Wnętrza w stylu rustykalnym

Wnętrza w stylu rustykalnym

Styl rustykalny to doskonały przykład wnętrzarskiego powrotu do korzeni. Przestrzenie w nim zaaranżowane są pełne naturalnego ciepła, które wielu pamięta z wakacji na wsi. Rustykalne wnętrza cechuje prostota oraz naturalne, niewymuszone piękno, które sprawiają, że to idealna propozycja dla tych, którzy poszukują we własnych czterech kątach wytchnienia od nieustannie pędzącego świata.
4:00 min
0
0

Historia pewnego mebla

Historia stylu rustykalnego sięga przełomu XIX i XX wieku. Wnętrza tego typu garściami czerpią z estetyki gospodarstw z tamtego okresu. Da się tu zauważyć motywy inspirowane wiejskimi domami oraz dworkami. Swojski, przytulny klimat łączy się tu z niewymuszoną, subtelną elegancją.


Pierwszym znanym meblem w stylu rustykalnym jest znane na cały świecie krzesło typu adirondack. Jego twórca – Thomas Lee – nazwał je w taki sposób, gdyż spędził wiele dobrych chwil w pasmie górskim o tej samej nazwie. Przyświecała mu idea stworzenia mebla, który będzie przypominał mu o jego ukochanych górach, niezależnie gdzie będzie. W 1903 ostatecznie zakończył prace nad pierwszą wersją krzesła, które w jego mniemaniu był meblem idealnym – szerokie podłokietniki, wysokie i pochyłe oparcie pozwalały na bardzo komfortowy wypoczynek. Pierwsza konstrukcja była niezwykle prosta, składało się na nią bowiem jedynie 11 elementów. Formuła mebla nie zestarzała się nawet odrobinę. Niezależnie czy chcemy, by znajdował się w gabinecie lub salonie, gdzie będziemy mogli w spokoju na nim czytać, czy cieszyć się promieniami słońca na tarasie albo balkonie.

Autor:
Redakcja
Data:
01.09.2021
adirondack pixabay.jpg
Krzesło typu Adirondack to ponadczasowa konstrukcja. Forma mebla cieszy oczy tak samo jak ponad 100 lat temu. Fot. Pixabay

Cechy stylu rustykalnego

Styl rustykalny jest dokładnie taki jak słynny mebel Thomasa Lee – prosty, komfortowy, naturalny i przywodzący dobre wspomnienia. Króluje tu przede wszystkim naturalne drewno. Najlepiej, gdy jego powierzchnia jak najbardziej przypomina naturalną, jednak popularne są również bielone deski. W rustykalnych wnętrzach nie ma sensu ukrywać drewna – mile widziane są widoczne belki stropowe oraz słupy, które podkreślają swojski charakter wnętrz.

Strefa kąpielowa w rustykalnej łazience - Paradyż Herrera
Styl rustykalny pasuje do każdego wnętrza, również łazienki. Fot. Synage
Roca Carmen A5A274BC00
Kolumna wannowo-prysznicowa przywannowa
sprawdź
Paradyż Herrera Nero Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 14,8x89,8 cm
sprawdź
Omnires Marble+ Atena 174 BP
Wanna wolnostojąca, 820x80,5x174,5 cm
sprawdź

Ten styl lubi naturalność. Dlatego mile widziany jest również naturalny kamień, szczególnie jasny. Dobrze odnajdują się również ceglane powierzchnie (zwłaszcza bielone) oraz elementy metalowe  i miedziane. Może się to kojarzyć ze stylem industrialnym, jednak jest to przede wszystkim dodatek do przeważającego w pomieszczeniach drewna. Dlatego też nie oziębia to wnętrz, tylko wpisuje się w swojski, pełen ciepła klimat.


Wnętrza rustykalne lubią ciepłe, neutralne barwy. Najpopularniejsze są biel oraz beż, ale dobrze sprawdzą się również kolory ziemi – przede wszystkim zielenie oraz brązy. Unika się intensywnych kolorów, chociaż i one mogą się dobrze odnaleźć we wnętrzach tego typu pod postacią np. ludowych dekoracji.

Kuchnia retro z patchworkiem i drewnem
Cegła i drewno to nieodłączne elementy stylu rustykalnego. Fot. Cerrad
Cerrad Torstone Grys Decor
Płytka dekoracyjna, 14,8x30 cm
sprawdź
Aviona
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Aviona Brown
Płytka ścienno-podłogowa, 17,5x80 cm
sprawdź
Torstone
Marka Cerrad
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
#Ceglane motywy
sprawdź

Nie ma wnętrza, do którego nie pasowałby styl rustykalny. Pomieszczenia zaaranżowane w ten sposób sprawią, że poczujemy się jak u siebie. Nie ważne, czy mowa o popołudniowym odpoczynku w salonie, gotowaniu w kuchni, w której niemal możemy poczuć zapach szarlotki naszych babć, czy śnie w przytulnej i komfortowej sypialni.

Meble do rustykalnych wnętrz

Podobnie jak w kwestii wykończeń, najlepiej w stylu rustykalnym sprawdzą się drewniane meble. Absolutnie niewskazane są tworzywa sztuczne, które będą kłócić się z wystrojem. Najlepiej sprawdzą się masywne, nieco surowe i proste konstrukcje. Stare meble, które zbierają kurz na strychach i w składzikach, po odnowieniu doskonale będą spisywać się w pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym. Wnętrza tego typu lubią elementy wystroju z duszą. Dodatek do wystroju pokroju starej komody, szafy lub kredensu będzie idealnym uzupełnieniem wnętrza.


Jasna kuchnia w beżu i bieli w stylu vintage
Dobrze wyeksponowane belki doskonale podkreślają urok wnętrz w stylu rustykalnym. Fot. Deante
Deante Eridan ZQE A203
Zlewozmywak 2-komorowy bez ociekacza, alabaster
sprawdź
Eridan
Marka Deante
sprawdź

Alternatywą może być wyprawa na pchli targ lub samodzielna metamorfoza mebli, jeśli dysponujecie odpowiednimi umiejętnościami. Obecnie można też znaleźć wiele nowych mebli o postarzonym wyglądzie.


Liczy się każdy szczegół

Dodatki stanowią istotną część stylu rustykalnego, to właśnie one uwydatniają charakter wnętrz. Podobnie jak w kwestii mebli i wykończeń, również w tym aspekcie królują naturalne materiały. Narzuty oraz obrusy z lnu i bawełny, plecione kosze i siedziska z rattanu oraz wikliny lub ręcznie robione, koronkowe serwetki – wszystko to sprawia, że pomieszczenia wyglądają swojsko i przystępnie.


Beżowy salon z brązowymi akcentami
Kominek jest doskonałym dodatkiem do rustykalnego salonu. Fot. Ceramika Paradyż
Thorno
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Thorno Bianco Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 21,5x98,5 cm
sprawdź

Chociaż rustykalne wnętrza cechuje stonowana kolorystyka, znajdzie się w nim również miejsce na akcent kolorystyczny. Ponadczasowym dodatkiem są piękne, polne kwiaty na stole. Ta forma piękna natury nigdy nie wyjdzie z mody. Ludowe elementy dekoracyjne również wniosą ciekawe, barwne akcenty do wnętrz, nie zaburzając zarazem klimatu panującego w pomieszczeniu.

Kuchnia w nostalgicznym stylu vingate
Drewno to podstawa w rustykalnych wnętrzach. Sprawia, że wnętrze wygląda przytulnie i gustownie zarazem. Fot. Cerrad
Cerrad Catalea Beige 27223
Płytka uniwersalna, 17,5x90 cm
sprawdź
Cerrad Catalea Beige 27223
Płytka uniwersalna, 17,5x90 cm
sprawdź
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź
Catalea
Marka Cerrad
sprawdź

Idealnym dodatkiem do wystroju salonu będzie kominek lub piec kaflowy, które wniosą do niego wiele (nie tylko metaforycznego) ciepła. Druga propozycja będzie stanowiła również doskonałe uzupełnienie kuchni.

sypialnia pixabay.jpg
Wystrój rustykalnej sypialni buduje atmosferę idealną do relaksu i odpoczynku. Fot. Pixabay

Styl rustykalny wymaga nakładu pracy, niezależnie od tego, czy elementy wystroju tworzymy lub odnawiamy samodzielnie, lub też poszukujemy ich na różnych aukcjach i targach. Niemniej, rustykalne wnętrze z prawdziwego zdarzenia tworzy wyjątkową atmosferę i jest idealnym rozwiązaniem, jeśli pragniemy stworzyć w naszym domu lub mieszkaniu ostoję spokoju i odprężenia.


Zobacz również:

Jak urządzić rustykalny salon?
Jest ciepły i przytulny, pełen naturalnych materiałów i śladów upływu czasu. Styl rustykalny przywodzi na myśl skojarzenia...
czytaj więcej
Rustykalna kuchnia – pomysły na aranżacje
Urządzając przytulne i pełne ciepłe wnętrza chętnie sięgamy po inspiracje przeszłością. Styl rustykalny należy do najpopularniejszych...
czytaj więcej