Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie

Jesień to jedna z najbardziej barwnych pór roku, zwłaszcza w ogrodzie. To również czas porządków i przygotowań przed nadchodzącym okresem wegetacji roślin, drzew i krzewów. Warto przygotować je odpowiednio wcześniej, aby ogród odwdzięczyły się pięknym wyglądem w kolejnym sezonie. Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem i kiedy przycinać drzewka owocowe? Przygotowaliśmy krótki przewodnik po jesiennych pracach w ogrodzie.
4:00 min
0
0

Pielęgnacja trawnika jesienią


Prace w ogrodzie jesienią warto zacząć od trawnika. Wzrost trawy jesienią nie jest już tak intensywny jak wiosną, dlatego nie wymaga częstego koszenia. Ostatnie koszenie trawnika wykonujemy pod koniec października lub na początku ciepłego listopada. Wysoka trawa zostawiona na zimę może prowadzić do rozwoju pleśni śniegowej w okresie zimowym. Między trawą a śniegiem tworzą się warunki sprzyjające rozwojowi grzyba — zalegający na trawniku śnieg tworzy ekstremalne środowisko beztlenowe, w którym choroba szybko się rozprzestrzenia i może zająć nawet całe połacie trawników.

Ostatnie koszenie trawy przed zimą nie powinno być zbyt też zbyt niskie – trawa niższa, niż 4 cm będzie narażona na wysychanie i przemarzanie w okresie zimowym. Przed przystąpieniem do koszenia musimy usunąć z jego powierzchni liście i opadłe owoce. Przydadzą się nam do tego grabie z długim trzonkiem, którymi zgrabimy odpadki na kompost lub do pojemnika na biodegradowalne odpady.

Autor:
Redakcja
Data:
02.08.2021
Aktualizacja:
04.10.2022
System narzędzi combisystem Gardena
Do prac ogrodowych potrzebujemy wygodnych narzędzi - wiele z produktów możemy kupić w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych. Fot. Gardena

Po koszeniu trawnika usuwamy trawę, chwasty i mech oraz grabimy opadłe liście. Przy większym trawniku warto zainwestować w dmuchawę, lub odkurzacz ogrodowy, przystosowany do sprzątania organicznych odpadów. Pielęgnacja trawnika na jesień będzie wymagała również napowietrzenia warstw gleby. Trawnik musimy napowietrzyć, używając specjalistycznych narzędzi (aeratora lub wertykulatora), które rozluźniają ciasno ubitą ziemię. Narzędzia do prac ogrodowych możemy wypożyczyć w sklepie ogrodniczym. Przygotowany w ten sposób trawnik będzie łatwiejszy w pielęgnacji na wiosnę.

Zadbaj o trawnik na wiosnę
Trawa gęsta i miękka niczym piękny, szmaragdowy dywan to z pewnością marzenie wielu posiadaczy ogrodów i działek. Aby rosła...
czytaj więcej
garden-1208987_1920.jpg
Wertykulację trawnika możemy przeprowadzić przy użyciu wideł lub nakładek na buty z kolcami. Fot. Eugene Brennan/Pixabay
ciekawe pomysły

Trawnik lepiej przetrwa zimę i wiosną łatwiej zacznie ponowny wzrost, jeśli zastosujemy wieloskładnikowy nawóz do jesiennego stosowania. Te mają obniżoną zawartość azotu oraz wysokie dawki fosforu.

Przygotowanie rabat na zimę

Rabaty z roślinami jednorocznymi musimy dokładnie wypielić i oczyścić z resztek przekwitłych roślin. Kiedy usunęliśmy stare nasadzenia, możemy przejść do nawożenia rabaty. Prace w ogrodzie jesienią to także przygotowanie ogrodu pod kolejny sezon. Możemy użyć gotowej mieszanki ze sklepu ogrodowego – świetnie sprawdzają się nawozy potasowe, fosforowe lub wieloskładnikowe. Możemy też nawozić obornikiem lub kompostem. Aby określić, jakich składników potrzebuje nasza rabata, warto wykonać test kwasowości gleby. Wtedy będziemy mieć pewność, czego potrzebuje podłoże pod przyszłoroczne rośliny. Po nawożeniu musimy dokładnie przekopać ziemię.


W przypadku rabaty z roślinami wieloletnimi warto je przyciąć i usunąć uschnięte części. To doskonały czas, aby przed nawożeniem poddać rabaty leczeniu specjalistycznymi prepatatami, w przypadku infekcji szkodników lub grzybów.

motocultivator-1159845_1920.jpg
Ziemię pod nową rabatę musimy dokładnie skopać lub spulchnić kultywatorem. Fot. Ivan Ilijas/Pixabay
ciekawe pomysły

Pamiętajmy o obfitym podlaniu roślin dwuletnich lub zimnozielonych krzewów przed pierwszym przymrozkiem. To zapewni roślinom odpowiednią wilgotność podłoża i możliwość pobierania wody z gleby podczas mroźnych miesięcy.

Zbieracz do owoców Combisystem.Jpg
Jesień to sezon zbiorów w sadzie i ogrodzie. Po wiszące wysoko owoce możemy sięgnąć praktyczną zbieraczką. Fot. Gardena

Kiedy przycinać drzewka owocowe?

Przycinanie drzewek i krzewów wykonujemy już po zbiorach owoców, czyli od września do listopada. Najlepiej zrobić to podczas suchego dnia, kiedy na gałęziach jeszcze zostały liście. Łatwiej odróżnimy pędy zdrowe od wymagających przycięcia. Jakie gałęzie przycinamy? Należy usuwać krótkie, nowe pędy – zimą mogą przemarznąć. W drzewkach owocowych wycinamy również gałęzie krzyżujące się i rosnące do środka korony. Te grubsze wycinamy piłą ogrodową lub nożycami, do cieńszych wystarczy sekator.


Jesień to również doskonały czas na pielęgnację drzewek, które w tym roku wydały owoce. Nawożenie drzew owocowych jesienią wykonujemy już po zbiorach. Do nawożenia wykorzystajmy połowę rocznej dawki preparatu z azotem i pełną dawkę nawozu z potasem.

Drzewa ozdobne do ogrodu
Ogrody dopełniają architekturę pod wieloma względami. Razem z domem tworzą spójną kompozycję i podkreślają jego charakter...
czytaj więcej
cutting-3500397_1920.jpg
Drzewka owocowe najlepiej przycinać między wrześniem a listopadem. Fot. MireXa/Pixabay

Jeśli drzewka zostały zainfekowane przez szkodniki lub chorobę, usuwamy i palimy lub wyrzucamy w worku chore pędy i liście, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby, następnie aplikujemy preparat leczniczy. Jeśli pojawiły się grzyby, środek grzybobójczy aplikujemy przed pierwszymi mrozami.


Jak rozpoznać choroby drzew owocowych?


Jeśli drzewko słabo owocowało, a na liściach pojawiły się jasne plamki, oznacza to, że zainfekował je Rubinowiec owocowiec. Pajęczak żerujący na liściach najczęściej atakuje jabłonie, grusze oraz krzewy z rodziny różowatych.


Brzoskwinie, czereśnie, śliwy oraz morele są narażone na atak leukostomozy drzew pestkowych. Liście na porażonym chorobą pędzie więdną, brązowieją i obumierają. Na korze gałęzi i pni pojawiają się tarczki koloru szaro-białego oraz drobne, brunatnoczerwone grudki. Porażone drzewa pestkowe gumują i tracą plony. Rozwój choroby może powodować odpadanie kory i obumieranie drzewek.


Krzewy owocowe może atakować Wielkopąkowiec porzeczkowy. Szkodnik żeruje głównie na krzakach porzeczek, ale może atakować też inne krzewy owocowe. Jego obecność objawia się powiększonymi i zamkniętymi pąkami na porzeczkach. Obecność szkodnika obniża owocowanie oraz odporność rośliny na mróz i szkodliwe czynniki atmosferyczne.

Kiedy i czym przykrywać rośliny na zimę?

Sposób okrywania roślin na zimę różni się od gatunku i jego specyficznych wymagań. Byliny i krzewy przykrywamy po pierwszym przymrozku. To pozwoli roślinom przyzwyczaić się do niższych temperatur. Zbyt wcześnie przykrycie może spowodować gnicie lub zbyt wczesny wzrost rośliny. Wczesne okrycia mogą stać się też kryjówką dla uszkadzających rodzinę gryzoni, szukających w tym okresie schronienia. Do osłony roślin na zimę używamy materiałów przepuszczających powietrze – włókniny ogrodowej lub słomianych mat. Sprawdzą się też gałęzie drzew iglastych – świerk, jodła lub sosna. Okrywanie roślin na zimę ma na celu zabezpieczenie ich przed wysuszeniem i przemarzaniem.

rake-2876079_1920.jpg
Zanim przystąpimy do nawożenia rabat i trawników, musimy zgrabić liście i usunąć chwasty. Fot. utroja0/Pixabay

Ściółkowanie roślin

Jesienią musimy też zadbać o korzenie roślin. Ściółkowanie możemy wykonać, obsypując podłoże dekoracyjną korą, trocinami lub wiórami. Dodatkowa warstwa izolacji zapobiegnie wysuszeniu gleby. Wiosną wystarczy zebrać nadmiar ściółki, zostawiając cienką warstwę. Wióry i trociny pochodzące z drewna iglastego mogą zakwasić ziemię, dlatego nie nadają się do ściółkowania roślin zasadolubnych. Kora pod drzewka owocowe musi być odpowiednio dobrana. Na wapienną glebę o wysokim pH 7,0-8,0 lepiej stosować słomę lub korę pochodzącą z drzew liściastych, lub przekompostowaną korę sosnową. Nie wykazuje tak mocnych właściwości zakwaszających, jak świeża kora sosnowa. Rośliny możemy też podsypać kompostem lub obornikiem, które dodatkowo wzbogacą glebę w istotne dla roślin składniki odżywcze.

gardening-3997259_1920.jpg
Obcięte, i rozdrobnione zdrowe gałęzie możemy wykorzystać jako kompost. Fot. Manfred Richt/ Pixabay

Jakie kwiaty sadzimy jesienią?

Od września możemy zacząć przygotowywać ogród na wiosnę. Do wczesnych dni listopada możemy sadzić rośliny cebulowe, które zakwitną w następnym roku. Są to np. krokusy, szachownice, przebiśniegi, tulipany i narcyzy, hiacynt i czosnek ozdobny. Najwcześniej, bo jeszcze we wrześniu należy sadzić cebulice i kosaćce żyłkowane.

tulips-3556545_1920.jpg
O piękny ogród na wiosnę musimy zadbać już jesienią. Fot. Levi Mate/Pixabay

O czym jeszcze pamiętać przed zimą?

Zabezpieczmy przed zimą meble ogrodowe, narzędzia i akcesoria, takie jak poduszki i parasole. Najlepiej po każdym sezonie je dokładnie wyczyścić, aby służyły nam jak najdłużej. Drewnianą architekturę ogrodową i meble trzeba zabezpieczyć warstwą impregnatu, bejcy lub innego preparatu.  Jak zabezpieczyć drewniany taras na zimę? Używając odpowiednich produktów, polecanych do danego gatunku drewna. Preparaty wnikną w strukturę materiału i zapobiegną przedwczesnemu zniszczeniu desek przez niekorzystne warunki atmosferyczne, szkodniki i choroby drewna.


Płyty chodnikowe w ogrodzie
Wczesna wiosna do doskonały czas na przygotowanie ogrodu do kolejnego sezonu letniego. Możemy naprawić lub wymienić nawierzchnie...
czytaj więcej
Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie?
Wiosna to czas zmian i nowości. Dlaczego więc nie odświeżyć strefy przydomowej? Dobrze zaaranżowany ogród z pewnością uprzyjemni...
czytaj więcej

Jesień to doskonały czas na przygotowanie planów na kolejną wiosnę i lato. Możemy zaplanować nowy wygląd rabat i ścieżek w ogrodzie, które będą nas cieszyć w kolejnym roku! Do aranżacji ogrodowych możemy wykorzystać płyty chodnikowe z gresu. Są trwałe, wysoko odporne na działanie wilgoci oraz działanie niskich temperatur. 

Podobne artykuły

Gresy tarasowe w przestrzeni przydomowej
Taras, ogród i podjazd przed domem są obszarami, które poza funkcjami dekoracyjnymi powinny być wytrzymałe i praktyczne....
czytaj więcej
5 pomysłów na ogród zimowy
Oranżerie towarzyszyły już XVIII-wiecznym pałacom i szlacheckim dworkom. Przeszklone ogrody zimowe do dzisiaj nie straciły...
czytaj więcej