Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie

Jesień to jedna z najbardziej barwnych pór roku, zwłaszcza w ogrodzie. To również czas porządków i przygotowań przed nadchodzącym okresem wegetacji roślin, drzew i krzewów. Warto przygotować je odpowiednio wcześniej, aby ogród odwdzięczyły się pięknym wyglądem w kolejnym sezonie. Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem i kiedy przycinać drzewka owocowe? Przygotowaliśmy krótki przewodnik po jesiennych pracach w ogrodzie.
4:00 min
0
0

Pielęgnacja trawnika jesienią


Wzrost trawnika jesienią nie jest już tak intensywny jak wiosną, dlatego nie wymaga częstego koszenia. Ostatnie koszenie wykonujemy pod koniec października lub na początku ciepłego listopada. Koszenie trawnika przed zimą nie powinno być zbyt niskie – trawa niższa, niż 4 cm będzie narażona na wysychanie i przemarzanie w okresie zimowym.

Po koszeniu trawnika usuwamy trawę, chwasty i mech oraz grabimy opadłe liście. Przy większym trawniku warto zainwestować w dmuchawę lub odkurzacz ogrodowy, przystosowany do sprzątania organicznych odpadów. Tak przygotowany trawnik musimy napowietrzyć, używając aeratora lub wertykulatora, które rozluźniają ubitą ziemię. Narzędzia do prac ogrodowych możemy wypożyczyć w sklepie ogrodniczym.

Autor:
Redakcja
Data:
02.08.2021
garden-1208987_1920.jpg
Wertykulację trawnika możemy przeprowadzić przy użyciu wideł lub nakładek na buty z kolcami. Fot. Eugene Brennan/Pixabay

Przygotowanie rabat na zimę

Rabaty z roślinami jednorocznymi musimy dokładnie wypielić i oczyścić z resztek przekwitłych roślin. Kiedy usunęliśmy stare nasadzenia, możemy przejść do nawożenia rabaty. Możemy użyć gotowej mieszanki ze sklepu ogrodowego – świetnie sprawdzają się nawozy potasowe, fosforowe lub wieloskładnikowe. Możemy też nawozić obornikiem lub kompostem. Aby określić, jakich składników potrzebuje nasza rabata, warto wykonać test kwasowości gleby. Wtedy będziemy mieć pewność, czego potrzebuje podłoże pod przyszłoroczne rośliny. Po nawożeniu musimy dokładnie przekopać ziemię.


W przypadku rabaty z roślinami wieloletnimi warto je najpierw przyciąć i usunąć uschnięte części oraz poddać leczeniu w przypadku infekcji szkodników lub grzybów.

motocultivator-1159845_1920.jpg
Ziemię pod nową rabatę musimy dokładnie skopać lub spulchnić kultywatorem. Fot. Ivan Ilijas/Pixabay
ciekawe pomysły

Pamiętajmy o obfitym podlaniu roślin dwuletnich lub zimnozielonych krzewów przed pierwszym przymrozkiem. To zapewni roślinom odpowiednią wilgotność podłoża i możliwość pobierania wody z gleby podczas mroźnych miesięcy.

Kiedy przycinać drzewka owocowe?

Przycinanie drzewek i krzewów wykonujemy już po zbiorach owoców, czyli od września do listopada. Najlepiej zrobić to podczas suchego dnia, kiedy na gałęziach jeszcze zostały liście. Łatwiej odróżnimy pędy zdrowe od wymagających przycięcia. Jakie gałęzie przycinamy? Należy usuwać krótkie, nowe pędy – zimą mogą przemarznąć. W drzewkach owocowych wycinamy również gałęzie krzyżujące się i rosnące do środka korony. Te grubsze wycinamy piłą ogrodową lub nożycami, do cieńszych wystarczy sekator.


Jeśli drzewka zostały zainfekowane przez szkodniki lub chorobę, usuwamy i palimy lub wyrzucamy w worku chore pędy i liście, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby, następnie aplikujemy preparat leczniczy. Jeśli pojawiły się grzyby, środek grzybobójczy aplikujemy przed pierwszymi mrozami.


Jak rozpoznać choroby drzew owocowych?


Jeśli drzewko słabo owocowało, a na liściach pojawiły się jasne plamki, oznacza to, że zainfekował je Rubinowiec owocowiec. Pajęczak żerujący na liściach najczęściej atakuje jabłonie, grusze oraz krzewy z rodziny różowatych.


Brzoskwinie, czereśnie, śliwy oraz morele są narażone na atak leukostomozy drzew pestkowych.

Liście na porażonym chorobą pędzie więdną, brązowieją i obumierają. Na korze gałęzi i pni pojawiają się tarczki koloru szaro-białego oraz drobne, brunatnoczerwone grudki. Porażone drzewa pestkowe gumują i tracą plony. Rozwój choroby może powodować odpadanie kory i obumieranie drzewek.


Krzewy owocowe może atakować Wielkopąkowiec porzeczkowy. Szkodnik żeruje głównie na krzakach porzeczek, ale może atakować też inne krzewy owocowe. Jego obecność objawia się powiększonymi i zamkniętymi pąkami na porzeczkach. Obecność szkodnika obniża owocowanie oraz odporność rośliny na mróz i szkodliwe czynniki atmosferyczne.

cutting-3500397_1920.jpg
Drzewka owocowe najlepiej przycinać między wrześniem a listopadem. Fot. MireXa/Pixabay

Kiedy i czym przykrywać rośliny na zimę?

Byliny i krzewy przykrywamy po pierwszym przymrozku. To pozwoli roślinom przyzwyczaić się do niższych temperatur. Do osłony roślin na zimę używamy materiałów przepuszczających powietrze – włókniny ogrodowej lub słomianych mat. Sprawdzą się też gałęzie drzew iglastych – świerk, jodła lub sosna. Okrywanie roślin na zimę ma na celu zabezpieczenie ich przed wysuszeniem i przemarzaniem.

rake-2876079_1920.jpg
Zanim przystąpimy do nawożenia rabat i trawników, musimy zgrabić liście i usunąć chwasty. Fot. utroja0/Pixabay

Ściółkowanie roślin

Jesienią musimy też zadbać o korzenie roślin. Ściółkowanie możemy wykonać, obsypując podłoże dekoracyjną korą, trocinami lub wiórami. Dodatkowa warstwa izolacji zapobiegnie wysuszeniu gleby. Wiosną wystarczy zebrać nadmiar ściółki, zostawiając cienką warstwę. Wióry i trociny pochodzące z drewna iglastego mogą zakwasić ziemię, dlatego nie nadają się do ściółkowania roślin zasadolubnych. Na wapienną glebę o wysokim pH 7,0-8,0 lepiej stosować słomę lub korę pochodzącą z drzew liściastych, lub przekompostowaną korę sosnową. Nie wykazuje tak mocnych właściwości zakwaszających, jak świeża kora sosnowa. Rośliny możemy też podsypać kompostem lub obornikiem, które dodatkowo wzbogacą glebę w istotne dla roślin składniki odżywcze.

gardening-3997259_1920.jpg
Obcięte, i rozdrobnione zdrowe gałęzie możemy wykorzystać jako kompost. Fot. Manfred Richt/ Pixabay

Jakie kwiaty sadzimy jesienią?

Od września możemy zacząć przygotowywać ogród na wiosnę. Do wczesnych dni listopada możemy sadzić rośliny cebulowe, które zakwitną w następnym roku. Są to np. krokusy, szachownice, przebiśniegi, tulipany i narcyzy, hiacynt i czosnek ozdobny. Najwcześniej, bo jeszcze we wrześniu należy sadzić cebulice i kosaćce żyłkowane.

tulips-3556545_1920.jpg
O piękny ogród na wiosnę musimy zadbać już jesienią. Fot. Levi Mate/Pixabay

O czym jeszcze pamiętać przed zimą?

Zabezpieczmy przed zimą meble ogrodowe, narzędzia i akcesoria, np. parasole. Najlepiej po każdym sezonie je dokładnie wyczyścić, aby służyły nam jak najdłużej. Taras, drewnianą architekturę ogrodową i meble trzeba zabezpieczyć warstwą impregnatu, bejcy lub innego preparatu, przeznaczonego do danego gatunku drewna.


Podobne artykuły

Jak zabezpieczyć drewniany taras na zimę
Drewno to jeden z najpiękniejszych materiałów wykończeniowych. Intensywnie użytkowane, zwłaszcza w przestrzeni zewnętrznej...
czytaj więcej
Zadbaj o trawnik na wiosnę
Trawa gęsta i miękka niczym piękny, szmaragdowy dywan to z pewnością marzenie wielu posiadaczy ogrodów i działek. Aby rosła...
czytaj więcej