Nowe życie przedwojennego domu na Żoliborzu
Sprzeczności w stylowej harmonii
Ton całemu przedsięwzięciu nadało zamiłowanie Inwestorów do prostoty i produktów wysokiej jakości. Aranżacja łączy estetykę skandynawską z nieco południowoeuropejskimi klimatami. - To wynikało głównie z inspiracji, jakie zaprezentowali mi inwestorzy - podkreśla autorka projektu. Te z pozoru skrajne estetyki pozwoliły uzyskać niezwykle oryginalną, ale spójną i przyjemną w odbiorze przestrzeń.
Największe wyzwanie stanowiły jednak przestarzałe instalacje. Niemal wszystkie wiekowe przewody i kable należało wymienić na nowe, jednak jak wskazuje sama właścicielka pracowni Kate&Co, był to nieunikniony element tak poważnego remontu. Dzięki nowym instalacjom udało się zachować historyczny charakter przestrzeni i integralność tkanki budynku, w którą projektantka tchnęła nowe życie.
Ekologiczny smart home
Para, która wprowadziła się do żoliborskiego domu, przykłada ogromną wagę do ekologii. Zdecydowali się na nowoczesne rozwiązania smart home oraz nowoczesną pompę ciepła z inteligentnym systemem sterowania ogrzewaniem i chłodzenia. Domową atmosferę ociepla biokominek w salonie. Na oknach pojawiły się przesłony zewnętrzne z systemem KNX marki Gira. Proekologiczne rozwiązania pozytywnie wpływają nie tylko na środowisko, ale też komfort i bezpieczeństwo użytkowania budynku.
Od szczegółu do ogółu
Wszystkie elementy wystroju są dokładnie przemyślane i dopasowane. W jadalni stanął stół i krzesła marki BoConcept, nad którego blatem wisi lampa Bolia. Projektantka wybrała osprzęt elektryczny Gira E3 w odcieniu umbra.
Wcześniej wspomniany biokominek w salonie jest wykończony kafelkami włoskiego producenta 41zero42. Rustykalny charakter ceramiki nawiązuje do bogatej historii domu. Kompozycję strefy dziennej zamykają dwa kinkiety Foglio marki Flos.
We wnętrzach punktowo przewijają się akcenty błękitu. Przy niebieskiej wyspie stoją hokery &Tradition a na blacie stoi rzeźba nosorożca autorstwa Arka Szweda. Nie sposób nie zwrócić uwagi na oprawy oświetleniowe Multi-Lite duńskiej marki GUBI, a to tylko kilka z elementów, które tworzą ten niezwykły projekt.
Wielki błękit – kuchnia i jadania z akcentem
Kuchnia jest prawdziwym sercem tego domu. Zachwyca funkcjonalnością i niezwykłą estetyką. W centrum strefy kuchennej znalazły się biała zabudowa, która nadaje przestrzeni lekki i świeży wygląd. Niebieska wyspa przyciąga wzrok i przełamuje jasną bazę. Ciekawym smaczkiem estetycznym jest stylizowane AGD w tym okap i kuchenka z piekarnikiem w pięknym odcieniu „niebieski delft” z mosiężnymi dodatkami. Kafelki 41zero42 na ścianie kuchni pięknie korespondują ze stylizowanymi sprzętami.
Przestrzeń prywatna
Sypialnia jest wyposażona w duże łóżko z wykonanym na zamówienie zagłówkiem od marki NAP. Tutaj w strefie prywatnej domownicy mogą odpocząć w spokojnej i eleganckiej atmosferze. Lampki nocne GUBI to model Gravity z marmurową podstawą dają przyjemne i nastrojowe światło.
Łazienki są utrzymane w nieco południowym klimacie i mają całe ściany wykończone kafelkami. W łazienkach możemy dostrzec produkty marki WOW design i kinkiety z serii Jube marki Vistosi.
Przeszłość i współczesność w jedności
Przebudowa przedwojennego domu jest przykładem, w którym doskonale pogodzono ze sobą szacunek do historii, nowoczesne rozwiązania i ekologię. Każdy z elementów ma tu swoją własną historię, od zaprojektowanego przez Katarzynę Szostakowską stolika kawowego w salonie aż po detale osprzętu elektrycznego. Wszystko razem tworzy niepowtarzalny klimat starego domu, w którym zamieszka kolejne pokolenie. Przemyślany projekt sprawił, że dom na Żoliborzu z przedwojenną historią stał się azylem młodej pary na nową przyszłość.
Projekt wnętrza: Katarzyna Szostakowska, Kate&Co
Stylizacja: Magdalena Chudkiewicz
Autor zdjęć: Yassen Hristov