Łazienka w stylu rustykalnym
Styl rustykalny często nadaje meblom czy przedmiotom drugie życie. Z szacunkiem odnosi się do przeszłości i eksponuje jej elementy we wnętrzach. Wiejska łazienka nie musi trącić myszką – motyw rustykalny możemy zestawić z elementami współczesnymi! Naturalne materiały, takie jak drewno, beton i cegły są uniwersalne — dobrze wyglądają w różnych aranżacjach. Odpowiednia oprawa nada im pożądany, rustykalny charakter.
Meble rustykalne do łazienki
W stylu rustykalnym najczęściej sięgniemy po meble z drewna, jednak ze względu na charakter pomieszczenia (wysoka wilgotności i temperatura), właściwości naturalnego materiału mogą nie być wystarczające. Szukajmy drewna odpornego na działanie wilgoci, twardego i o wysokiej zawartości naturalnych olejków eterycznych, takich jak klon kanadyjski, brzoza fińska lub kanadyjska, olcha, daglezja, buk, czereśnia, orzech włoski lub wiąz. Warto też zwrócić uwagę na szafki z drewna egzotycznego, np. iroko, teaku lub merbau. Są bardzo efektowne, jednak ze względu na wysoką cenę nie są propozycją do budżetowych łazienek.
Alternatywą są meble do łazienki z wilgocioodpornej płyty meblowej, pokrytej odpornym fornirem lub laminatem o rysunku drewna. Meble w stylu wiejskim mają często dość masywne formy. Rustykalna szafka pod umywalkę na nóżkach może przypominać wiekową komodę lub kredens o dekoracyjnych formach. Gdzie szukać takich mebli? Wielu producentów mebli łazienkowych oferuje meble w stylu wiejskim. Stylizowana szafka wisząca rustykalna świetnie podkreśli aranżacje inspirowane sielskimi klimatami. Takie szafki łazienkowe są często fabrycznie postarzane – przecierane lub malowane w sposób imitujący naturalne niedoskonałości. Styl rustykalny w łazience docenią też miłośnicy antyków i mebli vintage, które świetnie sprawdzają się w łazienkach. Możemy dać drugie życie szafkom po babci lub bibelotom znalezionym na pchlim targu oraz sprawdzić swoje umiejętności w renowacji i DIY.
Rustykalne płytki
Płytki podłogowe i ścienne są najpopularniejszym sposobem wykończenia rustykalnej łazienki. Zaletą ceramiki i gresów są nienasiąkliwe, odporne na działanie wilgoci i zmywanie. Łatwo utrzymamy je w codziennej czystości. Płytki rustykalne do łazienki są inspirowane surowymi materiałami – drewnem, betonem, cegłą i powierzchniami polnych kamieni. Gres rustykalny ma często postarzane powierzchnie, imitujące materiał nadgryziony zębem czasu. Stara cegła rustykalna w formie płytek z klinkieru będzie trwała i na długo pozostanie estetyczna. Kafle rustykalne mogą być akcentem w prostej, monochromatycznej aranżacji – nie przytłoczą małego wnętrza.
Rustykalne dodatki
Jak wprowadzić do rustykalne dodatki do łazienki? Do łazienki możemy wybrać lustro w stylu rustykalnym w drewnianej ramie, w ramie z drobnych, polnych kamieni lub np. ozdobione końskim chomątem. Obok lustra możemy powiesić lampy rustykalne do łazienki – świetnie sprawdzają się tu oprawy z metalowymi, brązowymi lub miedzianymi, dekoracyjnymi elementami. Na suficie w centralnym miejscu łazienki może zawisnąć plafon rustykalny. W wiejskiej łazience mogą pojawić się też rośliny – poprawią mikroklimat łazienki i podkreślą aranżację wnętrza akcentem zieleni.
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki są rustykalne baterie łazienkowe – szukajmy tych stylizowanych na modele retro, lekko zaokrąglonych wylewek oraz dekoracyjnych kurków.
Aranżacja łazienki w stylu rustykalnym...
Rustykalna łazienka będzie utrzymana w odcieniach naturalnych materiałów – drewna, surowego betonu, cegły oraz tkanin, np. białego lnu czy bawełny. Często spotkamy też kolory ziemi: odcienie beżu, zółć, zieleń i brązy. Taka stonowana kolorystyka nie musi być nudna. Możemy wprowadzić do aranżacji ludowy wzór, motyw kwiatów, pasów czy kraty na łazienkowych tekstyliach.
Wśród materiałów popularne są również kamienie, zwłaszcza o surowych, niepolerowanych powierzchniach oraz dekory inspirowane patchworkiem, czyli techniką szycia, w której zszywa się ze sobą małe kawałki różnych materiałów w większą całość, uzyskując nowy wzór.
Bazę wystroju może stanowić naturalne drewno – świetnie sprawdzają się tu gatunki wspomniane przy okazji drewnianych mebli, poddane odpowiedniej impregnacji przed szkodliwym działaniem wilgoci. Podobnie w przypadku surowego kamienia i cegieł – wysoko nasiąkliwe i porowate powierzchnie potrzebują dodatkowego wzmocnienia przed szkodliwym działaniem wody w łazience.