Kuchnia w macie czy połysku?

Kuchnia w macie czy połysku?

Aranżacja wnętrz to sztuka podejmowania trudnych wyborów. Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, gdzie dokładnie należy przeanalizować każdą decyzję. Poza ergonomicznym rozplanowaniem całego pomieszczenia istotny jest wybór materiałów wykończeniowych. W artykule przyglądamy się frontom meblowym, czy wybrać fronty lakierowane, czy matowe wykończenie?
3:00 min
0
0

Spośród dostępnych opcji, jeżeli chodzi o wybór frontów, dwie są szczególnie popularne: połysk oraz mat. Oba rodzaje wykończenia mają liczne zalety, ale również wady, które należy mieć na uwadze, by uniknąć przykrej niespodzianki i rozczarowania.

Jasna kuchnia z wyspą Paradyż Favaro
Fronty połyskliwe doskonale komponują się również ze strukturalnymi dodatkami. Fot. Ceramika Paradyż
Favaro
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Favaro Bianco Struktura Połysk
Płytka ścienna, 9,8x29,8 cm
sprawdź
Autor:
Redakcja
Data:
31.08.2021
Aktualizacja:
22.03.2023

Fronty w połysku

Jeszcze niedawno błyszczące fronty cieszyły się dużą popularnością, jednak obecnie trend ulega zmianie. Nie zmienia to jednak faktu, że niezależnie od tego, czy powierzchnia pokryta jest folią poliestrową, akrylem, czy laminatem, wysoki połysk, który zapewniają te materiały, tworzy niesamowity efekt. Nie tylko ożywia wnętrze, ale też daje wrażenie pięknej głębi, wizualnie powiększając wnętrze. Fronty laminowane o błyszczącej powierzchni doskonale nadają się do małych pomieszczeń. Ten efekt jest szczególnie imponujący w wypadku, gdy w pomieszczeniu występują ciemne meble kuchenne z dobrze zgranym oświetleniem. Nie bez znaczenia jest swoboda wyboru. Szeroka gama kolorów i duża doza dowolności przy doborze tekstur dają olbrzymi potencjał aranżacyjny.

Minimalistyczna kuchnia w bieli
Biała kuchnia z frontami na wysoki połysk pozwala optycznie powiększyć i rozświetlić przestrzeń. Fot. Ferro
Zumba
Marka Ferro
sprawdź
Ferro Zumba BZA4W
Jednouchwytowa bateria kuchenna, biała
sprawdź

Połyskujące fronty mają jednak również minusy. Zależnie od jakości wykończenia, meble mogą tracić swój oryginalny kolor pod wpływem promieni słonecznych. Częstym mankamentem wykończenia mebli tego typu przypisuje się też większą podatność na uszkodzenia mechaniczne oraz przez wilgoć, jednak jest to głównie kwestia jakości wykończenia. Na błyszczących powierzchniach bardziej widać też zabrudzenia oraz odciski palców. W końcu fronty w wysokim połysku nie są wyborem uniwersalnym. Doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach czy stylu glamour, jednak w innych nie prezentują się już tak korzystnie.

Fronty matowe

Matowe powierzchnie frontów mebli cieszą się obecnie wyjątkową popularnością. Tego typu wykończenie wygląda korzystnie niezależnie od materiału, jednak szczególnie dobrze prezentuje się zachowanie naturalnej struktury drewna. Odpowiedni lakier podkreśli jego piękno, tworząc przyjemne dla oka, ciepłe wnętrze. Szczególnie rozwiązanie to docenią osoby, które lubią gotować i odnajdują w tej czynności wyciszenie. Meble w macie pomogą wzmocnić uczucie odprężenia i spokoju.


Kuchnia Cerrad Marquina - wyspa
Biel, jasne fronty oraz struktura drewna potęgują uspokajający efekt. Fot. Synage
Cerrad Marquina Black Poler 43902
Płytka ścienna, 162x324 cm
sprawdź
Franke Basis BFG 651 Grafitowy 114.0204.998
Zlewozmywak 1,5-komorowy z ociekaczem
sprawdź

Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest jego uniwersalność. W zależności od kolorów oraz dodatków matowe fronty będą doskonale prezentować się w kuchniach w każdym stylu: od rustykalnych, poprzez skandynawskie i klasyczne, na kuchniach w stylu nowoczesnym kończąc.

Jasna kuchnia z dodatkiem pasteli
Naturalne światło idealnie podkreśla piękno matowych powierzchni. Fot. Synage
Tubądzin Torano Hex 1
Mozaika gresowa (gr. 11 mm), 29,7x34,3 cm
sprawdź
Tubądzin Torano White MAT
Płytka podłogowa gresowa (gr. 9 mm), 79,8x79,8 cm
sprawdź
#Łagodne szarości
sprawdź
Torano
Marka Tubądzin
sprawdź

Matowe fronty również mają wady. Nie jest to najlepsze rozwiązanie do małych wnętrz. Tego typu powierzchnie pochłaniają światło, przez co niewielkie wnętrze może wydawać się jeszcze mniejsze. Dlatego najlepiej sprawdzają się w przestronnych wnętrzach, w których nie brakuje światła słonecznego. Wbrew pozorom fronty tego typu nie są bardziej odporne na zabrudzenia niż polerowane powierzchnie. Również tutaj trzeba walczyć z zabrudzeniami od jedzenia, zaciekami z wody, jak i odciskami palców.

Na co zwrócić uwagę wybierając fronty kuchenne?

Nawet gdy posiada się wyżej przedstawione informacje, nie wybór frontów kuchennych nie jest łatwym rozwiązaniem. Należy wziąć pod uwagę oświetlenie, powierzchnię pomieszczenia, styl aranżacji oraz inne czynniki. Niemniej, najważniejsze w aranżacji kuchni, obok jej walorów użytkowych jest to, by podobał się nam efekt końcowy. W końcu najistotniejsze jest to, by dobrze czuć się we własnych czterech kątach.

Nowoczesna kuchnia w ciepłym drewnie i czarnym kamieniu
Można z powodzeniem łączyć matowe powierzchnia z polerowanymi. Najczęściej używa się ich na różnych poziomach - jeśli na dole jest mat, na górze może być poler. W tej aranżacji polerowana powierzchnia podkreśla ekspozycję wyspy kuchennej. Fot. Domni.pl
Ściana nad blatem kuchennym w wielkim formacie Azario Rud
autor: Domni.pl
sprawdź
Azario Rud Black Poler
Płytka uniwersalna, 120x120 cm
sprawdź
Azario Mess Sabbia
Płytka uniwersalna mat, 19,3x120,2 cm
sprawdź
Mess
Marka Azario
sprawdź
Rud
Marka Azario
sprawdź

Zainspiruj się:

Ergonomiczna kuchnia - jak ją zaplanować?
Nowoczesna kuchnia to nie tylko eleganckie szafki i błyszczące nowością AGD. Aby wnętrze było podwójnie piękne, przede wszystkim...
czytaj więcej
Rodzaje frontów kuchennych
Meble to nieodzowny element wyposażenia wnętrza każdej kuchni. Styl wnętrza i ogólne wrażenie estetyczne pomieszczenia są...
czytaj więcej