Łazienka dla seniora

Łazienka dla seniora

Projektując przestrzeń, z której będą korzystać osoby starsze, należy zadbać o stworzenie bezpiecznego, dopasowanego do indywidualnych potrzeb miejsca. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, urządzając łazienkę dla seniora.
6:00 min
0
0

Projekt łazienki dla seniora należy zacząć od dokładnego rozplanowania rozmieszczenia wszystkich sprzętów. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich odległości między poszczególnym wyposażeniem, zwłaszcza jeśli planujemy łazienkę dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. O konkretnych wytycznych, wymiarach i wskazówkach przydatnych podczas urządzania łazienki dla osób poruszających się na wózkach pisaliśmy w artykule: Łazienka dla niepełnosprawnych. Pamiętajmy, że najwięcej wypadków z udziałem osób starszych ma miejsce w domu, dlatego warto stworzyć miejsce, które zapewni domownikom poczucie bezpieczeństwa. 

Autor:
Redakcja
Data:
18.03.2020
Aranżacja łazienki z rozwiązaniami dla osób niepełnosprawnych
W łazienkach seniora warto umieścić uchwyty i poręcze montowane do ściany. Fot. Cersanit
Cersanit Etiuda K97-039
Cersanit Etiuda K97-039
Lustro uchylne, 60x60 cm
sprawdź
Cersanit Etiuda K670-002
Cersanit Etiuda K670-002
Miska zawieszana CleanOn bez deski
sprawdź
Cersanit Etiuda K97-036
Cersanit Etiuda K97-036
Uchwyt podłogowy do wc, 60 cm, uchylny
sprawdź
Cersanit Etiuda K11-0041
Cersanit Etiuda K11-0041
Umywalka wisząca, 65 cm
sprawdź
Etiuda
Etiuda
Marka Cersanit
sprawdź
Cersanit Etiuda K97-037
Cersanit Etiuda K97-037
Uchwyt ścienno-podłogowy do wc, 75x80 cm, prawy
sprawdź

Wanna czy prysznic?

Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem w łazience przeznaczanej dla starszych osób jest kabina prysznicowa. Dużym zainteresowaniem cieszą się kabiny typu walk-in, które są tzw. kabinami otwartymi, składającymi się z zamocowanej na stałe tafli szkła (jeden, dwa lub trzy elementy) i niskiego brodzika lub odpływu umieszczonego w posadzce. Urządzając łazienkę, możemy także wybrać standardowe rozwiązania - kabiny narożne, drzwi do wnęki, czy kabiny przyścienne.

Kabinę prysznicową dla seniora możemy połączyć z praktycznym odpływem liniowym lub punktowym. Wybierając konkretny model, sprawdźmy jego przepustowość, odpowiedni odpływ będzie gwarancją odprowadzenia dużej ilości wody. Jest to idealny wybór w domach i mieszkaniach, w których starsze osoby poruszają się na wózku inwalidzkim. Innym, częściej stosowanym rozwiązaniem są brodziki. W tym przypadku polecamy niskie brodziki, które z czasem nie staną się trudną do pokonania barierą. Planując kabinę prysznicową, warto zadbać również o wygodne siedzisko, poręcze, które pomogą utrzymać równowagę. Wanna, mimo tego, że daje nam możliwość długiej kąpieli i wiele osób nie wyobraża sobie bez niej łazienki, stwarza ogromne trudności związanie z wchodzeniem i wychodzeniem. Pewną alternatywą wydają się być niskie wanny dla seniorów, jednak nie jest to rozwiązanie optymalne. Zdecydowanie największe bezpieczeństwo zapewni wybór kabiny prysznicowej 

Nowoczesna łazienka z udogodnieniami dla osób starszych lub niepełnosprawnych
Produkty z kolekcji Vital pomogą stworzyć bezpieczną łazienkę. Fot. Deante
Deante Vital NIV B41G
Deante Vital NIV B41G
Uchwyt czarny przyścienny w kształcie podkowy
sprawdź
Deante Vital CDV 6U6W
Deante Vital CDV 6U6W
Umywalka wisząca dla osób niepełnosprawnych
sprawdź
Deante Vital NIV B41F
Deante Vital NIV B41F
Uchwyt stalowy przyścienny z miejscem na papier
sprawdź
Deante Vital NIV B41H
Deante Vital NIV B41H
Uchwyt czarny przyścienny z miejscem na ręcznik
sprawdź
Deante Vital CDVS6WPW
Deante Vital CDVS6WPW
Zestaw 6w1
sprawdź
Deante Vital NIV B41I
Deante Vital NIV B41I
Uchwyt czarny przyścienny, dekoracyjny
sprawdź
Vital
Vital
Marka Deante
sprawdź

Antypoślizgowe płytki

Płytki w łazience powinny być antypoślizgowe, oznaczone symbolem od R9 do R13. Kolekcje poniżej R9 nie są płytkami antypoślizgowymi i nie powinniśmy ich stosować w łazience przeznaczonej dla starszych osób. Dodatkowo, w strefie prysznica możemy zamontować maty antypoślizgowe, które zminimalizują ryzyko upadku.

Baterie w łazience seniora

Wszystkie baterie w łazienkach przeznaczonych dla osób starszych powinny być bezpieczne i łatwe w obsłudze. Najlepiej sprawdzą się baterie jednouchwytowe, które umożliwiają prostą regulację strumienia wody i temperatury. Dodatkowym udogodnieniem, często wybieranym do łazienek projektowanych z myślą o osobach starszych są baterie z termostatem. Takie rozwiązanie umożliwia precyzyjne ustawienie temperatury, wiele modeli ma dostępne zabezpieczenia, które uniemożliwiają przypadkowe zwiększenie temperatury. Tego typu baterie warto zainstalować pod prysznicem, lub przy wannie. Przy umywalkach możemy zainwestować także w baterie bezdotykowe, które pozwolą na oszczędność wody i energii. 

Bateria Oras Optima.jpg
Baterie bezdotykowe to oszczędne rozwiązanie do każdej łazienki. Fot. Oras
Oras Optima 1724FT
Oras Optima 1724FT
Bezdotykowa bateria umywalkowa z uchwytem regulującym temperaturę
sprawdź
Optima
Optima
Marka Oras
sprawdź

Bezpieczna przestrzeń

Większość osób starszych ma ograniczoną zdolność ruchową, dlatego warto zadbać o podpory, uchwyty, które pomogą utrzymać równowagę. Specjalny uchwyty powinny obowiązkowo znaleźć się w pobliżu umywalki, kabiny prysznicowej oraz miski WC. Planując w łazience prysznic, warto zamontować siedzisko. Modele montowane do ściany są funkcjonalnym rozwiązaniem, gdyż zajmują niewiele miejsca i mają stabilną konstrukcję.

Urządzając łazienkę dla seniora, zadbajmy także o odpowiedni dobór dodatków. Wszystkie akcesoria powinny być zamontowane do ściany, na odpowiedniej wysokości, tak, żeby nie trzeba było się po nie schylać. Dozownik na mydło, półka na kosmetyki, czy uchwyt na papier toaletowy powinny być umieszczone na wysokości, która umożliwia wygodny dostęp.

Siedzisko przyścienne składane Deante Vital
Siedzisko prysznicowe montowane do ściany umożliwia wygodną i bezpieczną kąpiel. Fot. Deante
Deante Vital NIV 451P
Deante Vital NIV 451P
Siedzisko przyścienne składane
sprawdź
Vital
Vital
Marka Deante
sprawdź

Dofinansowanie na remont i przebudowę łazienki

Przystosowanie łazienki do potrzeb osoby starszej wiąże się z dużymi kosztami, dlatego w wybranych przypadkach możemy starać się o uzyskanie dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na likwidację barier architektonicznych, które przysługuje osobom posiadającym orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Wnioski o dofinansowanie zazwyczaj składa się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej / Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania. Wszystkie niezbędne informacje, numery kontaktowe, opis formalności i szczegóły dofinansowania możemy znaleźć na stronie www.pfron.org.pl

Podobne artykuły

Łazienka dla niepełnosprawnych
Łazienka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych w przestrzeniach publicznych podlega regulacjom prawnym i wytycznym...
czytaj więcej
Łazienka dla dużej rodziny
Łazienka to jedno z najbardziej intensywnie użytkowanych pomieszczeń w każdym domu. Przy wielu użytkownikach musi być szczególnie...
czytaj więcej