równo obcięte rany nie wymagają dodatkowego zabezpieczania powierzchni maścią. Ostrza wysokiej jakości nożyc są pokryte powłoką ograniczającą przywieranie do ciętego materiału i lepkich soków z roślin.


Do wysoko położonych gałęzi przydadzą się nam nożyce z teleskopową regulacją. Ostrza z długim zasięgiem bez problemu sięgną do górnych partii drzew i krzewów. Przycinanie rozpoczynamy od gałęzi chorych, uszkodzonych i suchych. Dopiero po ich usunięciu możemy przystąpić do przycinania właściwego.

nożyce StarCut 410 marki Gardea
Teleskopowe nożyce to jeden z nieocenionych pomocników w pracach ogrodowych. Fot. Gardena / FleishmanHillard

Usuwamy gałęzie, które:


Rosną zbyt gęsto, rosną w kierunku korony drzewa i dają zbyt dużo cienia – Ograniczają dostęp światła słonecznego w koronie. To opóźnia wzrost i prawidłowy rozwój pędów a co za tym idzie, negatywnie wpływa na owocowanie. Cień sprzyja rozwojowi chorób: groźnych dla drzew pleśni i grzybów. Ma również negatywny wpływ na rośliny, w tym trawnik znajdujący się w okolicy drzewa, dlatego warto przycinać gałęzie mocno zaciemniające inne rośliny.

Gałęzie skrzyżowane lub ocierające się o siebie – kołysane wiatrem gałęzie uszkadzają sobie nawzajem korę. Przez naruszoną korę przenikają do drzewa chorobotwórcze drobnoustroje. W tym miejscu powstanie trudna do wyleczenia rana, która może prowadzić do obumarcia całego drzewa. Osłabione, przetarte gałęzie są też bardziej narażone na złamania.

Wilki – to rosnące pionowo do góry silne pędy jednoroczne. Ich intensywny wzrost zabiera drzewom energię potrzebną do owocowania, przez co zbiory będą mało obfite.


Podwójne wierzchołki młodych drzew, rozwidlone w kształcie litery „V” – początkujący ogrodnicy często nie widzą w tym nic niepokojącego, jednak rozrost pnia pod ostrym kątem nie jest dla drzewa korzystny. Ciężar gałęzi może prowadzić do pękania drzewa na pół.

Sekator ogrodowy BS-XL (2).jpg
Odpowiednio dobrany sekator ogrodowy umożliwi nam proste i precyzyjne cięcia. Fot. Gardena / FleishmanHillard

Cięcie krzewów i rabat

Jesienią przycinamy też róże. To czas na skrócenie długich pędów i przycięcie gęsto nasadzonych kwiatów, które następnie zabezpieczamy na zimę przy użyciu ziemi kompostowej. Do cienkich i twardych gałązek używamy ostrego sekatora. Szukajmy modeli z regulacją rozwarcia rękojeści, aby swobodnie ciąć różne rodzaje roślin. Jesień to doskonały czas na przycinanie porzeczek i leszczyny.

daniel-watson-8vBpYpTGo90-unsplash.jpg
Photo by Daniel Watson on Unsplash

Kiedy ostatni raz kosimy trawę?

Ostatnie koszenie trawy przed zimą zależy przede wszystkim od pogody w danym roku, jednak najczęściej warto je wykonać w pierwszej dekadzie października, ok. 20 dni przed końcem okresu wegetacji. Jeśli jesień jest ciepła i sucha, koszenie trawy jesienią możemy wykonać nawet na początku listopada. 


Musimy uważnie obserwować pogodę i dostosować kalendarz prac w ogrodzie do panujących warunków atmosferycznych, ponieważ podczas ciepłej pogody trawa może rosnąć do wystąpienia pierwszych przymrozków. Jeśli skosimy trawę za wcześnie, koszenie będziemy musieli powtórzyć, aby zapobiec rozwojowi chorób trawnika.

Jesień w ogrodzie
Jesień to jedna z najbardziej barwnych pór roku, zwłaszcza w ogrodzie. To również czas porządków i przygotowań przed nadchodzącym...
czytaj więcej
Przycinanie żywopłotu
Przed zimą przycinamy tylko nowe pędy, które pojawiły się na żywopłocie tego samego lata. Fot. Fot. Gardena / FleishmanHillard

Uformuj żywopłot

Jesień to idealny czas na formowanie żywopłotu. Cięcie jesienne wzmacnia rośliny przed zimą. Usuwamy wtedy tylko młode, tegoroczne pędy, które uschłyby pod wpływem niskich, zimowych temperatur. Żywopłoty formowane tworzymy z cisa lub bukszpanu – roślin odpornych na częste przycinanie i kształtowanie. Regularna pielęgnacja pomaga zachować stały wzrost rośliny, gęstość i formę.

W początkowej fazie wzrostu żywopłotu kształtujemy go przez częste strzyżenie – to pomoże nam uzyskać i utrzymać najlepsze efekty w przyszłości. Prawidłowo uformowany żywopłot w przekroju pionowym ma kształt trapezu – szerszy u podstawy, zwężający się ku górze. Boczne ścianki powinny delikatnie odchylać się od pionu, o 5-10o. To zapewni równomierny dostęp światła słonecznego na całej wysokości rośliny.


Polecane artykuły:

Klinkier w domu i ogrodzie
Klinkier jest idealnym materiałem do stosowania w przestrzeni przydomowej. Doskonale nadaje się na tarasowe posadzki, elewacje...
czytaj więcej
Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie?
Wiosna to czas zmian i nowości. Dlaczego więc nie odświeżyć strefy przydomowej? Dobrze zaaranżowany ogród z pewnością uprzyjemni...
czytaj więcej