Nowoczesny dom nad Narwią

Nowoczesny dom nad Narwią

Nowoczesny dom położony w urokliwym otoczeniu przyrody należy do dużej rodziny. Przeszedł niezwykłą metamorfozę pod czujnym okiem architektki Mai Dembowskiej. Zimne i surowe ściany zmieniły się w ciepłą i przytulną przestrzeń, w której każdy z domowników ma swoje miejsce.
3:00 min
0
0

Otoczenie budynku wygląda niczym sielska pocztówka. Z okien roztacza się piękny widok na ogród, ogromną pasję właścicielki oraz bujną zieleń. Dalej znajdują się malownicze rozlewiska Narwi, a domownicy mogą dojść do niewielkiej zatoczki na brzegu, nie opuszczając posesji. Do dyspozycji mają prywatną łódkę, jeśli najdzie ich ochota na rejs po rzece.

Autor:
Redakcja
Data:
08.09.2022
Widok na salon z białą kanapą Realizacja Dembowska Studio fot. Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska
Stylizacja: Eliza Mrozińska, fot. Marcin Grabowiecki.

Przestrzeń dla każdego

Dom ma powierzchnię ponad 400 m2 i składają się na nią salon, jadalnia, gabinet, cztery łazienki i sześć sypialni. Dom to nieruchomość z rynku wtórnego. Poprzedni właściciele wyposażyli go w czarne meble i kuchnię z ciemną, granitową posadzką. Ściany wykończone betonem nie sprawiały przytulnego wrażenia a wnętrza, pomimo licznych przeszkleń, nie były jasne i zapraszające. Inwestorzy docenili potencjał i lokalizację nieruchomości, dlatego po zakupie skontaktowali się z poleconą pracownią projektową DEMBOWSKA studio architektury. Maja Dembowska zgodnie z ich życzeniem rozjaśniła, ociepliła i „zmiękczyła” przestrzeń. Inwestorzy marzyli o wnętrzach pełnych swobody, w których cała rodzina będzie czuła się jak u siebie. Chcieli realizacji dostosowanej do wygodnego, codziennego życia.

Przestronny salon Realizacja Dembowska Studio fot. Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska
Stylizacja: Eliza Mrozińska, fot. Marcin Grabowiecki.

Przebudowa domu trwała dość długo. W trakcie prac właściciele podejmowali decyzje o kolejnych zmianach. Poszerzał się więc zakres prac architektki i ekipy remontowej. Zdecydowali się między innymi na modyfikację planu pomieszczeń. W ten sposób powstały aż 4 nowe sypialnie i trzy łazienki, a usunięto drugą klatkę schodowa. Dewizą pracowni Mai Dembowskiej jest uważne wysłuchanie klienta i dopasowanie się do jego potrzeb. W celu opracowania nowej koncepcji wnętrz, które najlepiej odpowiadają oczekiwaniom inwestorów, architektka przedstawia im bogaty wybór rozwiązań – omawia paletę kolorystyczną, dobór materiałów i tkanin.

Czarna konsola Realizacja Dembowska Studio fot. Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska
Stylizacja: Eliza Mrozińska, fot. Marcin Grabowiecki.
Stół w kuchni Realizacja Dembowska Studio fot. Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska
Stylizacja: Eliza Mrozińska, fot. Marcin Grabowiecki.

-Wspólnie wypracowaliśmy kolorystykę zaczerpniętą z natury: beże, dużo zieleni oraz brązów przechodzących w pomarańczowy – mówi Dembowska. Sprawdzonym sposobem na osiągnięcie wrażenia ciepła i domowej przytulności jest zastosowanie drewna. Architektka zaproponowała inwestorom wykończenie fornirem długiej ściany w przedpokoju. Ten sam materiał wykorzystano również na dwóch skrzydłach drzwi, które dyskretnie ukrywają się w holu. W części pomieszczeń inwestorzy zastąpili czarne, kamienne posadzki jasnym, bielonym drewnem.

Fornirowany przedpokój Realizacja Dembowska Studio fot. Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska
Stylizacja: Eliza Mrozińska, fot. Marcin Grabowiecki.
Ławka w przedpokoju Realizacja Dembowska Studio fot. Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska
Stylizacja: Eliza Mrozińska, fot. Marcin Grabowiecki.

Większość posadzek z granitowych płyt jednak pozostawiono bez zmian. Parter również pozostał wykończony matowym granitem. Jedynie posadzka jadalni jest wypolerowana na wysoki połysk. Ściany wykończone betonem dostały drugie życie dzięki dodatkom w postaci płytek z piaskowca. Podobny efekt dały również tapety z geometrycznym, jednokolorowym wzorem. Architektka wprowadziła je do aranżacji sypialni i gabinetu.  

Gabinet Realizacja Dembowska Studio fot. Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska
Stylizacja: Eliza Mrozińska, fot. Marcin Grabowiecki.

Tonąc w zieleni

Parter domu jest niezwykle wysoki – ma ponad 4 metry. Dodatkowo, jedna ze ścian jest przeszklona i aranżację zalewa potok naturalnego światła. To idealne warunki do hodowli naturalnych roślin doniczkowych.– Zależało mi na wprowadzeniu żywej zieleni – mówi Maja Dembowska. -Okna wychodzą na ogród i rzekę. Na zewnątrz domu jest tyle naturalnej zieleni, że musiała ona zaistnieć też we wnętrzu, by te dwie przestrzenie połączyły się ze sobą płynnie. Wcześniej, w moim odczuciu, pozostawały do siebie niejako „w kontrze”. 


W nowej aranżacji części jadalnej, wzdłuż stołu i ponad siedmiometrowej ściany znalazł się szereg donic, wykonanych z kortenowskiej blachy. Rosną w nich gatunki kwiatów domowych o dużych, ciemnozielonych liściach.  -Długo dyskutowaliśmy nad rodzajem donic – mówi Dembowska - ale ostatecznie udało się namówić inwestorów na te w rdzawo - pomarańczowym odcieniu, który zresztą pojawia się w pozostałych pomieszczeniach. Korten jest materiałem, zmieniającym się pod wpływem warunków atmosferycznych. We wnętrzu, bez dodatkowej ingerencji wyglądałby jak zwykła stal. Dlatego też firma, u której zmówiliśmy donice "znęcała" się nad nimi chemiczne przez kilka tygodni. Dzięki temu udało się uzyskać ów intrygujący, nieoczywisty efekt rdzy. – wyjaśnia architektka.

Schody w salonie Realizacja Dembowska Studio fot. Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska
Stylizacja: Eliza Mrozińska, fot. Marcin Grabowiecki.
Efektowna ściana z rośłinami Realizacja Dembowska Studio fot. Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska
Fot. Marcin Grabowiecki
Dębowy stół Realizacja Dembowska Studio fot. Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska
Fot. Marcin Grabowiecki

W dużym rozmiarze

Do dużego domu pasowało wyposażenie w rozmiarze XXL. Przestronne wnętrza wyposażone zostały licznymi rozwiązaniami, które odpowiadają potrzebom licznej rodziny Inwestorów. Stanęła tu więc ogromna sofa „Hampton” marki BoConcept), doskonała do rodzinnych spotkań. Obok znajduje się niemal 5-metrowy, drewniany stół. Transport długiego, ciężkiego mebla z litego drewna dębowego okazał się niemałym wyzwaniem transportowo-logistycznym. Wokół blatu stoją liczne krzesła – to modele „Romy” marki Caligaris.

Jasna sypialnia z tapetą Realizacja Dembowska Studio fot. Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska
Stylizacja: Eliza Mrozińska, fot. Marcin Grabowiecki.
Toaleta w sypialni Realizacja Dembowska Studio fot. Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska
Stylizacja: Eliza Mrozińska, fot. Marcin Grabowiecki.
Łóżko z plecionym zagłówkiem Realizacja Dembowska Studio fot. Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska
Stylizacja: Eliza Mrozińska, fot. Marcin Grabowiecki.

Wyposażenie i oświetlenie do tych wnętrz zostało dobrane bardzo starannie. Pojawiły się tu produkty sprawdzonych firm, wyróżniających się jakością i dobrym wzornictwem. Wiele elementów zostało też wykonanych na indywidualne zamówienie według projektu architektki. Drewniany stół oraz komoda w jadalni i witryna w salonie, fronty kuchenne oraz meble w przedpokoju – ławka i konsola są „szyte na miarę” do tych wnętrz. Maja Dembowska zaprojektowała również wyposażenie sypialni, gabinetu i szafy gospodarczej z podświetlonymi półkami na wino.

Jasnoszara strefa umywalkowa Realizacja Dembowska Studio fot. Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska
Stylizacja: Eliza Mrozińska, fot. Marcin Grabowiecki.
Szara łazienka Realizacja Dembowska Studio fot. Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska
Stylizacja: Eliza Mrozińska, fot. Marcin Grabowiecki.
Sypialnia z betonowymi płytami Realizacja Dembowska Studio fot. Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska
Stylizacja: Eliza Mrozińska, fot. Marcin Grabowiecki.

Oprócz jasnych odcieni i naturalnych materiałów pojawiają się również miękkie materiały. Kontrastują z kamieniem i betonem i tworzą domowy klimat, podkreślając całą aranżację. Są to między innymi zasłony z roślinnymi i etnicznymi motywami. Podczas pracy, Maja Dembowska starała się wykorzystać zastane elementy i wkomponować do nowych wnętrz. Udało się jej odejść od chłodnej, nieprzytulnej atmosfery i nadać przestrzeni zupełnie nowe, domowe oblicze.

Łazienka z biało-czarną tapetą Realizacja Dembowska Studio fot. Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska
Stylizacja: Eliza Mrozińska, fot. Marcin Grabowiecki.

Projekt wnętrza: Maja Dembowska, DEMBOWSKA studio architektury

Zdjęcia: Marcin Grabowiecki

Stylizacja: Eliza Mrozińska

Podobne artykuły

Rodzinny bliźniak pod Gdańskiem
Łączenie starego z nowym zawsze jest ciekawym wyzwaniem. Paulina Drewnowska i Alicja Tomaszewska z trójmiejskiej pracowni...
czytaj więcej
Drewno w dobrym świetle - mieszkanie w Krakowie
Przestronne, dwupoziomowe mieszkanie należy do miłośniczki naturalnych materiałów. Wnętrza są przytulne i pełne naturalnego...
czytaj więcej