Rodzinny bliźniak pod Gdańskiem
-Stanęłyśmy przed wyzwaniem, jakim było stworzenie nowego domu na bazie zastanych elementów. Oprócz odnowionej aranżacji musiałyśmy zająć się wygłuszeniem ściany wspólnej z sąsiednim, bliźniaczym budynkiem, akustycznym i wizualnym odgrodzeniem wnętrz od ruchliwej ulicy za oknami i częściowym wyburzeniem ściany konstrukcyjnej przy schodach – wspominają. Pracownia współpracuje z konstruktorką, która nadzorowała przebudowę budynku od strony technicznej, biorąc pod uwagę nie tylko projekt budowlany, ale również rzeczywisty stan budynku. Dzięki temu można było opracować najlepsze rozwiązania techniczne. Nowy układ funkcjonalny zakładał częściowe otwarcie przestrzeni przy schodach. Architektki tak mówią o projekcje: - charakterystyczną cechą budynków w zabudowie bliźniaczej jest dążenie do pomieszczenia wielu funkcji na małym metrażu.
Projektantki stworzyły wiele praktycznych schowków, aby poprawić funkcjonalność mieszkania. Powstały między innymi w przedsionku, na wyspie kuchennej i w łazienkach. Wnętrza wydają się optycznie większe dzięki dużym lustrom i odpowiednio dobranemu oświetleniu. W aranżacji architektki wykorzystały między innymi LEDy w ażurowych konstrukcjach ścian, ruchome profile ledowe oraz reflektory z regulacją kąta padania światła. Powstały liczne sceny świetlne, które ożywiają przestrzeń i nadają jej lekkości.
W aranżacji wnętrz domu architektki z pracowni 4Rooms połączyły wiele materiałów o zróżnicowanych fakturach. Większość ścian parteru oraz klatki schodowej wykończono betonem Metropolis z oferty Dekorian Home.
Surową, charakterystyczną fakturę betonu podkreśla oświetlenie – regulując natężenie, można nadać jej nowy charakter. Meble oraz inne materiały wykończeniowe ciekawie komponują się z betonem. W salonie stanęła welurowa sofa z granatową tapicerką marki Fargotex. Industrialny klimat betonu podkreślają elementy wykonane z blachy perforowanej malowanej na czarno. Bardziej domowy, przytulny pierwiastek wnoszą lamele w ciepłym odcieniu drewna. Warto zwrócić uwagę na oprawę okien – żaluzje zapewniają efektowną osłonę przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Drewniane zabudowy oraz meble zostały w większości wykonane na zamówienie z indywidualnych projektów. Przykładem takiego mebla jest stół jadalny, wykonany w lokalnej pracowni stolarskiej. Efektowna bryła doskonale współgra z minimalistycznymi, czarnymi krzesłami.
Architektki chciały, aby paleta kolorystyczna wnętrz wynikała z naturalnych odcieni wykorzystanych materiałów. Miała więc również wpływ na dodatki i dekoracje. W części wypoczynkowej na ścianie ze sprzętem audio pojawiła się tapeta AS Creation z delikatną, elegancką fakturą, zakupioną w salonie Dekorian Home.
Podobną paletę barw z szarością, czernią, granatem oraz przełamaną bielą zastosowano na piętrze, w części prywatnej domu. W sypialni znajduje się komfortowe łóżko z zagłówkiem i panelami tapicerowanymi tkaniną Fargotex. Oprawy okienne przesłonięto sztukateriami Mardomdecor.
Za tą samą estetyką podąża również wystrój syna właścicieli. Dziecięcy, nieco marzycielski akcent wnosi tapeta z motywem latających wielorybów.
Aranżacja wnętrz z zastanymi elementami przyniosła wiele nieoczekiwanych sytuacji, jednak Alicja Tomaszewska i Paulina Drewnowska są zadowolone z uzyskanego rezultatu. Pogodzenie starych części domu z nowymi oczekiwaniami inwestorów nie należało do najłatwiejszych, ale doświadczenie i współpraca projektantek i sprawdzonych fachowców, oraz zaufanie, jakim obdarzyli ich Inwestorzy, zaowocowało niezwykłą realizacją nowego-starego domu.
Lokalizacja: Juszkowo, Pruszcz Gdański
Projekt: 4Rooms Studio
Metraż: 120 metrów kwadratowych
Zdjęcia: Elies Fotografia Marcin Lis