Zestawienie czerni z kolorami ziemi
Tegoroczne trendy odchodzą od zainteresowania bielą. Obserwuje się natomiast coraz więcej propozycji z neutralnymi odcieniami, z naciskiem na czerń w połączeniu z metalowymi wykończeniami, nadające wrażenie wyjątkowości i elegancji. Do ciekawych propozycji można zaliczyć również ciemną, teksturowaną stolarkę, zainspirowaną słojami drewna, które nadają paletom barw głębię i fakturę. Zaobserwować można było także mocniejsze akcenty kolorystyczne oscylujące w palecie barw ziemi. Terakota, ochra, taupe, glina i szałwia z jednej strony, z drugiej odcienie burgundu, łososia czy różu ożywiały przestrzenie kuchenne, dodając im nieco ekstrawagancji - zauważa Michał Jakóbczak, ekspert Home Concept.
Strukturalne materiały
Do wyróżniających się trendów podczas wydarzenia zaliczyć można naturalne materiały takie jak stal, aluminium czy szczotkowany mosiądz. Metalowe wykończenia doskonale uzupełniały najnowocześniejsze urządzenia kuchenne, nadając przestrzeniom kuchennym wrażenie luksusu. Jeśli mowa o naturalnych materiałach to nie mogło zabraknąć także litego drewna czy kamieni. Barwy inspirowane przyrodą w zestawieniu z naturalnymi barwami tworzą harmonijny klimat, sprzyjający zacieśnianiu relacji z bliskimi.
Miękkie linie i organiczne formy
Koneksję z przyrodą podkreślono również za pomocą miękkich linii mebli i organicznych kształtów, które łagodziły zgeometryzowane zabudowy. Poczucie luksusu buduje zestawienie czystych i miękkich linii. Połączenie kwadratowych i okrągłych elementów łączy się prezentując imponujący obraz z detalami projektowymi, co świadczy o doświadczeniu producentów. Poczucie kunsztu zostało pięknie zaprezentowane poprzez skośne i zaokrąglone szafki i półki. Szczególne wrażenie robiły harmonijne połączenia organicznego kształtu szafek z blatami kuchennych wysp. Niektóre miały podobne zaokrąglone profile, tworząc spójną estetykę, podczas gdy inne ostre kwadratowe krawędzie, które kontrastowały z delikatniejszą konstrukcją zaokrąglonych szafek i otwartych półek - zauważa Michał Jakóbczak.
Szklane witryny i otwarte regały
Tegoroczne targi uświadomiły nam, że era kuchni minimalistycznych zaczyna ustępować bardziej zdecydowanym pomysłom. Obserwuje się stale rosnącą popularność funkcjonalnych paneli ściennych i otwartych regałów. Takie zestawienie prezentuje atrakcyjność wizualną wraz z funkcjonalną i dynamiczną przestrzenią kuchenną. Pozwala to na zatarcie granic między przechowywaniem a eksponowaniem, dzięki czemu zyskujemy niemal nieograniczone możliwości personalizacji. Do tego doskonale sprawdzi się zintegrowane oświetlenie pionowe, które prezentują połączenie funkcjonalności i formy.
Teksturowane i ryflowane fronty
Wydarzenie ukazało również, iż branża kuchenna odchodzi od drzwi z ramami oraz wszechobecnych płaskich paneli. W to miejsce wkraczają ryflowane panele przednie i teksturowane materiały, nadające głębi, charaktery i luksusu współczesnym kuchniom. Wystawcy zaprezentowali trzcinowe, karbowane i koralikowe panele z laminatu, litego drewna czy szkła. Obecnie zauważa się również przesuwanie granic wzornictwa, które łączy ze sobą nowoczesne techniki produkcji z tradycyjnym rzemiosłem. Taką sytuację obserwuje się również w kreacji wysp kuchennych. Coraz częściej wyposażone są one w palniki lub płyty indukcyjne oraz inne sprzęty służące do przygotowywania ulubionych potraw.