Zadbaj o trawnik na wiosnę

Zadbaj o trawnik na wiosnę

Trawa gęsta i miękka niczym piękny, szmaragdowy dywan to z pewnością marzenie wielu posiadaczy ogrodów i działek. Aby rosła i cieszyła oczy, musimy odpowiednią o nią zadbać specjalnymi zabiegami i nawozami. Sprawdź, jak przygotować trawnik na wiosnę, oraz jakie prace ogrodowe możemy przeprowadzić w marcu i kwietniu?
3:00 min
0
0

Kiedy nawozić trawnik?


Trawnik powinniśmy odżywiać nawet 3 razy do roku – wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietna, zaraz po pierwszym koszeniu. Kolejne nawożenie wykonujemy w czerwcu oraz nie później niż w połowie sierpnia. Termin jest niezwykle ważny, ponieważ późne stosowanie nawozów azotowych może źle wpłynąć na odporność i wygląd naszej murawy.


Nawożenie trawnika na wiosnę przeprowadzamy podczas pochmurnego dnia, w temperaturze nieprzekraczającej 15oC, kiedy ziemia jest lekko wilgotna, ale źdźbła trawy są suche. Zawsze nawozimy skoszoną trawę. Idealnie, jeśli będziemy nawozić trawnik przed opadami deszczu – woda spłucze i równomiernie rozprowadzi nawóz po podłożu. Należy pamiętać, że od tego jak przygotujemy trawnik na wiosnę, będzie zależało to, jak będzie się rozwijał przez resztę roku. Piękny trawnik to nie tylko wizytówka domu, ale też piękna oprawa dla przydomowego tarasu.

Autor:
Redakcja
Data:
23.03.2020
Aktualizacja:
07.02.2024
Nowoczesny dom z ogrodem Opoczno Slate 2.0
Na trawnikach możemy wykonać modne ścieżki w stylu japońskim z trwałych płyt gresowych. Fot. Opoczno
Opoczno Slate 2.0 Beige Satin NT007-018-1
Płytka tarasowa, 59,4x59,4 cm
sprawdź
Slate 2.0
Marka Opoczno
sprawdź

Jak pielęgnować trawnik po zimie?

Celem pielęgnacji trawnika po zimie jest poprawa wzrostu, bujności i intensywności koloru trawy, ochrona przed chwastami i chorobami roślin. Nasz trawnik na wiosnę potrzebuje odpowiednio dobranych składników odżywczych. Nawożenia potrzebują trawniki osłabione warunkami atmosferycznymi, rzadkie i o nierównomiernym pokryciu. Są oznaką niedoboru substancji odżywczych w glebie. Niepokojącym symptomem jest również nieprawidłowe zabarwienie trawy: zażółcony lub brązowy trawnik mógł zostać zaatakowany przez grzyby, lub inne pasożyty.

Ręka w ziemi
Przed nawożeniem musimy sprawdzić stan gleby w naszym ogrodzie. Fot. Jing /Pixabay

Kiedy nawozić trawnik na wiosnę

Wiosenną pielęgnację trawnika, jeśli pogoda jest sprzyjająca, możemy wykonać już od połowy marca. Najbezpieczniej jednak będzie wykonać ją na przełomie marca i kwietnia. Zbyt wczesne nawożenie może nie przynieść pożądanych efektów – przymrozki uniemożliwią wnikanie składników odżywczych w głębsze partie gleby. Przed rozprowadzeniem preparatu odżywczego musimy oczyścić powierzchnię trawnika zgrabić opadłe liście. Możemy również wykonać zabieg wertykulacji gleby. Na powierzchni trawnika zbiera się tak zwany filc, czyli zbitka liści, mchu i obumarłych części roślin, która uniemożliwi prawidłowe nawożenie gleby. 


Wertykulację najlepiej przeprowadzić przy pomocy urządzenia ogrodowego, wertykulatora. Urządzenie nakłuwa warstwy gleby, pozwalając na lepsze dotlenienie i wniknięcie w nią składników nawozów. Dobrze z tym zadaniem poradzą sobie również zwykłe grabie, które wyczeszą starą trawę i poruszą ściółkę. Jednak będzie to o wiele bardziej czaso- i pracochłonne, a sam efekt nie tak wydajny jak przy użyciu wertykulatora. Jeśli po oczyszczeniu trawnika zauważymy ubytki, możemy uzupełnić zagęszczenie trawy wysiewem nowych nasion. Używamy do tego nasion tego samego gatunku, co trawnik istniejący, lub szybko kiełkującej mieszanki regeneracyjnej do trawników. Nawożenie trawnika na wiosnę przeprowadzamy najwcześniej po upływie 7 dni od oczyszczenia i wertykulacji trawnika.

Klinkierowa płytka w wykończeniu elewacji nowoczesnego domu
Do pielęgnacji trawnika warto użyć wertykulatora, który ułatwi nam pracę. Fot. Cerrad
Cerrad Colorado
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź
ciekawe pomysły

Nie możemy nawozić mokrego trawnika produktami sypkimi. Granulki nawozu przykleją się do trawy, co znacznie zmniejszy efektywność nawożenia. Unikamy nawożenia podczas suszy i bardzo słonecznych, upalnych dni - wysuszony trawnik może się nawet zapalić.

Jakie nawozy do trawnika stosować?

Zanim rozpoczniemy pielęgnację trawnika na wiosnę, zaopatrzmy się z zestaw narzędzi pomocniczych, takich jak zestaw lakmusowych papierków lub kwasomierz. To niedrogie i wiarygodne źródła informacji o stanie naszego trawnika, łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych. Testy kwasowości gleby wykonujemy nie rzadziej niż co 2 do 3 sezonów. Gleba pod trawnik powinna mieć podłoże o lekko kwaśnym odczynie, czyli pH w przedziale 5,6-6,5. Jeśli spada poniżej 5,5, należy wykonać wapnowanie gleby.


W zależności od potrzeb naszego trawnika możemy zastosować nawozy jedno lub wieloskładnikowe. Nawożenie trawnika wczesną wiosną stymuluje wzrost murawy i nadaje jej piękny, zielony kolor. Warto sięgnąć po preparaty zawierające azot. Innym składnikiem działającym korzystnie jest fosfor, który wspiera rozwój korzeni roślin. Popularne są również nawozy naturalne, takie jak kompost i obornik. Te rodzaje nawozów sprawdzają się na żyznych, dobrze odżywionych glebach, które nie wymagają uzupełniania niedoboru minerałów. Należy pamiętać, że nawozy mineralne stosowane w nadmiarze mogą powodować zasolenie podłoża i przypalenie trawy, a nawet stymulować rozwój chwastów.

Kolekcja Cerrad Grafitowa
Trawnik z pewnością odwdzięczy się nam piękną zielenią, jeśli będziemy systematycznie o niego dbać. Fot. Cerrad
Grafitowa
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Grafitowa 19867
Płytka elewacyjna cieniowana, 6,5x24,5 cm
sprawdź

Jak nawozić trawnik po wysiewie?

Wiosną często aranżujemy ogród od nowa – planujemy wysiew roślin i zakładamy nowe trawniki. Przygotowanie gleby pod wysiew nowego trawnika warto zacząć jeszcze jesienią, poprzez nawożenie kompostem, obornikiem lub torfowym substratem. Jeśli jesienią nie mieliśmy takiej możliwości, warto to zrobić choćby na kilka tygodni przed planowanymi pracami ogrodowymi. W ustaleniu potrzeb przyszłego trawnika może nam pomóc badanie pH gleby przy pomocy kwasomierza lub papierków lakmusowych. Alternatywą będzie zawiezienie próbek ziemi do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Można też zaobserwować zmiany zachodzące na trawniku. Jeżeli trawa jest słaba i rzadka, a na trawniku zaczyna pojawiać się mech i skrzyp, to prawdopodobnie gleba jest zakwaszona. Jeśli wynik wskaże odczyn kwaśny, wykonujemy wapnowanie. 


Należy jednak pamiętać, że wapnowanie trzeba stosować jedynie gdy jest to konieczne. Wykonanie tego zabiegu na ziemi, która nie tego nie wymaga, może odnieść skutek przeciwny do zamierzonego i osłabić trawę. Wynik zasadowy lub obojętny sugeruje zastosowanie nawozów zawierających siarczany, lub torf. Wielu producentów środków do pielęgnacji ogrodów ma w ofercie pełnowartościowe nawozy startowe, które wspomogą ukorzenienie się nowego trawnika. Nawożenie trawnika wczesną wiosną stworzy korzystne warunki do wzrostu trawy w okresie letnim.


Od czego zacząć nowy wysiew trawy? Oczyszczamy i napowietrzamy wertykulatorem miejsce nowego trawnika. Jeśli gleba jest piaszczysta, możemy dodatkowo wymieszać ją z gliną, próchnicą lub kompostem naturalnym. Podłoża gliniaste rozluźnimy dodatkiem mieszanki piasku i torfu.

Drzewa ozdobne do ogrodu
Ogrody dopełniają architekturę pod wieloma względami. Razem z domem tworzą spójną kompozycję i podkreślają jego charakter...
Budowa altany ogrodowej
Każdy posiadacz domu marzy o posiadaniu pięknego ogrodu. Popularnością cieszą się zatem różnego rodzaju drzewka i skalniaki...
Nowoczesny placyk ogniskowy w ogrodzie
Wysiew trawy należy rozpocząć od odpowiedniego oczyszczenia gleby. Projekt: Cordtata ogrody projekt i realizacja Fot. Katarzyna Kot

Wapnowanie trawnika - jak wykonać?

Na nadmiernie kwaśnym podłożu intensywnie rozwija się darń, mech oraz chwasty. Nawozu wapiennego używamy poza sezonem wegetacyjnym roślin, czyli wczesną wiosną (przełom lutego i marca), lub na przełomie października i listopada. Wapnowania nie łączymy z nawożeniem – powstała mieszanka może niekorzystnie wpłynąć na wzrost trawy. Pomiędzy nawożeniem a rozsypaniem wapna musi minąć co najmniej kilka tygodni.


Wapnowanie trawnika wapnem budowlanym nie jest dobrym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się specjalistyczne wapno ogrodnicze lub dolomit - są to produkty bezpieczne dla roślin i zdrowia.  


Do odkwaszenia gleby używamy nawozów wapniowo-węglanowych. Dolomity zawierają ok. 30% tlenku wapnia, natomiast kreda nawozowa – ok 50%. Dawki nawozu stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta i stanu zakwaszenia trawnika. Nawóz możemy rozsypać ręcznie lub przy pomocy rozsiewacza. Maszyny ogrodnicze pomogą w równomiernej dystrybucji preparatu. Wapnowanie trawnika najlepiej przeprowadzić jesienią, aby wapń zawarty w preparacie miał czas odpowiednio zasilić glebę przed kolejnym sezonem.

Łopata w ziemi
Jeśli nie mamy możliwości skorzystać z wertykulatora - możemy samodzielnie skopać ziemię. Fot. Goumbik/Pixabay

Nawożenie trawnika wymaga systematyczności i odpowiedniego przygotowania, jednak warto poświęcić chwilę na regenerację murawy. Przy odrobinie zaangażowania i zastosowaniu środków dostępnych w sklepie ogrodniczym, szybko uzyskamy wymierne efekty.

Aranżacja tarasu w stylu nowoczesnym
Za pomocą specjalnych płyt, możemy wykonać ścieżkę w ogrodzie. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Wetwood Brown Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 29,5x119,5 cm
sprawdź
Wetwood Płyty Tarasowe 2.0
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Wetwood Beige Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 29,5x119,5 cm
sprawdź

Bez wątpienia, zadbany trawnik jest ozdobą każdego ogrodu. W nowocześnie urządzonej strefie przydomowej, zwłaszcza na dużych przestrzeniach możemy rozważyć wykonanie ścieżki na zielonej nawierzchni. Proste linie płyt podkreślą nowoczesny charakter projektowanej przestrzeni i razem z ciekawą elewacją, wykonaną np. z płytek elewacyjnych stworzą przestrzeń, w której chętnie będziemy spędzać czas.

Podobne artykuły

Klinkier w domu i ogrodzie
Klinkier jest idealnym materiałem do stosowania w przestrzeni przydomowej. Doskonale nadaje się na tarasowe posadzki, elewacje...
Płyty chodnikowe w ogrodzie
Wczesna wiosna do doskonały czas na przygotowanie ogrodu do kolejnego sezonu letniego. Możemy naprawić lub wymienić nawierzchnie...