
Klimatyzacja w bloku - na co zwrócić uwagę?

Cechują się również niższym poziomem głośności (ze względu na fakt umiejscowienia agregatu na zewnątrz) oraz zużywają mniej prądu, co stanowi je bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Jednak gdy mieszkamy w zabytkowej kamienicy, administrator budynku może nie wyrazić zgody na montowanie jednostki na elewacji bloku. W takiej sytuacji warto przychylić się w stronę przenośnej opcji, bowiem nie wymaga skomplikowanego montażu, w związku z czym jest mniej inwazyjna.
Montaż klimatyzacji na elewacji budynku
Montaż urządzenia w bloku wymaga uzyskania pozwolenia od zarządu wspólnoty lub spółdzielni. Należy również spełnić określone warunki techniczne, takie jak dopuszczalne poziomy hałasu i estetyka budynku. Montaż klimatyzacji na elewacji budynku wymaga dodatkowych pozwoleń i uzgodnień z zarządcą budynku. W niektórych przypadkach może być konieczne uzyskanie zgody sąsiadów na instalację klimatyzacji.

Co może stać się w przypadku, gdy zdecydujemy się na montaż klimatyzacji bez zgody spółdzielni mieszkaniowej? W takim przypadku wspólnota ma prawo żądać demontażu nielegalnie zamontowanej jednostki. Ponadto właściciel mieszkania może zostać zobowiązany do naprawy wszelkich uszkodzeń związanych z instalacją klimatyzacji takich jak naruszenie elewacji budynku.

Pamiętajmy również o istocie estetyki wykonania instalacji. Szpecące wykonanie instalacji, bądź uszkodzenie elewacji, może wywołać dodatkowe roszczenia ze strony zarządcy budynku. W efekcie może nam grozić kontrola ze strony państwowej inspekcji sanitarnej. Należy również pamiętać, o tym, że im wyżej mieszkamy, tym montaż klimatyzacji może wymagać większych nakładów pracy oraz zaangażowanie zwyżek. Nierzadko możliwy jest montaż jednostki zewnętrznej na balkonie, co ułatwia warunki montażu klimatyzacji.
Przepisy dotyczące montażu klimatyzacji w blokach są określone przez rozporządzenie ministra środowiska i wewnętrzne przepisy wspólnoty mieszkaniowej. W niektórych przypadkach może być konieczne uzyskanie pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków, jeśli budynek jest zabytkowy. Ponadto kwestia odległości od okien sąsiadów nie została uregulowana prawnie. Jednak zważywszy, na poziom hałasu często przyjmuje się, że powinna wynosić ona około 3 m.

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu - o czym warto pamiętać?
Planując montaż klimatyzacji w bloku, musimy pamiętać o skroplinach, które powstają w wyniku skraplania się wilgoci w wymienniku ciepła wewnątrz klimatyzatora. Powinny być one gromadzone w specjalnym zbiorniku umieszczanym na balkonie. W przypadku nowego budownictwa, gdy kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim, często mamy możliwość montażu odprowadzania skroplin za pomocą systemu kanalizacji bądź orynnowania budynku. W tym przypadku niezbędna będzie zgoda sąsiadów mieszkających w tej samej kondygnacji oraz tych znajdujących się bezpośrednio pod i nad klimatyzowanym lokalem.

Szukając miejsca na jednostkę zewnętrzną właściciel mieszkania w bloku, powinien wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia i wynikające z tego wysokie temperatury. Urządzenia, które są nastawione na silne oddziaływanie słońca, dodatkowo się nagrzewają, co wpływa na zmniejszenie efektywności pracy. W sytuacji gdy okna mieszkania wychodzą na południe, powinniśmy zwrócić uwagę na dopuszczalną temperaturę pracy.
Na co zwracać uwagę przy zakupie klimatyzatora?
Jaką moc klimatyzatora wybrać? Dla ułatwienia przyjmuje się, że 1kW mocy chłodniczej powinien przypadać na każde 10 m2 pomieszczenia. Zatem zakładając, że nasze wnętrze ma 34 m2, powinniśmy wybrać urządzenie o mocy 3,5 kW. Nieodpowiednia moc klimatyzatora jest jednym z najczęstszych błędów podczas jego wyboru. Do częstych błędów należy również pomijanie energooszczędności. Klimatyzatory cechujące się wyższą klasą energetyczną mogą mieć wyższą cenę, jednak korzystniej jest oszczędzać w dłuższej perspektywie, jako iż jest to zakup na długie lata.
Pamiętajmy, że do zadań klimatyzacji w mieszkaniu należy również operowanie powietrzem, które transportuje zapachy, kurz i inne drobiny. W związku z tym należy wybrać urządzenia z odpowiednimi filtrami. Podczas wyboru odpowiedniej jednostki powinniśmy także zwrócić uwagę na wysoki poziom hałasu. Konieczne jest zatem zapoznanie się z rozporządzeniem ministra w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu oraz poddanie analizie wartości decybeli, które będą generowane przez dane urządzenia. Cecha ta może być kluczowa w kwestii otrzymania zgody wspólnoty mieszkaniowej na montaż klimatyzacji w bloku. Montaż klimatyzatora jest czynnością wymagającą odpowiedniej wiedzy. Warto zatem zwrócić się do odpowiednich specjalistów, którzy pomogą nam w wyborze najlepszego dla nas urządzenia.
Polecane artykuły:

