Jak urządzić rustykalny salon?
Jeśli salon rustykalny będzie otwarty na inną strefę: kuchnię, jadalnię, ona również powinna do niego pasować. Styl rustykalny jest bardzo charakterystyczny, dlatego najlepiej łączy się z podobną estetyką: vintage, klasyczną czy skandynawską. Powtórzmy te same elementy takie jak posadzki o drewnianym wzorze, kolory i materiały w pozostałych częściach mieszkania: w kuchni, sypialniach i łazienkach, a także w przestrzeni przydomowej czy na balkonie.
Kolory do salonu w stylu rustykalnym
Paleta kolorystyczna wnętrz rustykalnych jest inspirowana naturalnymi materiałami – spotkamy tu wszystkie odcienie drewna i kamienia, od jasnego piaskowca po ciemnoszary granit. Beże, biel i szarości możemy przełamać akcentami czerni lub ciemnego brązu. Kamień świetnie sprawdzi się jako okładzina kominka w salonie – w bloku możemy mieć kominek na biopaliwo lub elektryczny. Ważne są także tekstylia. Zwróćmy uwagę na zasłony, narzuty czy poszewki dekoracyjne wykonane z lnu, wełny, juty. Mogą być gładkie, najlepiej w odcieniu surowego materiału bądź białe oraz wzorzyste – wtedy warto wykorzystać polskie, regionalne desenie. Tkaniny rękodzielnicze, haftowane lub robione na drutach świetnie podkreślą rustykalny charakter aranżacji.
Rustykalna aranżacja lubi autentyczność – unikajmy plastiku, dużej ilości błyszczących powierzchni, szkła i metalu. Nie stosujemy jaskrawych kolorów. Do rustykalnego salonu nie stosujemy zimnego oświetlenia: lepiej zdecydować się na światło neutralne, lub ciepłe, które najlepiej podkreśli przytulny charakter naszej aranżacji.
Rustykalna podłoga
Estetyka rustykalna wiele czerpie z tradycji polskich dworków: drewniane parkiety oraz podłogi z kamienia mogą stać się inspiracją do stworzenia aranżacji. We współczesnym wydaniu możemy zastosować podłogę z naturalnych desek, paneli drewnopodobnych lub winylowych o powierzchni przypominającym postarzane drewno. Rustykalna podłoga będzie miała wyraźne sęki, przebarwienia i niedoskonałości, charakterystyczne dla drewnianych powierzchni nadszarpniętych zębem czasu.
Płytka podłogowa rustykalna może być wykonana z gresu lub klinkieru – oba materiały wykazują wysoką odporność na ścieranie, a bogate wzornictwo pozwoli wybierać spośród płytek imitujących zarówno kamień, jak i drewno. Rustykalna podłoga będzie matowa, strukturalna lub o wykończeniu lappato. Nowoczesny salon rustykalny powinien unikać polerowanych powierzchni.
Salon rustykalny – co na ścianę?
Mamy tu wiele ciekawych możliwości. Bazą wyjściową aranżacji rustykalnych ścian może być zarówno gładka biel, jak i tynk strukturalny. Warto zwrócić uwagę na płytki elewacyjne z klinkieru o wzorze kamienia lub okładziny ścienne imitujące cegły. W małej przestrzeni łączmy ściany gładkie ze strukturalnymi akcentami – np. obudową kominka w kamieniu, czy ścianie telewizyjnej pokrytej postarzanymi deskami. Jako akcent możemy wykorzystać ceramiczne kafle, dekoracje znane z wiejskich pieców. Ciekawie wyglądają też tapety w stylu angielskim. Romantyczne, kwiatowe wzory nadadzą salonom w stylu wiejskim klimat letnich, brytyjskich rezydencji.
Miejsce na sentymentalne wspomnienia
Jakie dodatki wybrać? Wnętrza rustykalne zachęcają do sentymentalnych podróży. Rustykalny salon to doskonałe miejsce do ekspozycji rodzinnych pamiątek i mebli z targu staroci, souvenirów z wycieczek. Osobiste dodatki i bibeloty sprawią, że zawsze będziemy się tu czuć jak w domu. Świetnie sprawdzą się też lustra w drewnianej ramie – dodatkowo powiększą optycznie mały salon. Jeśli zdecydowaliśmy się na kominek, postawmy obok stojak na drewno. Świeczniki i latarenki zapalone wieczorem podkreślą wypoczynkowy charakter salonu. Blask ognia pięknie rozświetli strukturę ścian. Pamiętajmy jednak, aby nie zostawiać płonącego ognia bez nadzoru. Zwróćmy też uwagę na rośliny zielone – w rustykalnym salonie nie może zabraknąć kwiatów w dekoracyjnych plecionych osłonkach czy drewnianych kwietnikach.