Wnętrza w stylu rustykalnym
Cechy stylu rustykalnego
Styl rustykalny jest dokładnie taki jak słynny mebel Thomasa Lee – prosty, komfortowy, naturalny i przywodzący dobre wspomnienia. Króluje tu przede wszystkim naturalne drewno. Najlepiej, gdy jego powierzchnia jak najbardziej przypomina naturalną, jednak popularne są również bielone deski. W rustykalnych wnętrzach nie ma sensu ukrywać drewna – mile widziane są widoczne belki stropowe oraz słupy, które podkreślają swojski charakter wnętrz.
Ten styl lubi naturalność. Dlatego mile widziany jest również naturalny kamień, szczególnie jasny. Dobrze odnajdują się również ceglane powierzchnie (zwłaszcza bielone) oraz elementy metalowe i miedziane. Może się to kojarzyć ze stylem industrialnym, jednak jest to przede wszystkim dodatek do przeważającego w pomieszczeniach drewna. Dlatego też nie oziębia to wnętrz, tylko wpisuje się w swojski, pełen ciepła klimat.
Wnętrza rustykalne lubią ciepłe, neutralne barwy. Najpopularniejsze są biel oraz beż, ale dobrze sprawdzą się również kolory ziemi – przede wszystkim zielenie oraz brązy. Unika się intensywnych kolorów, chociaż i one mogą się dobrze odnaleźć we wnętrzach tego typu pod postacią np. ludowych dekoracji.
Nie ma wnętrza, do którego nie pasowałby styl rustykalny. Pomieszczenia zaaranżowane w ten sposób sprawią, że poczujemy się jak u siebie. Nie ważne, czy mowa o popołudniowym odpoczynku w salonie, gotowaniu w kuchni, w której niemal możemy poczuć zapach szarlotki naszych babć, czy śnie w przytulnej i komfortowej sypialni.
Meble do rustykalnych wnętrz
Podobnie jak w kwestii wykończeń, najlepiej w stylu rustykalnym sprawdzą się drewniane meble. Absolutnie niewskazane są tworzywa sztuczne, które będą kłócić się z wystrojem. Najlepiej sprawdzą się masywne, nieco surowe i proste konstrukcje. Stare meble, które zbierają kurz na strychach i w składzikach, po odnowieniu doskonale będą spisywać się w pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym. Wnętrza tego typu lubią elementy wystroju z duszą. Dodatek do wystroju pokroju starej komody, szafy lub kredensu będzie idealnym uzupełnieniem wnętrza.
Alternatywą może być wyprawa na pchli targ lub samodzielna metamorfoza mebli, jeśli dysponujecie odpowiednimi umiejętnościami. Obecnie można też znaleźć wiele nowych mebli o postarzonym wyglądzie.
Liczy się każdy szczegół
Dodatki stanowią istotną część stylu rustykalnego, to właśnie one uwydatniają charakter wnętrz. Podobnie jak w kwestii mebli i wykończeń, również w tym aspekcie królują naturalne materiały. Narzuty oraz obrusy z lnu i bawełny, plecione kosze i siedziska z rattanu oraz wikliny lub ręcznie robione, koronkowe serwetki – wszystko to sprawia, że pomieszczenia wyglądają swojsko i przystępnie.
Chociaż rustykalne wnętrza cechuje stonowana kolorystyka, znajdzie się w nim również miejsce na akcent kolorystyczny. Ponadczasowym dodatkiem są piękne, polne kwiaty na stole. Ta forma piękna natury nigdy nie wyjdzie z mody. Ludowe elementy dekoracyjne również wniosą ciekawe, barwne akcenty do wnętrz, nie zaburzając zarazem klimatu panującego w pomieszczeniu.
Idealnym dodatkiem do wystroju salonu będzie kominek lub piec kaflowy, które wniosą do niego wiele (nie tylko metaforycznego) ciepła. Druga propozycja będzie stanowiła również doskonałe uzupełnienie kuchni.
Styl rustykalny wymaga nakładu pracy, niezależnie od tego, czy elementy wystroju tworzymy lub odnawiamy samodzielnie, lub też poszukujemy ich na różnych aukcjach i targach. Niemniej, rustykalne wnętrze z prawdziwego zdarzenia tworzy wyjątkową atmosferę i jest idealnym rozwiązaniem, jeśli pragniemy stworzyć w naszym domu lub mieszkaniu ostoję spokoju i odprężenia.