Łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla osób niepełnosprawnych w przestrzeniach i budynkach użyteczności publicznych podlega regulacjom prawnym i wytycznym. To określona zasady projektowania, które stanowią o prawidłowym rozmieszczeniu sprzętów i urządzeń. Warto jednak zapoznać się z nimi aranżując łazienkę dla członków rodziny, wymagających szczególnej opieki. Przygotowaliśmy kilka porad, jak najlepiej poradzić sobie z urządzeniem łazienki przyjaznej niepełnosprawnym.
3:00 min
0
0

Prawo budowlane a niepełnosprawność


Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, o kulach lub w podeszłym wieku mają często trudności przy wykonywaniu czynności toaletowych. Aby mogły samodzielnie skorzystać z łazienki, potrzebują odpowiednio przygotowanej przestrzeni, uwzględniających potrzeby osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Mówią o tym rozporządzenia zawarte w przepisach prawa budowlanego ustanowionych 7 lipca 1994 roku, obejmujące budynki o charakterze publicznym takie jak szpitale, urzędy, szkoły. 

Decyzja o zastosowaniu przepisów prawa budowlanego w domu prywatnym jest dobrowolna. Warto jednak z nich skorzystać w projektowaniu łazienki dla osób niepełnosprawnych, z troski o zdrowie i bezpieczeństwo bliskich osób na wózku, osób starszych lub niepełnosprawnych członków rodziny.

Autor:
Redakcja
Data:
04.01.2019
Aktualizacja:
29.12.2023
Aranżacja łazienki z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych
W łazience osób niepełnosprawnych potrzebujemy sporo miejsca, uwzględniając rozmiary wózka inwalidzkiego oraz urządzeń, uchwytów oraz poręczy, które dostosują przestrzeń do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Fot. Koło
Lehnen Concept Pro
Marka Koło
sprawdź
Lehnen Concept Pro
Marka Koło
sprawdź
Koło Lehnen Concept Pro L60235200
Poręcz prysznicowa z zestawem natryskowym, lewa, 60x120 cm
sprawdź
Koło Lehnen Concept Pro L60301000
Poręcz ścienna łukowa, 60 cm
sprawdź
Koło Lehnen Concept Pro L60402000
Poręcz ścienna łukowa składana, 70 cm
sprawdź
Koło Lehnen Concept Pro L63103000
Wieszak zasłony prysznicowej, narożny, 150 cm
sprawdź
Biało-filetowa łazienka z dekorami
Prawo budowlane określa, jak powinniśmy dostosować łazienkę w budynkach użyteczności publicznej, jednak podobne zasady projektowania łazienki dla osób poruszających się na wózku możemy zastosować w domu. Fot. Deante
Peonia
Marka Deante
sprawdź
Deante Peonia NAC 019K
Deszczownia z słuchawką prysznicową
sprawdź

Jak dostosować łazienkę do potrzeb osób niepełnosprawnych?

 

Rozmiar łazienki ma ogromne znaczenie dla komfortu osoby na wózku. Osoby niepełnosprawne potrzebują zdecydowanie więcej miejsca niż zdrowy użytkownik. W łazience osoby niepełnosprawnej niezbędna jest przestrzeń manewrowa do swobodnego przejazdu i zawracania wózkiem inwalidzkim.  Pole manewrowe dla swobodnego obrotu wózka o 360 stopni wynosi minimum 150 × 150 cm i jest mierzone od krawędzi sprzętów i armatury łazienkowej.


Drzwi wejściowe do łazienki osób niepełnosprawnych powinny mieć szerokość minimum 90 cm, najlepiej pozbawione progu, lub posiadające nie wyższy niż 2 cm. Wybierzmy drzwi z niską klamką, do której może sięgnąć osoba siedząca na wózku. Drzwi łazienkowe do łazienki osób niepełnosprawnych powinny też być odpowiednio lekkie, aby nie powodowały problemów z samodzielnym ich otwieraniem. Pamiętajmy, że ważne jest też ich usytuowanie: skrzydło drzwi do łazienki zawsze wychodzi na zewnątrz pomieszczenia.


Bezpieczne materiały wykończeniowe


Urządzając łazienkę #bez barier, warto zadbać o zastosowanie bezpiecznych materiałów, tj. antypoślizgowe płytki podłogowe, zwłaszcza pod prysznicem. Zrezygnujemy z dywaników i minimalizujemy obecność zwykłego szkła na rzecz szkła bezpiecznego z listwami antyuderzeniowymi. Unikajmy też wolnostojących elementów, które można przewrócić.

Strefa sanitarna Roca Dostępna łazienka
Uchwyty i relingi są niezbędne w łazience dla osób niepełnosprawnych. Fot. Roca
Dostępna Łazienka
Marka Roca
sprawdź
Roca Dostępna Łazienka A816932001
ACCESS COMFORT - Uchwyt ścienny kątowy, 9,9x60x22 cm
sprawdź
Roca Dostępna Łazienka A346237000
Miska WC podwieszana, 36x70 cm
sprawdź

Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej wymaga zastosowania specjalnie dostosowanej armatury i umieszczenie jej na odpowiedniej wysokości, tj. miski ustępowej, umywalki, dostosowania wanny lub stworzenia odpowiedniej przestrzeni prysznicowej. Jak dostosować łazienkę?

Toaleta: Wysokość montażu toalety podwieszanej dla osoby na wózku powinna być dostosowana do wysokości siedziska wózka. Jest to ok. 48 cm mierzone  od wykończonej podłogi. Długość WC dla niepełnosprawnych wynosi ok. 70 cm. Przestrzeń pomiędzy ścianami bocznymi pomieszczenia a brzegiem toalety powinna wynosić min. 95 cm, co najmniej z jednej strony. Tyle miejsca potrzebuje osoba na wózku, aby ustawić się równolegle do toalety i swobodnie przesiadać na muszlę. Miski ustępowe dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych to zazwyczaj modele wiszące, z wolną przestrzenią pod spodem. Przycisk spłukiwania powinien być umieszczony w dostępnym miejscu: z boku WC, na wysokości max. 120 cm. Alternatywnie wybierzmy toaletę z automatycznym spłukiwaniem. Obok muszli powinny znajdować się dodatkowe poręcze lub uchwyty ułatwiające swobodne siadanie i wstawanie. 


Umywalka: Przed urządzeniem należy przewidzieć przestrzeń manewrową o wymiarach 90 × 120 cm, z czego dłuższy bok powinien leżeć na osi umywalki. Szerokość umywalki dla niepełnosprawnych wynosi min. 60 cm. Wysokość górnej krawędzi to maksymalnie 85 cm, spód umywalki i syfony muszą być umieszczone powyżej kolan osoby na wózku, a najlepiej bez widocznych syfonów. Wybierzmy modele umywalek o głębokości nie większej niż 60 cm i płaskim dnie. Ergonomiczny kształt i wysokość umywalki musi umożliwiać podjazd wózkiem. Osoba siedząca może też wtedy wygodnie oprzeć łokcie na jej rantach.

Obok umywalki powinny znajdować się uchylne uchwyty pomocnicze. Lustro nad umywalką osoby niepełnosprawnej powinno być uchylne i zamontowane w zasięgu ręki osoby siedzącej na wózku, czyli nie wyżej niż 1 metr nad posadzką.

Nowoczesna stylizacja Roca Dostępna Łazienka
Łazienki bez barier to również ważny temat do poruszenia w strefie łazienek publicznych, aby zapobiec wykluczeniu osób niepełnosprawnych. Fot. Roca
Dostępna Łazienka
Marka Roca
sprawdź
Roca Dostępna Łazienka A346237000
Miska WC podwieszana, 36x70 cm
sprawdź
Roca Dostępna Łazienka A816932001
ACCESS COMFORT - Uchwyt ścienny kątowy, 9,9x60x22 cm
sprawdź
  • -15%
    Excellent Seduro DOAC.1501BL

    Siedzisko prysznicowe, 35x27,5 cm, czarne

    550,00 PLN 467,50 PLN

    Dostępność: 5 szt.

  • Uchwyt łazienkowy kątowy, chrom

    198,30 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • Uchwyt łazienkowy prosty 30, czarny mat

    139,10 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • Uchwyt łazienkowy prosty 30, chrom

    125,50 PLN

    Dostępność: 3 szt.

  • -20%
    Deante Vital NIV 041F

    Uchwyt stalowy przyścienny z miejscem na papier

    599,00 PLN 479,20 PLN

    Dostępność: 2 szt.

  • -15%
    Koło Lehnen Concept Pro L60301000

    Poręcz ścienna łukowa, 60 cm

    842,30 PLN 716,00 PLN

    Dostępność: 2 szt.

  • -15%
    Excellent Seduro DOAC.1501WH

    Siedzisko prysznicowe, 35x27,5 cm, biały

    470,00 PLN 399,00 PLN

    Dostępność: 8 szt.

  • -25%
    Koło Nova Pro Premium Bez Barier M30151000

    Deska dla osób starszych i niepełnosprawnych

    579,70 PLN 434,80 PLN

    Dostępność: 1 szt.

  • -20%
    Cersanit Etiuda K11-0221

    Kompakt WC New CleanOn dla niepełnosprawnych, bez deski, odpływ poziomy

    937,00 PLN 749,60 PLN

    Dostępność: 5 szt.


Prysznic: Brodzik w przestrzeni dla osoby niepełnosprawnej powinien mieć co najmniej wymiar kwadratu o boku 90 cm. Kratkę ściekową umieszczamy pod zamontowanym na ścianie siedziskiem, które podobnie jak toaleta powinny mieć wysokość od 43 do 48 cm. Do wyboru mamy siedziska  zamontowane na stałe, uchylne, ażurowe lub welurowe, z podłokietnikami, a nawet oparciem. Dla podniesienia komfortu możemy wybrać zestaw prysznicowy z funkcją hydromasażu, pozwalający zażywać kąpieli w pozycji siedzącej. Słuchawka i bateria powinny znaleźć się naprzeciwko siedziska i pozostawać dostępne z jego poziomu. Minimalna użytkowa długość węża prysznicowego to 150 cm. W strefie prysznica warto zastosować uchwyty, poprawiające bezpieczeństwo jego użytkowania. Zamiast otwieranych drzwiczek lub niebezpiecznych zasłon, zamontujmy osłony harmonijkowe.

Wanna: Jej długość powinna zależeć od potrzeb użytkownika, jednak nie może być mniejsza niż 150 cm. Bezpieczny rozmiar wanny to szerokość do 80 cm a głębokość waha się między 38 a 42 cm. Wysokość krawędzi nie powinna przekraczać 50 cm dla osób poruszających się na wózkach oraz 60 cm dla innego rodzaju niepełnosprawności. Wyjście i wejście do wanny ułatwią specjalne ławeczki lub siedziska, lub nowoczesne podnośniki wannowe. Ważne jest, aby były przede wszystkim stabilne. Dla wygody osób starszych wannę można wyposażyć w specjalne schodki z poręczami lub mocowaną do sufitu drabinkę. Na rynku dostępne są również wanny akrylowe z otwieranym bokiem.

Nowoczesna łazienka dla osób niepełnosprawnych
Wysokość sprzętów i sanitariatów w łazience osoby niepełnosprawnej musi zapewnić jej bezpieczeństwo i komfort korzystania z łazienki. Fot. Koło
Koło Nova Pro Bez Barier M33520000
Miska ustępowa dla osób niepełnosprawnych (bez deski), bez kołnierza
sprawdź
Koło Nova Pro Bez Barier M38455000
Umywalka dla osób niepełnosprawnych, z otworem, bez przelewu, 55 cm
sprawdź
Nova Pro Bez Barier
Marka Koło
sprawdź

Bezpieczne baterie

Wybierając baterię do wanny dla użytkowników niepełnosprawnych, warto wybrać model o podwyższonych parametrach bezpieczeństwa. Model z termostatem wyeliminuje ryzyko poparzenia. Wybierzmy baterię uruchamianą przyciskiem, dźwignią lub automatycznie. Jej kształt i umiejscowienie nie powinny być przyczyną potencjalnych urazów.

ciekawe pomysły

Dobrym pomysłem jest toaleta z funkcją bidetu, która znacznie usprawni higienę osób niepełnosprawnych. Miski myjące sprawdzą się też w łazienkach osób starszych.

  • -29%
    Excellent Dakota S1 CENL.4120.593.S1.WH
    5 650,00 PLN 3 990,00 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • -10%
    IÖ Elba AZMW/BELB.1417.01.128

    Miska wisząca WC Rimless z funkcją bidetu, bez deski, 49x36 cm, powłoka CLEAN PLUS +

    1 070,60 PLN 963,50 PLN

    Dostępność: 21 szt.

  • -18%
    CeraStyle Ibiza Rimless 18900-01

    Miska sedesowa wisząca z funkcją bidetu, bez deski

    1 105,80 PLN 906,70 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

Wisząca umywalka w strefie dla osób niepełnosprawnych. Fot. Koło
Fot. Koło
Umywalka w łazience dla niepełnosprawnych
Urządzając łazienkę dla niepełnosprawnych musimy pamiętać o odpowiednich wysokościach sprzętów. Fot. Koło

Wyposażenie dodatkowe

Oprócz podstawowych sprzętów w łazience, dla poprawy bezpieczeństwa użytkownika niepełnosprawnego musimy pamiętać o jeszcze kilku elementach, takich jak rozplanowanie szafek i ich dostępność. Aby były użyteczne i nie zabierały przestrzeni manewrowej, zawieszamy je na wysokości 35-40 cm nad posadzką. Zawiasy w szafkach powinny otwierać drzwiczki pod kątem 180o. Sprawdzą się również rolety lub drzwiczki przesuwne. Warto pomyśleć
o zastosowaniu ogrzewania podłogowego. To nie tylko podniesie komfort użytkowania łazienki, ale również szybciej ją osuszy minimalizując ryzyko poślizgnięcia.


To z pewnością nie jest wszystko, co warto wiedzieć podstawowych kwestiach urządzenia bezpiecznej łazienki dla osoby niepełnosprawnej. Przygotowując się do tego trudnego zadania, warto przejrzeć oferty producentów armatury czy sprzętów, którzy z pewnością odpowiedzą na techniczne pytania i rozwieją wątpliwości.

Łazienka z udogodnieniami z koncepcji Koło Lehnen
Aranżacja łazienki dla osoby niepełnosprawnej z wykorzystaniem produktów Koło Lehnen. Fot. Koło
Koło Lehnen Concept Pro L62001000
Siedzisko prysznicowe
sprawdź
Lehnen Concept Pro
Marka Koło
sprawdź
Koło Lehnen Evolution L30402001
Poręcz uchylna, 70 cm
sprawdź
Koło Lehnen Evolution L31201200
Lustro uchylne lewe, 60x45 cm
sprawdź
#Bez barier
sprawdź
Koło Lehnen Funktion L1054501
Poręcz łukowa stała 85 cm, powierzchnia gładka
sprawdź
Koło Nova Pro Premium Bez Barier M33129000
Miska ustępowa lejowa Rimfree, 70 cm, dla osób niepełnosprawnych, z półkrytymi mocowaniami (bez deski)
sprawdź
Koło Nova Pro Premium Bez Barier 501.569.01.1
Umywalka dla osób niepełnosprawnych, 55x52,5 cm, z otworem, bez przelewu
sprawdź
Lehnen Evolution
Marka Koło
sprawdź
Koło Lehnen Funktion L1023511
Poręcz prysznicowa jednoramienna prawa, 60x110 cm, powierzchnia gładka
sprawdź

Zobacz także:

Łazienka dla seniora
Projektując przestrzeń, z której będą korzystać osoby starsze, należy zadbać o stworzenie bezpiecznego, dopasowanego do indywidualnych...
czytaj więcej
Zalety baterii termostatycznych
Baterie z termostatem to doskonałe produkty do wyposażenia nowoczesnych łazienek. Mają wiele zalet, które usprawnią dbanie...
czytaj więcej