Na malowniczym cyplu Balearów

Na malowniczym cyplu Balearów

Apartament z widokiem na morze łączy ze sobą dwie koncepcje stylistyczne – stonowaną polską elegancję oraz śródziemnomorską swobodę. Gospodarze o pomoc z zaaranżowaniem ich azylu zwrócili się do warszawskiej projektantki wnętrz Dagmary Zawadzkiej.
2:00 min
0
0

Urokliwa okolica


Sam Fryderyk Chopin w swych listach do swojego przyjaciela zachwycał się urokliwą Majorką. Jest to niewątpliwie dowód, iż jest to miejsce niezwykłe. Właściciele 115-metrowego apartamentu pierwotnie zakładali, że w będą tu przebywać kilka miesięcy w roku i chcieli traktować to mieszkanie jako pied-a-terre, czyli mieszkanie, z którego będą korzystać od czasu do czasu. Pierwotnie zaglądali tu głównie w czasie wakacji, jednak teraz gdy zostało już wykończone, spędzają tu każdą wolną chwilę. Dla pracującej zdalnie pary podróż samolotem z Warszawy zajmuje niemal tyle, co pociągiem do Krakowa czy Poznania. Aby jednak stworzyć azyl, przestrzeń przeszła niebywałą metamorfozę.

Autor:
Redakcja
Data:
28.11.2023
RE0C77~1-min.JPG
Fot. Maria Miklaszewska

Gruntowne zmiany

Znajdujące się w malowniczym cyplu mieszkanie potrzebowało generalnego remontu. Jednak inwestorzy mieli tę świadomość, zanim jeszcze zdecydowali się na zakup nieruchomości. Marzyli o przestronnych wnętrzach ze sporą ilością światła. Jednak w starym układzie funkcjonalnym wnętrza były podzielone na niewielkie klitki, które były ciemne. Jednak niedogodności te sowicie wynagradzane zostały cudownymi widokami w postaci egzotycznej zieleni czy fal uderzających o brzeg. O pomoc w stworzeniu wymarzonego azylu poprosili architektkę Dagmarę Zawadzką, która już od pierwszego spotkania dostrzegła atuty tego miejsca i miała pomysły na jego zmiany. Były to odważne decyzje, które obejmowały między innymi wyburzenie wszystkich ścian i połączenia salonu z kuchnią i jadalnią. Ponadto wydzielono trzy osobne pomieszczenia – sypialnię właścicieli z prywatną łazienką, dwie sypialnie gościnne oraz łazienkę. Ważnym założeniem projektu było stworzenie komfortowej strefy wypoczynkowej.

RE4322~1-min.JPG
Fot. Maria Miklaszewska
RE71FF~1-min.JPG
Fot. Maria Miklaszewska

Relaks z widokiem na morze

Gospodarze lubią spędzać wspólnie czas podczas seansów filmowych. W salonie stanęła zatem komfortowa sofa narożna oraz sporych rozmiarów telewizor. Ścianę, na której ulokowano telewizor   wypełniono książkami. Taki zabieg sprawił, że nie dominuje on przestrzeni. Zaproponowałam klientom, żeby nieco odejść od stereotypowego projektu – mówi projektantka. –  Nie chciałam, żeby lokalizacja narzucała charakter wnętrzom. Aż się prosiło, żeby tu, nad słonecznej wyspie, urządzić je w wakacyjnym klimacie. Postanowiłam jednak złamać tę zasadę – wyjaśnia. Architektka zaproponowała, aby połączyć dwa style, co miało na celu sprawienie, iż poczują się jak w domu w rodzimym kraju. We wnętrzu panuje zatem zestawienie stylu śródziemnomorskiego z polskim. W całym mieszkaniu znajduje się rodzimy dąb w ciemnym wybarwieniu. Tę koncepcję zestawiono z dębowym fornirem z rysunkiem drewna. Sufit ozdobiony został za pomocą klasycznych sztukaterii, który nadaje również efekt podwyższenia. Tapeta ulokowana za sofą kieruje myśli odbiorcy ku morskim falom, a dzięki drewnianym lamelom ku popularnych na południu shuttersów. 

RE2897~1-min.JPG
Fot. Maria Miklaszewska
REALIZ~3-min.JPG
Fot. Maria Miklaszewska

Ten dekoracyjny element pojawia się w całym mieszkaniu – wyjaśnia Dagmara. – Oprócz tego, że lamele dodają ciekawego charakteru, pozwalają również ukryć elementy, których nie chcemy aż tak bardzo eksponować. Na takim lamelowym tle powiesiłam na przykład telewizor, przez co jest mniej widoczny, a przy wejściu do łazienki gościnnej skrywają drzwi – prawie nie widać, że tam są. Projektantka ciekawie „ograła” też słup konstrukcyjny w salonie. – Nie mogliśmy go usunąć bo podtrzymuje strop, postanowiłam więc nieco złagodzić jego formę – opowiada architektka. 

RE7F59~1-min.JPG
Fot. Maria Miklaszewska
RE9B4E~1-min.JPG
Fot. Maria Miklaszewska

Imponujące akcenty

Przylegająca do salonu sypialnia właścicieli również zyskała więcej światła. Z części łazienkowej wybito rodzaj okna wychodzącego na salon, jest to możliwe dzięki wstawieniu dużej szyby, którą można przysłonić, aby zachować intymny charakter pomieszczenia. Dzięki złotym elementom w postaci biżuteryjnych kinkietów czy mozaikowych kosteczek całe pomieszczenie tworzy efekt wyrafinowanej szkatułki. Nie sposób nie wspomnieć o wysmakowanej designersko armaturze, która dodaje wnętrzu luksusu. Projektantka chciała osiągnąć efekt komfortowego spa i taki udało jej się osiągnąć. Złote elementy możemy również dostrzec w sypialni w postaci subtelnych dodatków. Kolor szlachetnego kruszcu przewija się również między liśćmi palmowymi na tapecie, na uchwytach szaf oraz drzwi. Z tymi akcentami doskonale kontrastują ciemne forniry, wiedeńskie plecionki na siedziskach i naturalne tkaniny. 

RE946F~1-min.JPG
Fot. Maria Miklaszewska
RED8C4~1-min.JPG
Fot. Maria Miklaszewska
RE32E2~1-min.JPG
Fot. Maria Miklaszewska

Strefa dzienna

Vis-a-vis sypialni właścicieli znajduje się strefa wypoczynkowa z jadalnią. Stanął w niej okrągły stolik w stylu artdeco, do którego dostawione zostały krzesła wypełnione rattanową plecionką. Nad nimi, dla przełamania zawisła nowoczesna, designerska lampa. Za stołem znajdują się powieszane komody wraz z wiszącymi półkami. Za nimi znajduje się lustrzana ściana, która nie tylko odbija wnętrze, ale i również nadaje więcej blasku aranżacji. Część jadalną płynnie połączono ze strefą kuchenną, którą ukryto za ścianą. W zaaranżowanej w kształcie litery U pomieszczeniu dominuje biel ze złotymi dodatkami.  Dzięki odważnym rozwiązaniom i nowatorskim pomysłom architekci z ciemnego mieszkania powstało przestronne, pełne światła wnętrze, które sprzyja relaksowi.


Projekt wnętrza: Dagmara Zawadzka Architektura Wnętrz

Stylizacja sesji zdjęciowej: Dagmara Zawadzka

Autor zdjęć: Maria Miklaszewska

REALIZ~1-min.JPG
Fot. Maria Miklaszewska
REALIZ~2-min.JPG
Fot. Maria Miklaszewska
RE57E8~1-min.JPG
Fot. Maria Miklaszewska

Polecane artykuły:

Na bazie czarnego kamienia – wnętrza na Żoliborzu
Od progu tego apartamentu wita nas wrażenie przytulnej elegancji i komfortu. Zajmuje 113 mkw powierzchni i jest spełnieniem...
czytaj więcej
Stylowe wnętrza z widokiem na Opole
Mieszkanie należące do młodej pary z uroczym pupilem znajduje się na najwyższym piętrze nowoczesnego apartamentowca. Wysoki...
czytaj więcej