
Letnia sypialnia – jak lepiej spać w ciepłe noce?

Jak poprawić jakość snu latem?
1. Obniż temperaturę pomieszczenia
Zadbajmy o komfort termiczny, czyli bezpieczną i optymalną temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Jest to ok 18-28 stopni. Latem, w nagrzanych pomieszczeniach możemy mieć trudności z zasypianiem, dlatego warto dokładnie wietrzyć pomieszczenie wieczorem, lub zostawić otwarte okno na noc. Świeże powietrze zapewni zdrowy sen i ułatwi organizmowi regulację rytmu dobowego. Możemy też wykorzystać wentylator do schłodzenia powietrza. Sprawdź, jak jeszcze ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji.
2. Obniż temperaturę ciała przed snem
Letni wieczór to doskonały czas na chłodny prysznic, lub skorzystanie z zimnego okładu na czoło i nadgarstki. Ulgę w uciążliwym upale przyniosą także maty chłodzące.
3. Ogranicz nasłonecznienie sypialni w ciągu dnia
W ciągu upalnego dnia warto zabezpieczyć okna sypialni przed promieniami słonecznymi, które powodują nagrzewanie pomieszczenia. Wykorzystajmy rolety lub folie na okna, pochłaniające promieniowanie cieplne. Dobrze sprawdzą się także zasłony z przewiewnego materiału. Zaciemniona sypialnia wspomaga wytwarzanie melatoniny w organizmie i zagwarantuje spokojny sen.

4. Zabezpiecz okna
Wysokie temperatury powietrza sprzyjają plagom owadów — muchy i komary skutecznie przeszkadzają w nocnym wypoczynku. Możemy pozbyć się ich z pomieszczenia, montując siatki na owady w oknach, lub moskitierę wokół łóżka. Skuteczne są także lepy i odstraszacze owadów.
5. Zadbaj o nawodnienie przed pójściem spać
Latem tracimy więcej wody z organizmu, dlatego musimy pić nawet do 3 litrów wody dzienne dla zachowania odpowiedniego poziomu nawodnienia.
6. Nawilżaj powietrze w sypialni
W czasie letnich upałów powietrze jest wysuszone — aby poprawić mikroklimat sypialni, warto wykorzystać elektroniczne nawilżacze powietrza. Suche powietrze może wysuszać też nasze drogi oddechowe, utrudniać zasypianie i powodować dyskomfort. Sprawdźmy, czy urządzenie ma możliwość używania z olejkami eterycznymi. Kilka kropel olejku lawendowego, pomarańczowego lub z rozmarynu przed snem pomoże nam się odprężyć, wyciszyć i poprawić samopoczucie. Do aranżacji sypialni warto wprowadzić także rośliny doniczkowe.

Wygoda podczas snu
Wysokie temperatury sprawiają, że organizm szuka termoregulacji - intensywniej się pocimy, aby się ochłodzić. To szczególnie uciążliwe zjawisko podczas snu. Oprócz schłodzenia pomieszczenia, warto zainwestować w lekką kołdrę oraz pościel i piżamy z naturalnych, przewiewnych i dobrze odprowadzających wilgoć materiałów. Są to między innymi bawełna, bambus, wiskoza, jedwab czy len. Materiały syntetyczne, zwłaszcza akryl i poliester, mogą wzmagać nocną potliwość, a co za tym idzie, rozwój bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Pościel szybko się brudzi i nawet regularne mycie ciała nie zapobiegnie brzydkiemu zapachowi przepoconego materiału. Przed snem możemy też wziąć chłodny prysznic, który obniży temperaturę ciała podczas upałów. Dobrze sprawdzą się też chłodne okłady z mokrego ręcznika na karku, czole lub nadgarstkach.
Według ekspertów, na jakość snu ma wpływ także kolor ścian w sypialni. Sprawdź, jakie kolory ścian do sypialni wybrać, aby lepiej wypoczywać.
Podobne artykuły

