Łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych w przestrzeniach publicznych podlega regulacjom prawnym i wytycznym, które stanowią o prawidłowym rozmieszczeniu sprzętów i urządzeń. Warto jednak zapoznać się z nimi aranżując łazienkę dla osób o ograniczonej sprawności we własnym domu lub mieszkaniu. Przygotowaliśmy kilka porad, jak najlepiej poradzić sobie z urządzeniem łazienki przyjaznej niepełnosprawnym.
5:00 min
0
0

Prawo budowlane a niepełnosprawność

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, o kulach lub w podeszłym wieku mają często trudności przy wykonywaniu czynności toaletowych. Aby mogły samodzielnie skorzystać z łazienki, potrzebują odpowiednio przygotowanej przestrzeni. Mówią o tym rozporządzenia zawarte w przepisach prawa budowlanego ustanowionych 7.07.1994 roku, obejmujące budynki o charakterze publicznym takie jak szkoły, kina czy urzędy. Decyzja o ich zastosowaniu we własnym domu jest dobrowolna, warto jednak z nich skorzystać z troski o zdrowie i bezpieczeństwo niepełnosprawnych bliskich.

Autor:
Redakcja
Data:
04.01.2019

Łazienka bez barier

Osoba niepełnosprawna potrzebuje więcej przestrzeni niż zdrowy użytkownik. Do swobodnego przejazdu wózkiem, drzwi wejściowe do łazienki powinny mieć szerokość minimum 90 cm, najlepiej bez progu lub posiadające nie wyższy niż 2 cm i z niską klamką. Powinny też być odpowiednio lekkie, aby nie powodowały problemów z samodzielnym ich otwieraniem. Pamiętajmy, że skrzydło zawsze wychodzi na zewnątrz pomieszczenia.
Rozmiar łazienki ma ogromne znaczenie dla komfortu osoby na wózku. Pole manewrowe dla swobodnego obrotu wózka o 360 stopni wynosi minimum 150 × 150 cm i jest mierzone od krawędzi sprzętów i armatury łazienkowej.


Materiały wykończeniowe

Urządzając łazienkę #bez barier, warto zadbać o zastosowanie bezpiecznych materiałów, tj. antypoślizgowych płytek podłogowych, zwłaszcza w mokrej przestrzeni łazienki lub dodatkowych mat antypoślizgowych. Rezygnujemy z dywaników i minimalizujemy obecność zwykłego szkła na rzecz szkła bezpiecznego z listwami anty uderzeniowymi i wolnostojących elementów, które można przewrócić.

Strefa sanitarna Roca Dostępna łazienka
Uchwyty i relingi są niezbędne w łazience dla osób niepełnosprawnych. Fot. Roca
Dostępna Łazienka
Marka Roca
sprawdź
Roca Dostępna Łazienka A816932001
ACCESS COMFORT - Uchwyt ścienny kątowy, 9,9x60x22 cm
sprawdź
Roca Dostępna Łazienka A346237000
Miska WC podwieszana, 36x70 cm
sprawdź

Wyposażenie łazienki

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej wymaga zastosowania specjalnie dostosowanej armatury, tj. miski ustępowej, umywalki, dostosowania wanny lub prysznica.

Toaleta: Wysokość muszli powinna być dostosowana do wysokości siedziska wózka i wykosić ok. 48 cm od podłogi, a jej długość ok. 70 cm. Tyle miejsca potrzebuje osoba na wózku do ustawienia go równolegle do toalety i swobodnego przesiadania. Przestrzeń pomiędzy ścianami bocznymi pomieszczenia a brzegiem toalety powinna wynosić min. 95 cm, co najmniej z jednej strony. Dostosowane miski ustępowe to zazwyczaj modele wiszące, z wolną przestrzenią pod spodem. Przycisk spłukiwania powinien być umieszczony z boku, na wysokości max. 120 cm. Alternatywnie wybierzmy toaletę z automatycznym spłukiwaniem. Obok muszli powinny znajdować się uchwyty ułatwiające siadanie i wstawanie.

Umywalka: Przed urządzeniem należy przewidzieć przestrzeń manewrową o wymiarach 90 × 120 cm, z czego dłuższy bok powinien leżeć na osi umywalki. Jej kształt i wysokość musi umożliwiać swobodny podjazd wózkiem i oparcie. Szerokość min. 60 cm, wysokość górnej krawędzi to maksymalnie 85 cm, spód umywalki i syfony muszą być umieszczone powyżej kolan osoby na wózku, a najlepiej bez widocznych syfonów. Wybierzmy modele umywalek o głębokości nie większej niż 60 cm płaskim dnie. Obok umywalki powinny znajdować się uchylne uchwyty pomocnicze. Lustro nad umywalką powinno być uchylne i zamontowane w zasięgu ręki osoby na wózku, czyli nie wyżej niż 1 metr nad posadzką.

Nowoczesna stylizacja Roca Dostępna Łazienka
Łazienki bez barier to również ważny temat do poruszenia w strefie łazienek publicznych, aby zapobiec wykluczeniu osób niepełnosprawnych. Fot. Roca
Dostępna Łazienka
Marka Roca
sprawdź
Roca Dostępna Łazienka A346237000
Miska WC podwieszana, 36x70 cm
sprawdź
Roca Dostępna Łazienka A816932001
ACCESS COMFORT - Uchwyt ścienny kątowy, 9,9x60x22 cm
sprawdź


Prysznic: Brodzik w przestrzeni dla osoby niepełnosprawnej powinien mieć co najmniej wymiar kwadratu o boku 90 cm. Kratkę ściekową umieszczamy pod zamontowanym na ścianie siedziskiem, które podobnie jak toaleta powinny mieć wysokość od 43 do 48 cm. Do wyboru mamy siedziska zamontowane na stałe, uchylne, ażurowe lub welurowe, z podłokietnikami, a nawet oparciem. Dla podniesienia komfortu możemy wybrać zestaw prysznicowy z funkcją hydromasażu, pozwalający zażywać kąpieli w pozycji siedzącej. Słuchawka i bateria powinny znaleźć się naprzeciwko siedziska i pozostawać dostępne z jego poziomu. Minimalna użytkowa długość węża prysznicowego to 150 cm. W strefie prysznica warto zastosować uchwyty, poprawiające bezpieczeństwo jego użytkowania. Zamiast otwieranych drzwiczek lub niebezpiecznych zasłon, zamontujmy osłony harmonijkowe.

Wanna: Jej długość powinna zależeć od potrzeb użytkownika, jednak nie być mniejsza niż 150 cm.
Bezpieczny rozmiar wanny to szerokość do 80 cm a głębokość waha się między 38 a 42 cm. Wysokość krawędzi nie powinna przekraczać 50 cm dla osób poruszających się na wózkach oraz 60 cm dla innego rodzaju niepełnosprawności. Wyjście i wejście do wanny ułatwią specjalne ławeczki lub siedziska, lub nowoczesne podnośniki wannowe. Ważne jest, aby były przede wszystkim stabilne. Dla wygody osób starszych wannę można wyposażyć w specjalne schodki z poręczami lub mocowaną do sufitu drabinkę. Na rynku dostępne są również wanny akrylowe z otwieranym bokiem.

Bezpieczne baterie

Wybierając baterię do wanny dla użytkowników niepełnosprawnych, warto wybrać model o podwyższonych parametrach bezpieczeństwa. Model z termostatem wyeliminuje ryzyko poparzenia. Wybierzmy baterię uruchamianą przyciskiem, dźwignią lub automatycznie. Jej kształt i umiejscowienie nie powinny być przyczyną potencjalnych urazów.

Wisząca umywalka w strefie dla osób niepełnosprawnych. Fot. Koło
Fot. Koło
Umywalka w łazience dla niepełnosprawnych
Urządzając łazienkę dla niepełnosprawnych musimy pamiętać o odpowiednich wysokościach sprzętów. Fot. Koło

Wyposażenie dodatkowe

Oprócz podstawowych sprzętów w łazience, dla poprawy bezpieczeństwa użytkownika niepełnosprawnego musimy pamiętać o jeszcze kilku elementach, takich jak rozplanowanie szafek i ich dostępność. Aby były użyteczne i nie zabierały przestrzeni manewrowej, zawieszamy je na wysokości 35-40 cm nad posadzką. Zawiasy w szafkach powinny otwierać drzwiczki pod kątem 180o. Sprawdzą się również rolety lub drzwiczki przesuwne. Warto pomyśleć
o zastosowaniu ogrzewania podłogowego. To nie tylko podniesie komfort użytkowania łazienki, ale również szybciej ją osuszy minimalizując ryzyko poślizgnięcia.


To z pewnością nie jest wszystko, co warto wiedzieć podstawowych kwestiach urządzenia bezpiecznej łazienki dla osoby niepełnosprawnej. Przygotowując się do tego trudnego zadania, warto przejrzeć oferty producentów armatury czy sprzętów, którzy z pewnością odpowiedzą na techniczne pytania i rozwieją wątpliwości.

Zobacz także:

Łazienka dla seniora
Projektując przestrzeń, z której będą korzystać osoby starsze, należy zadbać o stworzenie bezpiecznego, dopasowanego do indywidualnych...
czytaj więcej
Zalety baterii termostatycznych
Baterie z termostatem to doskonałe produkty do wyposażenia nowoczesnych łazienek. Mają wiele zalet, które usprawnią dbanie...
czytaj więcej