Letnia sypialnia – jak lepiej spać w ciepłe noce?

Letnia sypialnia – jak lepiej spać w ciepłe noce?

Lato to jedna z najpiękniejszych pór roku - słoneczne dni i długie wieczory zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz. Letnim upałom towarzyszą także gorące noce, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość snu. Jak przetrwać lato bez klimatyzacji i spać lepiej w ciepłe noce? Podpowiadamy, co może wpłynąć na poprawę jakości snu latem.
1:00 min
0
0

Dlaczego jakość snu jest ważna?


Nocna regeneracja jest niezwykle istotna dla naszego organizmu — podczas snu ciało przechodzi przez wiele procesów regeneracyjnych, a mózg przetwarza i systematyzuje informacje, pozyskane w ciągu dnia. Dzięki temu fizycznie i psychicznie odpoczywamy. Latem nawet w nocy mogą panować wysokie temperatury, które utrudniają zasypianie i mają negatywny wpływ na nasze samopoczucie. W przegrzanym pomieszczeniu spada nam poziom melatoniny, hormonu snu odpowiedzialnego za regulację cyklu dobowego w organizmie, natomiast wzrasta natężenie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Zbyt wysoka temperatura zaburza fazę snu REM, podczas której pojawiają się marzenia senne — ciało ma wtedy trudności z samoregulacją temperatury. Przegrzane pomieszczenia są szczególnie niebezpieczne zwłaszcza dla osób starszych, z chorobami krążenia i noworodków. Odpowiednie przygotowanie sypialni na lato zapewni wysoki komfort snu i sprawi, że co rano poczujemy się rześcy i wypoczęci.

Autor:
Sylwia Sobotko
Data:
05.05.2025
The Design Gift Shop Wiatraczek na stoliku nocnym.jpg
Picie dużej ilości wody i regularne chłodzenie pomieszczenia ułatwi przespanie upalnych nocy. Fot. The Design Gift Shop

Jak poprawić jakość snu latem?


1. Obniż temperaturę pomieszczenia


Zadbajmy o komfort termiczny, czyli bezpieczną i optymalną temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Jest to ok 18-28 stopni. Latem, w nagrzanych pomieszczeniach możemy mieć trudności z zasypianiem, dlatego warto dokładnie wietrzyć pomieszczenie wieczorem, lub zostawić otwarte okno na noc. Świeże powietrze zapewni zdrowy sen i ułatwi organizmowi regulację rytmu dobowego. Możemy też wykorzystać wentylator do schłodzenia powietrza. Sprawdź, jak jeszcze ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji.


2. Obniż temperaturę ciała przed snem


Letni wieczór to doskonały czas na chłodny prysznic, lub skorzystanie z zimnego okładu na czoło i nadgarstki. Ulgę w uciążliwym upale przyniosą także maty chłodzące.


3. Ogranicz nasłonecznienie sypialni w ciągu dnia


W ciągu upalnego dnia warto zabezpieczyć okna sypialni przed promieniami słonecznymi, które powodują nagrzewanie pomieszczenia. Wykorzystajmy rolety lub folie na okna, pochłaniające promieniowanie cieplne. Dobrze sprawdzą się także zasłony z przewiewnego materiału. Zaciemniona sypialnia wspomaga wytwarzanie melatoniny w organizmie i zagwarantuje spokojny sen. 

Moskitiera na oknie
Latem w oknie sypialni warto zamontować moskitiery, które zapobiegną przedostawaniu się owadów do pomieszczenia. Fot. Aditya Vyas/Unsplash

4. Zabezpiecz okna  


Wysokie temperatury powietrza sprzyjają plagom owadów — muchy i komary skutecznie przeszkadzają w nocnym wypoczynku. Możemy pozbyć się ich z pomieszczenia, montując siatki na owady w oknach, lub moskitierę wokół łóżka. Skuteczne są także lepy i odstraszacze owadów.


5. Zadbaj o nawodnienie przed pójściem spać


 Latem tracimy więcej wody z organizmu, dlatego musimy pić nawet do 3 litrów wody dzienne dla zachowania odpowiedniego poziomu nawodnienia.


6. Nawilżaj powietrze w sypialni


W czasie letnich upałów powietrze jest wysuszone — aby poprawić mikroklimat sypialni, warto wykorzystać elektroniczne nawilżacze powietrza. Suche powietrze może wysuszać też nasze drogi oddechowe, utrudniać zasypianie i powodować dyskomfort. Sprawdźmy, czy urządzenie ma możliwość używania z olejkami eterycznymi. Kilka kropel olejku lawendowego, pomarańczowego lub z rozmarynu przed snem pomoże nam się odprężyć, wyciszyć i poprawić samopoczucie. Do aranżacji sypialni warto wprowadzić także rośliny doniczkowe.

Biało-zielona pościel lniana na łóżku
Len jest trwałym i przyjemnym dla skóry, oddychającym materiałem, który świetnie sprawdzi się w letniej sypialni. Fot. Annie Spratt/Unsplash

Wygoda podczas snu

Wysokie temperatury sprawiają, że organizm szuka termoregulacji - intensywniej się pocimy, aby się ochłodzić. To szczególnie uciążliwe zjawisko podczas snu. Oprócz schłodzenia pomieszczenia, warto zainwestować w lekką kołdrę oraz pościel i piżamy z naturalnych, przewiewnych i dobrze odprowadzających wilgoć materiałów. Są to między innymi bawełna, bambus, wiskoza, jedwab czy len. Materiały syntetyczne, zwłaszcza akryl i poliester, mogą wzmagać nocną potliwość, a co za tym idzie, rozwój bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Pościel szybko się brudzi i nawet regularne mycie ciała nie zapobiegnie brzydkiemu zapachowi przepoconego materiału. Przed snem możemy też wziąć chłodny prysznic, który obniży temperaturę ciała podczas upałów. Dobrze sprawdzą się też chłodne okłady z mokrego ręcznika na karku, czole lub nadgarstkach. 

Według ekspertów, na jakość snu ma wpływ także kolor ścian w sypialni. Sprawdź, jakie kolory ścian do sypialni wybrać, aby lepiej wypoczywać.

 

Podobne artykuły

Jak urządzić funkcjonalną sypialnię?
Sypialnia to szczególne wnętrze w naszych domach. Nawet niewielkie pomieszczenie możemy zaaranżować kompletną pod każdym...
Przytulna i funkcjonalna sypialnia – Inspiracje od Pracowni Interiorsy
Sypialnia nie jest tylko pomieszczeniem, w którym śpimy. To nasza osobista oaza spokoju i azyl od codziennego zgiełku, w...