Zadbaj o trawnik na wiosnę

Zadbaj o trawnik na wiosnę

Trawa gęsta i miękka niczym piękny, szmaragdowy dywan to z pewnością marzenie wielu posiadaczy ogrodów i działek. Aby rosła i cieszyła oczy, musimy odpowiednią o nią zadbać specjalnymi zabiegami i nawozami. Jakie prace ogrodowe możemy przeprowadzić w marcu i kwietniu? Jak nawozić i pielęgnować trawnik po zimie?
3:00 min
0
0

Kiedy nawozić trawnik?

Trawnik powinniśmy odżywiać 3 razy do roku – wczesną wiosną, na przełomie wiosny i lata oraz po lecie, na początku jesieni. Nawożenie przeprowadzamy podczas pochmurnego dnia, w temperaturze nieprzekraczającej 15oC, kiedy ziemia jest lekko wilgotna. Idealnie, jeśli będziemy nawozić trawnik przed opadami deszczu – woda spłucze i równomiernie rozprowadzi nawóz po podłożu.

Autor:
Redakcja
Data:
23.03.2020
Nowoczesny dom z ogrodem Opoczno Slate 2.0
Na trawnikach możemy wykonać modne ścieżki w stylu japońskim z trwałych płyt gresowych. Fot. Opoczno
Opoczno Slate 2.0 Beige Satin NT007-018-1
Opoczno Slate 2.0 Beige Satin NT007-018-1
Płytka podłogowa, 59,4x59,4 cm
sprawdź
Slate 2.0
Slate 2.0
Marka Opoczno
sprawdź

Jak pielęgnować trawnik po zimie?

Celem pielęgnacji trawnika po zimie jest poprawa wzrostu, bujności i intensywności koloru trawy, ochrona przed chwastami i chorobami roślin. Nawożenia potrzebują trawniki osłabione warunkami atmosferycznymi, rzadkie i o nierównomiernym pokryciu. Są oznaką niedoboru substancji odżywczych w glebie. Niepokojącym symptomem jest również nieprawidłowe zabarwienie trawy: zażółcony lub brązowy trawnik mógł zostać zaatakowany przez grzyby, lub inne pasożyty. 

Ręka w ziemi
Przed nawożeniem musimy sprawdzić stan gleby w naszym ogrodzie. Fot. Jing /Pixabay

Nawożenie trawnika na wiosnę

Wiosenną pielęgnację trawnika, jeśli pogoda jest sprzyjająca, możemy wykonać już od połowy marca. Najbezpieczniej jednak będzie wykonać ją na przełomie marca i kwietnia. Zbyt wczesne nawożenie może nie przynieść pożądanych efektów – przymrozki uniemożliwią wnikanie składników odżywczych w głębsze partie gleby. Przed rozprowadzeniem preparatu odżywczego musimy oczyścić powierzchnię trawnika zgrabić opadłe liście. Możemy również wykonać zabieg wertykulacji gleby. Na powierzchni trawnika zbiera się tak zwany filc, czyli zbitka liści, mchu i obumarłych części roślin, która uniemożliwi prawidłowe nawożenie gleby. Wertykulację najlepiej przeprowadzić przy pomocy urządzenia ogrodowego, wertykulatora. Urządzenie nakłuwa warstwy gleby, pozwalając na lepsze dotlenienie i wniknięcie w nią składników nawozów. Jeśli po oczyszczeniu trawnika zauważymy ubytki, możemy uzupełnić zagęszczenie trawy wysiewem nowych nasion. Użyjemy do tego nasion tego samego gatunku co trawnik istniejący lub szybko kiełkującej mieszanki regeneracyjnej do trawników. Nawożenie przeprowadzamy najwcześniej po upływie 7 dni od oczyszczenia i wertykulacji trawnika.

Jakie nawozy stosować?

W zależności od potrzeb naszego trawnika możemy zastosować nawozy jedno lub wieloskładnikowe. Nawozy zawierające azot stymulują wzrost trawy i nadają jej piękny, zielony kolor. Innym składnikiem działającym korzystnie jest fosfor, który poprawia rozwój korzeni roślin. Popularne są również nawozy naturalne, takie jak kompost i obornik. Ten rodzaj nawozu sprawdzi się na żyznych, dobrze odżywionych glebach, które nie wymagają uzupełniania niedoboru minerałów. Nawozy mineralne stosowane w nadmiarze mogą powodować zasolenie podłoża i przypalenie trawy, a nawet stymulować rozwój chwastów.

Nawożenie trawnika po wysiewie trawy

Wiosną często aranżujemy ogród od nowa – planujemy wysiew roślin i zakładamy nowe trawniki. Przygotowanie gleby pod wysiew nowego trawnika warto zacząć jeszcze jesienią, poprzez nawożenie kompostem, obornikiem lub torfowym substratem. Jeśli nie mieliśmy takiej możliwości warto to zrobić chociaż na kilka tygodni przed planowanymi pracami ogrodowymi. W ustaleniu potrzeb przyszłego trawnika może nam pomóc badanie pH gleby. Jeśli wynik wskaże odczyn kwaśny, wykonujemy wapnowanie. Wynik zasadowy lub obojętny sugeruje zastosowanie nawozów zawierających siarczany, lub torf. Wielu producentów środków do pielęgnacji ogrodów ma w ofercie pełnowartościowe nawozy startowe, które wspomogą ukorzenienie się nowego trawnika. 

Oczyszczamy i napowietrzamy wertykulatorem miejsce nowego wysiewu. Jeśli gleba jest piaszczysta, możemy wymieszać ją z gliną, próchnicą lub kompostem naturalnym. Podłoża gliniaste rozluźnimy dodatkiem mieszanki piasku i torfu.

Kolekcja Cerrad Grafitowa
Trawnik z pewnością odwdzięczy się nam piękną zielenią, jeśli będziemy systematycznie o niego dbać. Fot. Cerrad
Grafitowa
Grafitowa
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Grafitowa 19867
Cerrad Grafitowa 19867
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź

Nawóz do trawników z wapnem

Przed zakupem nawozów do trawy warto zaopatrzyć się w zestaw lakmusowych papierków lub kwasomierz. To niedrogie i wiarygodne źródła rzetelnej informacji o stanie naszego trawnika, łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych. Testy wykonujemy nie rzadziej niż co 2 do 3 sezonów. Gleba pod trawnik powinna mieć podłoże o lekko kwaśnym odczynie, czyli pH w przedziale 5.6-6.5. Jeśli spada poniżej 5.5, musimy wykonać wapnowanie gleby. Na nadmiernie kwaśnym podłożu intensywnie rozwija się darń, mech oraz chwasty. Nawozu wapiennego używamy poza sezonem wegetacyjnym roślin, czyli wczesną wiosną (przełom lutego i marca), lub na przełomie października i listopada. Wapnowania nie łączymy z nawożeniem – powstała mieszanka może niekorzystnie wpłynąć na wzrost trawy. Pomiędzy nawożeniem a rozsypaniem wapna musi minąć co najmniej kilka tygodni.

UWAGA: Do wapnowania trawnika nie używamy wapna budowlanego! Specjalistyczne nawozy ogrodnicze są bezpieczne dla roślin. Do odkwaszenia gleby używamy nawozów wapniowo-węglanowych. Dolomity zawierają ok. 30% tlenku wapnia, natomiast kreda nawozowa – ok 50%. Dawki nawozu stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta i stanu zakwaszenia trawnika. Nawóz możemy rozsypać ręcznie lub przy pomocy rozsiewacza. Maszyny ogrodnicze pomogą w równomiernej dystrybucji preparatu.

Łopata w ziemi
Jeśli nie mamy możliwości skorzystać z wertykulatora - możemy samodzielnie skopać ziemię. Fot. Goumbik/Pixabay

Nawożenie wymaga systematyczności i odpowiedniego przygotowania, jednak warto poświęcić chwilę na regenerację trawnika. Przy odrobinie zaangażowania i zastosowaniu środków dostępnych w sklepie ogrodniczym uzyskamy wymierne efekty.

Aranżacja tarasu w stylu nowoczesnym
Za pomocą specjalnych płyt, możemy wykonać ścieżkę w ogrodzie. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Wetwood Brown Płyta Tarasowa 2.0
Paradyż Wetwood Brown Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 29,5x119,5 cm
sprawdź
Wetwood Płyty Tarasowe 2.0
Wetwood Płyty Tarasowe 2.0
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Wetwood Beige Płyta Tarasowa 2.0
Paradyż Wetwood Beige Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 29,5x119,5 cm
sprawdź

Bez wątpienia, zadbany trawnik jest ozdobą każdego ogrodu. W nowocześnie urządzonej strefie przydomowej, zwłaszcza na dużych przestrzeniach możemy rozważyć wykonanie ścieżki na zielonej nawierzchni. Proste linie płyt podkreślą nowoczesny charakter projektowanej przestrzeni i razem z ciekawą elewacją, wykonaną np. z płytek elewacyjnych stworzą przestrzeń, w której chętnie będziemy spędzać czas.

Podobne artykuły

Klinkier w domu i ogrodzie
Klinkier jest idealnym materiałem do stosowania w przestrzeni przydomowej. Doskonale nadaje się na tarasowe posadzki, elewacje...
czytaj więcej
Płyty chodnikowe w ogrodzie
Wczesna wiosna do doskonały czas na przygotowanie ogrodu do kolejnego sezonu letniego. Możemy naprawić lub wymienić nawierzchnie...
czytaj więcej