Łazienka dla seniora

Łazienka dla seniora

Projektując przestrzeń, z której będą korzystać osoby starsze, należy zadbać o stworzenie bezpiecznego, dopasowanego do indywidualnych potrzeb miejsca. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, urządzając łazienkę dla seniora.
6:00 min
0
0

Projekt łazienki dla seniora należy zacząć od dokładnego rozplanowania rozmieszczenia wszystkich sprzętów. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich odległości między poszczególnym wyposażeniem, zwłaszcza jeśli planujemy łazienkę dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. O konkretnych wytycznych, wymiarach i wskazówkach przydatnych podczas urządzania łazienki dla osób poruszających się na wózkach pisaliśmy w artykule: Łazienka dla niepełnosprawnych. Pamiętajmy, że najwięcej wypadków z udziałem osób starszych ma miejsce w domu, dlatego warto stworzyć miejsce, które zapewni domownikom poczucie bezpieczeństwa.


Autor:
Redakcja
Data:
18.03.2020
Aktualizacja:
18.01.2022

Łazienka dla seniora – o czym należy pamiętać?

Projektując łazienkę dla osób starszych, powinniśmy mieć na uwadze kilka podstawowych rzeczy. Niezależnie od tego jaki projekt mamy w głowie i jaką stylistykę preferujemy, każda łazienka przeznaczona dla seniora powinna  realizować 3 podstawowe założenia:

  1. Bezpieczeństwo to podstawa. Niezależnie czy mowa o uchwytach, które pozwolą utrzymać równowagę, czy elementy chroniące przed poślizgnięciem.

  2. Równie istotna jest łatwość dostępu do podstawowych rzeczy. Elementy takie jak baterie, uchwyty na ręczniki, papier toaletowy itd. znajdowały się na wysokości umożliwiającej samodzielne użytkowanie.

  3. Należy dobrze rozplanować rozkład pomieszczenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób poruszających się na wózkach, które potrzebują więcej miejsca do swobodnego manewrowania.

Aranżacja łazienki z rozwiązaniami dla osób niepełnosprawnych
W łazienkach seniora warto umieścić uchwyty i poręcze montowane do ściany. Fot. Cersanit
Cersanit Etiuda K97-039
Lustro uchylne, 60x60 cm
sprawdź
Cersanit Etiuda K670-002
Miska zawieszana CleanOn bez deski
sprawdź
Cersanit Etiuda K97-036
Uchwyt podłogowy do wc, 60 cm, uchylny
sprawdź
Cersanit Etiuda K11-0041
Umywalka wisząca, 65 cm
sprawdź
Etiuda
Marka Cersanit
sprawdź
Cersanit Etiuda K97-037
Uchwyt ścienno-podłogowy do wc, 75x80 cm, prawy
sprawdź

Wanna czy prysznic?

Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem w łazience przeznaczanej dla starszych osób jest kabina prysznicowa. Dużym zainteresowaniem cieszą się kabiny typu walk-in, które są tzw. kabinami otwartymi, składającymi się z zamocowanej na stałe tafli szkła (jeden, dwa lub trzy elementy) i niskiego brodzika lub odpływu umieszczonego w posadzce. Urządzając łazienkę, możemy także wybrać standardowe rozwiązania – kabiny narożne, drzwi do wnęki, czy kabiny przyścienne.

Nowoczesna łazienka z udogodnieniami dla osób starszych lub niepełnosprawnych
Produkty z kolekcji Vital pomogą stworzyć bezpieczną łazienkę. Fot. Deante
Deante Vital NIV B41G
Uchwyt czarny przyścienny w kształcie podkowy
sprawdź
Deante Vital CDV 6U6W
Umywalka wisząca dla osób niepełnosprawnych
sprawdź
Deante Vital NIV B41F
Uchwyt stalowy przyścienny z miejscem na papier
sprawdź
Deante Vital NIV B41H
Uchwyt czarny przyścienny z miejscem na ręcznik
sprawdź
Deante Vital CDVS6WPW
Zestaw 6w1
sprawdź
Deante Vital NIV B41I
Uchwyt czarny przyścienny, dekoracyjny
sprawdź
Vital
Marka Deante
sprawdź

Kabinę prysznicową dla seniora możemy połączyć z praktycznym odpływem liniowym lub punktowym. Wybierając konkretny model, sprawdźmy jego przepustowość, odpowiedni odpływ będzie gwarancją odprowadzenia dużej ilości wody. Jest to idealny wybór w domach i mieszkaniach, w których starsze osoby poruszają się na wózku inwalidzkim. Innym, częściej stosowanym rozwiązaniem są brodziki. W tym przypadku polecamy niskie brodziki, które z czasem nie staną się trudną do pokonania barierą. Planując kabinę prysznicową dla seniora, warto zadbać również o wygodne siedzisko, poręcze, które pomogą utrzymać równowagę. Wanna, mimo tego, że daje nam możliwość długiej kąpieli i wiele osób nie wyobraża sobie bez niej łazienki, stwarza ogromne trudności związanie z wchodzeniem i wychodzeniem. Pewną alternatywą wydają się być niskie wanny dla seniorów, jednak nie jest to rozwiązanie optymalne. Zdecydowanie największe bezpieczeństwo zapewni wybór kabiny prysznicowej.

Antypoślizgowe płytki

Płytki w łazience powinny być antypoślizgowe, oznaczone symbolem od R9 do R13. Kolekcje z oznaczeniem poniżej poniżej R9 nie należy stosować w łazience przeznaczonej dla starszych osób. Dodatkowo, w strefie prysznica możemy zamontować maty antypoślizgowe, które zminimalizują ryzyko poślizgnięcia się.

Baterie w łazience seniora

Wszystkie baterie w łazienkach przeznaczonych dla osób starszych powinny być bezpieczne i łatwe w obsłudze. Najlepiej sprawdzą się baterie jednouchwytowe, które umożliwiają prostą regulację strumienia wody i temperatury. Dodatkowym udogodnieniem, często wybieranym do łazienek projektowanych z myślą o osobach starszych są baterie z termostatem, o których możecie więcej przeczytać w naszym artykule. Takie rozwiązanie umożliwia precyzyjne ustawienie temperatury, wiele modeli ma dostępne zabezpieczenia, które uniemożliwiają przypadkowe zwiększenie temperatury. Tego typu baterie warto zainstalować pod prysznicem, lub przy wannie. Przy umywalkach możemy zainwestować także w baterie bezdotykowe, które pozwolą na oszczędność wody i energii. 

Bateria Oras Optima.jpg
Baterie bezdotykowe to oszczędne rozwiązanie do każdej łazienki. Fot. Oras
Oras Optima 1724FT
Bezdotykowa bateria umywalkowa z uchwytem regulującym temperaturę, chrom
sprawdź
Optima
Marka Oras
sprawdź

Bezpieczna przestrzeń

Większość osób starszych ma ograniczoną zdolność ruchową, dlatego warto zadbać o podpory, uchwyty, które pomogą utrzymać równowagę. Specjalne uchwyty powinny obowiązkowo znaleźć się w pobliżu umywalki, kabiny prysznicowej oraz miski WC. Planując w łazience prysznic, warto zamontować siedzisko. Modele montowane do ściany są funkcjonalnym rozwiązaniem, gdyż zajmują niewiele miejsca i mają stabilną konstrukcję. 

Wybierając wyposażenie łazienki dla osób starszych, zadbajmy także o odpowiednie dodatki. Wszystkie akcesoria powinny być pewnie przymocowane do ściany i znajdować się na odpowiedniej wysokości, tak, żeby nie trzeba było się po nie schylać. Dozownik na mydło, półka na kosmetyki, czy uchwyt na papier toaletowy powinny być umieszczone na wysokości, która umożliwia wygodny dostęp.

Siedzisko przyścienne składane Deante Vital
Siedzisko prysznicowe montowane do ściany umożliwia wygodną i bezpieczną kąpiel. Fot. Deante
Deante Vital NIV 451P
Siedzisko przyścienne składane
sprawdź
Vital
Marka Deante
sprawdź

Dofinansowanie na remont i przebudowę łazienki

Przystosowanie łazienki do potrzeb osoby starszej wiąże się z dużymi kosztami, dlatego w wybranych przypadkach możemy starać się o uzyskanie dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na likwidację barier architektonicznych, które przysługuje osobom posiadającym orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Kwota dofinansowania do remontu może wynosić nawet 50%. Wnioski o dofinansowanie zazwyczaj składa się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej/Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania. Pozostałe informacje, wymogi, numery kontaktowe, opis formalności i szczegóły dofinansowania możemy znaleźć na stronie www.pfron.org.pl. 

Aranżacja szarej łazienki z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych
Dzięki praktycznym uchwytom stworzymy wygodną przestrzeń dla osób starszych. Fot. Koło
Koło Nova Pro Premium Bez Barier M33129000
Miska ustępowa lejowa Rimfree, 70 cm, dla osób niepełnosprawnych, z półkrytymi mocowaniami (bez deski)
sprawdź
Koło Nova Pro Premium Bez Barier 501.569.01.1
Umywalka dla osób niepełnosprawnych, 55x52,5 cm, z otworem, bez przelewu
sprawdź
Nova Pro Premium Bez Barier
Marka Koło
sprawdź

Projekt łazienki dla seniora od postaw

Projektując łazienkę z myślą o starszych osobach, już na etapie projektu warto zaplanować odpowiednie odległości między wyposażeniem, minimalne wymiary poszczególnych elementów.    

  • prysznic powinien zostać wyposażony w uchwyty, jego powierzchnia, w zależności od tego czy jest to konstrukcja zamknięta lub nie, powinna wynosić od 0,9 do 2,5 m2;

  • minimalne rozmiary wanny muszą wynosić wynoszą 70x150 cm;

  • pojemnik na papier toaletowy powinien znajdować się na wysokości około 60-70 cm;

  • szerokość drzwi powinna wynosić nie mniej niż 90 cm;

  • we wnętrzu łazienki należy zachować przestrzeń do manewrowania o wymiarach 1,5x1,5 m;

  • umywalka dla niepełnosprawnych powinna znajdować się na wysokości ok. 85 cm od podłogi;

  • wokół umywalki powinna znajdować się przestrzeń manewrowa o min. 90x120 cm;

  • miska WC powinna znajdować się na poziomie 45-50 cm od ziemi mierząc od górnej części deski.

Szara łazienka z mozaikowym akcentem Cerrad Mattina
W aranżacji łazienki dla seniora odpowiednie rozplanowanie przestrzeni jest jedną z kluczowych kwestii. Fot. Cerrad
#Łagodne szarości
sprawdź
Tassero
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Tassero Gris 20666
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź
Mattina
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Mozaika Mattina Beige 36880
Mozaika, 29,7x29,7 cm
sprawdź

Przykładowy projekt łazienki dla seniora

Łazienka przeznaczona dla seniorów lub osób niepełnosprawnych może w naturalny sposób łączyć atrakcyjną formę z funkcjonalnością. W dobrze wykonanym projekcie elementy takie jak uchwyty stają się integralnymi częściami wystroju.

Rzut łazienki  Geberit foto1.jpg
Powyższe wnętrze to świetny dowód na to, że łazienka dla seniora może być równie praktyczna co estetyczna. Fot. Geberit

Projekt wnętrza pokazuje, że wszystko zostało dobrze zaaranżowane. Zachowanie odpowiednich odległości pozwala na sprawne poruszanie się również w przypadku osoby na wózku inwalidzkim. Kabina bez brodzika, w której zastosowano odpływ liniowy pozwala na bezproblemowy wjazd do środka, ale i ułatwia wejście osobom z ograniczonymi możliwościami ruchu.

Rzut łazienki Geberit foto2.jpg
Dobre rozplanowanie przestrzeni pozwala na sprawne poruszanie się w pomieszczeniu. Fot. Geberit

Podobne artykuły

Łazienka dla niepełnosprawnych
Łazienka dla osób niepełnosprawnych w przestrzeniach i budynkach użyteczności publicznych podlega regulacjom prawnym i wytycznym...
Łazienka dla dużej rodziny
Łazienka to jedno z najbardziej intensywnie użytkowanych pomieszczeń w każdym domu. Przy wielu użytkownikach musi być szczególnie...