Niewielka, ale z charakterem – kawalerka projektu 2form

Niewielka, ale z charakterem – kawalerka projektu 2form

Mała powierzchnia nie musi stanowić ogromnego wyzwania – realizacja projektu kawalerki Studia 2form udowadnia, że mikroapartmenty mogą być bardzo komfortowe i funkcjonalne. Dzięki zmianom poznańskie mieszkanie zyskało niepowtarzalny styl, a mała przestrzeń odetchnęła nowym, pełniejszym życiem.
3:00 min
0
0

Mieszkanie należy do młodego mężczyzny — managera, którego praca wymaga częstych podróży, dlatego przestrzeń miała stanowić dobrze zorganizowaną, funkcjonalną przystań. Do ogromnych zalet kawalerki należy też jej lokalizacja – mikroapartament należy do inwestycji Vilda Park 2. Pan domu może cieszyć się pięknym widokiem na Wartę, roztaczającym się z okien i przestronnej loggii. Bliskie sąsiedztwo rekreacyjnych terenów zielonych pozwala odetchnąć pełną piersią po trudach delegacji. Zaledwie kilka kroków dalej znajduje się poznańskie Stare Miasto, oferujące nastrojowe, spacerowe uliczki oraz atrakcje wielkomiejskiego życia – kluby, restauracje i kawiarnie.

Autor:
Redakcja
Data:
22.07.2021
Archistory_realizacja 2form_fot. Norbert Banaszyk (1).jpg
Z okien małego mieszkania roztacza się piękny widok na otaczającą budynek zieleń. Fot. Norbert Banaszyk

Projekt wnętrz małego mieszkania to już kolejna udana współpraca młodego Inwestora ze studiem 2form. Nieduży rozmiar kawalerki nie był problemem – doświadczone projektantki doskonale poradziły sobie z wyzwaniami, jakie stawiała kompaktowa przestrzeń. Powstał zachwycający, funkcjonalny i piękny projekt, na którym mieszczą się wszystkie niezbędne funkcje. Marzeniem Inwestora było wydzielenie osobnej sypialni, co spowodowało znaczne zmiany w otwartym układzie nieruchomości. – „Na 29 metrach kwadratowych trzeba było zmieścić wszystkie funkcje domu. Co więcej, inwestorowi zależało, by w pierwotnie jednopokojowym mieszkaniu jednak wyodrębnić strefę sypialni z możliwością zamknięcia, oddzielenia od części dziennej” – opowiada Anna Gostomczyk, projektantka i właścicielka 2form.

Zmiany w układzie funkcjonalnym

Pracę nad realizacją mieszkania marzeń projektantki rozpoczęły od znacznych zmian w pierwotnym, otwartym planie nieruchomości. Kuchnia zamieniła się miejscami z salonem – powstał wygodny, kompaktowy aneks z matowymi, czarnymi frontami i blatami ujętymi po bokach wysoką zabudową. Tuż obok stanął wysoki, okrągły stolik Orange Line (Maze), pełniący funkcję jadalni. Towarzyszą mu koniakowe hokery Feston (Zuiver). Nad blatem zawisła minimalistyczna, czarna lampa Alha y Dohar (Shilo).

Archistory_realizacja 2form_fot. Norbert Banaszyk (5).jpg
Zabudowa kuchni ma niezwykle dyskretną, elegancką formę. Fot. Norbert Banaszyk

Sypialnia w kawalerce

Miejsce, które pierwotnie miała zajmować kuchnia, zajęła teraz komfortowa sypialnia. W pomieszczeniu znalazło się łóżko na podeście oraz funkcjonalna zabudowa meblowa. O prywatność i wygodny wypoczynek, zadbają mobilne shuttersy, czyli panele żaluzjowe. – „Ponieważ są przesuwne, umożliwiają wygodny dostęp do tej strefy. Za sprawą ażurów zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. A jednocześnie obracane pióra w razie potrzeby przysłaniają widok z salonu do sypialni oraz regulują dostęp światła, aby stworzyć dobre warunki do snu” – objaśnia Anna Gostomczyk.

Archistory_realizacja 2form_fot. Norbert Banaszyk (8).jpg
Zamiast drzwi do sypialni wykorzystano przesuwne, ażurowe panele. Fot. Norbert Banaszyk
Archistory_realizacja 2form_fot. Norbert Banaszyk (7).jpg
Zasłonięte drzwi zapewnią prywatność. Fot. Norbert Banaszyk
Archistory_realizacja 2form_fot. Norbert Banaszyk (3).jpg
Długi blat pod telewizorem pełni funkcję biurka do pracy zdalnej. Fot. Norbert Banaszyk

Pomysł na strefę wypoczynkową

W centralnym punkcie mieszkania znajduje się strefa wypoczynkowa, wyposażona w skórzaną sofę Rodeo (Be pure) z okrągłym stolikiem Boli (Dutchbone). Meble są skierowane w stronę ścianki telewizyjnej, wykończonej strukturą drewna. Przy telewizorze znalazło się też wygodne miejsce do pracy z domu – biurko oraz fotel marki Feston. Nieduży blat dyskretnie komponuje się zresztą wystroju i nie zakłóca wypoczynkowego charakteru salonu.


Wnętrze w ciemnych odcieniach ma elegancki, klubowy charakter. Rdzawe odcienie dodatków kojarzą się z wysokogatunkową whiskey a grafitowe szarości – gęstym dymem z cygar dżentelmenów. Luksusowe zestawienie kolorów uzupełnia pełen niezwykłego dynamizmu wykonany na zamówienie obraz, autorstwa Joanny Gorgolewskej. Artystka również projektuje w studiu 2form. Dzieło sztuki powstało z myślą o aranżacji kawalerki na poznańskim osiedlu Wilda. Doskonale eksponuje je okrągły kinkiet Myco (Chors). Miękka forma komponuje się z okręgiem nowoczesnego żyrandola Echo (Ramko).


Aranżacja wnętrz jest konsekwentna i spójna – każde z pomieszczeń zostało zaprojektowane z niezwykłą starannością. Świadczy o tym również wystrój łazienki: szare wnętrze uzupełnia zabudowa z ażurowymi frontami i czarne akcenty – konsola pod umywalką, szprosy na drzwiczkach szklanej kabiny oraz armatura.

Archistory_realizacja 2form_fot. Norbert Banaszyk (2).jpg
Drewniany fornir i koniakowa skóra krzesła ocieplają wnętrze. Fot. Norbert Banaszyk
Archistory_realizacja 2form_fot. Norbert Banaszyk (11).jpg
Aranżacja łazienki nawiązuje do wystroju reszty mieszkania. Fot. Norbert Banaszyk
Archistory_realizacja 2form_fot. Norbert Banaszyk (12).jpg
Kabina prysznicowa we wnęce pozwoliła maksymalnie wykorzystać przestrzeń łazienki. Fot. Norbert Banaszyk

Na pierwszy rzut oka

Nieduży metraż optycznie zyskuje dzięki szerokiej loggii, która zaprasza do wnętrz malownicze widoki. Aby jeszcze bardziej zintegrować przestrzeń zewnętrza z aranżacją, architektki wykorzystały wewnątrz odcień drewna podobny do tego, jaki pojawia się na elewacji budynku. Kolejnym trikiem nadającym aranżacji wrażenia większej przestrzeni było umieszczenie lustrzanej szafy garderobianej naprzeciw dużego przeszklenia. Światło padające na powierzchnię lustra tworzy wrażenie dodatkowego okna.

Archistory_realizacja 2form_fot. Norbert Banaszyk (4).jpg
Strategicznie rozmieszczone lustra optycznie powiększają przestrzeń. Fot. Norbert Banaszyk

Wnętrza skrojone na miarę

Dzięki staraniom projektantek z pracowni 2form przestrzeń niewielkiego mieszkania została doskonale wykorzystana. 29 m2 doskonale łączy praktyczne rozwiązania z dopracowaną estetyką. Ogromny udział w realizacji założeń projektowych miała też stolarnia, działająca pod tą samą marką. Projektanci i stolarze potrafią urzeczywistnić nawet najbardziej odważne i wymagające pomysły.


Na zdjęciach realizacji poznańskiego mieszkania możemy podziwiać wspólne dzieła projektantów i stolarzy 2form, takie jak zabudowy w kuchni i sypialni z podestem włącznie, szafki i metalową, podwieszaną konstrukcją pod umywalką. Stolarnia wykonała też ścianę telewizyjną i szafę z lustrzanym frontem. Rozwiązania kreowane indywidualnie i na wymiar pozwoliły uzyskać najlepsze efekty.


Projekt wnętrza: 2form

Zdjęcia: Norbert Banaszyk

Jak urządzić małe mieszkanie?
Udało się, w końcu kupujemy wymarzone mieszkanie w bloku! Co dalej? W poszukiwaniu pomysłów na wystrój małego mieszkania...
czytaj więcej

Podobne artykuły

Aranżacja mieszkania na warszawskiej Woli
Realizacja projektu mieszkania na Warszawskim osiedlu Wola to doskonały przykład konsekwentnego i przemyślanego projektowania...
czytaj więcej
Przebudowa domu w Poznaniu
W tym przestronnym, 90-metrowym domu zdecydowano się na jasną kolorystykę połączoną z ciepłym odcieniem drewna. Białe ściany...
czytaj więcej