Beton architektoniczny na ścianę

Beton architektoniczny na ścianę

Beton to synonim surowej nowoczesności. Popularny w aranżacjach wnętrz mieszkalnych i przestrzeni publicznych, doskonale wpasowuje się w aranżacje w różnych stylach. Czym jest beton architektoniczny i jak wykorzystać go w modnych aranżacjach?
3:00 min
0
0

Beton architektoniczny – co to jest?


To szlachetny wariant betonu z trzech podstawowych składników – naturalnego kruszywa, wysokiej jakości cementu i czystej wody. Mieszankę można uzupełnić o łagodne środki wzbogacające bez formaldehydu i poprawiające parametry wytrzymałościowe. Zyskamy produkt odporny na działanie promieni UV, niepalny, mrozoodporny i elastyczny.

Autor:
Redakcja
Data:
15.12.2021
Aktualizacja:
04.07.2023
Łazienka w betonie i drewnie z kabiną walk-in
Dekoracyjne płyty betonowe ciekawie łączą się z rysunkiem innych materiałów, zwłaszcza drewna i cegły. Fot. Synage
Omnires Marina DNR11XBLTR
Kabina prysznicowa walk-in, szkło przezroczyste, profile czarne, 110x200 cm
sprawdź
Excellent Hasko CEAC.3718.570.WH
Umywalka wpuszczana w blat, 57 cm
sprawdź
Regine
Marka Azario
sprawdź
Deante Arnika Nero NAC N1QK
Zestaw prysznicowy z baterią, czarny
sprawdź
Azario Wood Ribbon
Płytka podłogowa mat, 60x120 cm
sprawdź
Azario Regine Titan
Płytka podłogowa mat, 60x120 cm
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź

Beton architektoniczny jest szczególnie popularny w aranżacjach nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych – ta sama baza wykończona różnymi detalami może zyskać zupełnie odmienny charakter.


Szary salon z kuchnią
Dobrym zamiennikiem są betonowe płyty uniwersalne — wiernie naśladują fakturę materiału, są trwałe i mają bardzo dobre parametry użytkowe. Fot. Ceramika Paradyż
Proteo
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Proteo Grys Gres Szkl. Mat
Płytka ścienno-podłogowa (gr. 7,8 mm), 40x40 cm
sprawdź
Paradyż Proteo Bianco Gres Szkl. Mat
Płytka ścienno-podłogowa (gr. 7,8 mm), 40x40 cm
sprawdź
Beton - pomysły na aranżację wnętrz
Beton jest stosunkowo nowym materiałem we wnętrzach, dodaje im nowoczesnego, nonszalanckiego charakteru. Lubiany przez projektantów...

Beton architektoniczny jest dostępny w kilku wariantach:


Beton architektoniczny w formie tynku – fasadowy, licowy, elewacyjny lub strukturalny. Jest najbardziej efektowny, ale również najbardziej wymagający i często – najdroższy. Prawidłowe nakładanie betonu architektonicznego na powierzchnie ścian i podłóg wymaga specjalistycznej wiedzy i profesjonalnych narzędzi. Wysokojakościowy beton architektoniczny powinien zawierać cement i kruszywa pochodzenia naturalnego. Nie znajdziemy tu dodatku gipsu. Możemy uzyskać różne efekty na powierzchni betonu: polerowaną gładką, o różnych porowatościach, z fakturą lub odciśniętym wzorem, np. desek szalunkowych. Ciekawie wygląda beton z powierzchnią płukaną. Wierzchnia warstwa masy betonowej jest spłukana i odsłania kruszywo. Do tego rodzaju betonu stosuje się bazalt, granit lub łupek jurajski.


Płyty z betonu architektonicznego – produkty odlewane z masy betonowej w postaci płyt gotowych do montażu na ścianę. Dostępne w różnych rozmiarach i kilku grubościach. Są barwione w masie i mają elegancki, jednolity rysunek.


Imitacje betonu architektonicznego – dostępne w postaci płyt kompozytowych, np. włóknowo-cementowych. Płyty i panele z betonu dekoracyjnego występują w różnych wariantach i kształtach. Beton dekoracyjny jest dobrym izolatorem, zarówno cieplnym, jak i akustycznym. Szukajmy produktów wolnych od formaldehydu i innych szkodliwych dodatków chemicznych. O wysokiej jakości płyt z betonu dekoracyjnego świadczą certyfikaty CE oraz atest PZH.


Dobrym zastępstwem betonu architektonicznego jest również gres, zwłaszcza barwiony w masie. Gresy sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach, jak i na elewacji. Najmniej zadowalające, ale również najtańsze efekty uzyskamy farbą bądź barwioną szpachlą gipsową.


  • -17%
    Cerrad Modern Concrete Graphite Lappato

    Płytka ścienno-podłogowa, 79,7x79,7 cm

    149,00 PLN
    -17% od 179,90 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 1085,85 m2

  • -14%
    Cerrad Modern Concrete Graphite Mat

    Płytka ścienno-podłogowa, 79,7x79,7 cm

    129,00 PLN
    -14% od 149,90 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 981,08 m2

  • Płytka uniwersalna, 59,8x59,8 cm

    129,00 PLN

    Dostępność: 173,27 m2

  • Płytka ścienno-podłogowa, 79,7x79,7 cm

    119,90 PLN

    Dostępność: 16,51 m2

  • -1%
    Tubądzin Torano White LAP

    Płytka uniwersalna gresowa (gr. 8 mm), 59,8x59,8 cm

    135,90 PLN
    -1% od 136,70 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 343,51 m2

  • -1%
    Cerrad Modern Concrete Ivory Mat

    Płytka ścienno-podłogowa, 79,7x79,7 cm

    145,90 PLN
    -1% od 147,90 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 245,15 m2

Strefa jadalna w salonie z betonową ścianą
Surowe piękno betonu architektonicznego doskonale sprawdzi się jako połączenie betonów w różnych odcieniach, np. ciemnej i jasnej szarości. Fot. Projekt M
Łazienka w szarym betonie Azario Concrete z drewnianymi akcentami
Eklektyczna łazienka w szarym betonie. Fot. Domni
IÖ Albano 1119-0125
Umywalka nablatowa z powłoką Clean Plus+, 45x45 cm, biała
sprawdź
Szary beton w łazience z wanną wolnostojącą
autor: Domni.pl
sprawdź
Omnires Art Deco AD5131BR
Bateria wannowa z zestawem prysznicowym, brąz antyczny
sprawdź
Azario Concrete Mat
Płytka uniwersalna, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Azario Concrete Mat
Płytka uniwersalna, 59,8x119,8 cm
sprawdź
IÖ Hole
Wanna wolnostojąca, 165x73 cm, biała
sprawdź
Concrete
Marka Azario
sprawdź

Beton architektoniczny na ścianie w salonie

Betonowa ściana w salonie podkreśli aranżacje w klimacie loft, minimalistyczne lub nowoczesne. Może podkreślić kominek – wykończony betonem będzie pięknie się prezentował i dobrze oddawał ciepło. Beton architektoniczny w salonie możemy uzupełnić różnego rodzaju dekorami, np. w postaci drewnianych, metalowych lub szklanych listew. Stworzymy z nich modne motywy geometryczne. Dekoracyjny beton architektoniczny z lamelami będzie prezentował się ciekawie i nowocześnie. To również ciekawy sposób na wykończenie ścianki RTV. Beton architektoniczny za telewizorem będzie klimatycznym akcentem w pomieszczeniu.

Ściana telewizyjna w mieszkaniu
Beton architektoniczny z lamelami w aranżacji salonu - ciekawy pomysł na ścianę telewizyjną. Płyty betonowe dekoracyjne sprawdzą się równie dobrze w tej roli. Fot. "TWORZYWO" Warsztat Architektury Wnętrz
Azario Orton Pearl
Płytka uniwersalna mat, 60x120 cm
sprawdź
Opoczno Grand Wood Rustic Bronze OP498-106-1
Płytka podłogowa, 22,7x119,5 cm
sprawdź

Miłośnikom minimalizmu spodobają się aranżacje monochromatyczne – beton może pojawić się nie tylko na ścianach, ale również na posadzce i na suficie salonu. Taki total look wypełnijmy lekkimi meblami o prostych formach. Jakie dodatki do minimalistycznego salonu z betonem wybrać? Świetnie sprawdzi się sztuka: abstrakcyjny obraz lub efektowna rzeźba wyeksponowana na tle betonowej ściany. Uniwersalny charakter betonu sprawia, że z pewnością bardzo długo nam się nie znudzi.


Beton możemy wykorzystać w połączeniu z mocnym kolorem, np. z pomarańczem i czerwienią. Nasycone odcienie w kontraście z surową, stonowaną powierzchnią stworzą świeże i nowoczesne zestawienie. Szarość dobrze wygląda również z niebieskim i bielą, oraz jasnymi pastelami, np. miętą lub różem. 

Ściany w salonie - 10 pomysłów
Szukacie pomysłów na ciekawą aranżację ścian w salonie? Przedstawiamy kilka sprawdzonych pomysłów na dekorację ścian, które...
ciekawe pomysły

Z czym łączyć beton na ścianę? Beton w salonie w stylu loft możemy dopełnić cegłą i drewnem. To sprawdzony tercet do przestrzeni industrialnych. Szukajmy mebli i dodatków, które stworzą w salonie nastrój pofabrycznego loftu.

Stylowa kuchnia z betonem i drewnem
Stylowa kuchnia z wyspą - beton architektoniczny to materiał wysokiej jakości i możemy wykorzystać na blatach. Fot. Smolik i Wiatrowska architektura wnętrz

Beton architektoniczny na ścianę w kuchni

Płyty betonowe na ścianę to ciekawe rozwiązanie do wykończenia fartucha nad blatem. Przestrzeń pomiędzy szafkami możemy wykończyć betonem architektonicznym. Pamiętajmy jednak, że jest narażona na zabrudzenia i wilgoć. Beton architektoniczny między szafkami w kuchni powinniśmy zaimpregnować specjalnym środkiem, który ułatwi utrzymanie ściany w czystości, zmniejszy nasiąkliwość i poprawi odporność na zaplamienia trudnym do usunięcia tłuszczem. Tak przygotowana betonowa ściana w kuchni pozostanie estetyczna na lata. Możemy ją łatwo wyczyścić miękką gąbką z łagodnym detergentem myjącym.

Aranżacja niewielkiej kuchni z płytami Azario Dolmen
Beton nie musi być w odcieniach szarości - warto zwrócić na jasne, piaskowe i beżowe odcienie betonów. Fot. Domni.pl
Dolmen
Marka Azario
sprawdź
Azario Dolmen Sand
Płytka uniwersalna mat, 80x80 cm
sprawdź
Jasna kuchnia z piaskowymi płytami Azario Dolmen
autor: Domni.pl
sprawdź
Drewno i jasny beton w wykończeniu kuchni otwartej na salon
Drewno i jasny beton w kuchni otwartej na salon. Fot. Domni.pl
Azario Concrete Lap
Płytka uniwersalna, 59,8x119,8 cm
sprawdź
Concrete
Marka Azario
sprawdź
Jasny beton i drewno w kuchni otwartej na salon
autor: Domni.pl
sprawdź

Beton architektoniczny na ścianie w łazienkach

Płyty betonowe na ścianę doskonale sprawdzą się w łazience. Pamiętajmy jednak, że beton architektoniczny do łazienki wymaga impregnacji przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci. Wysoko porowata powierzchnia płyty z betonu architektonicznego będzie chłonąć wilgoć, co może niekorzystnie wpłynąć na trwałość i wygląd materiału. Impregnujemy płyty lub tynk na ścianie zaraz po nałożeniu i regularnie konserwujemy zgodnie z zaleceniami producenta preparatu uszczelniającego.W łazience często możemy zastąpić beton gresem lub płytkami ceramicznymi.

Płytki inspirowane betonem
Płytki imitujące beton architektoniczny to jeden z najpopularniejszych sposobów aranżacji wnętrz. Od lat nie traci na popularności...
Łazienka w stylu industrialnym
Beton, cegła, metal oraz szkło w połączeniu z wyszukanymi dodatkami to kwintesencja miejskiego stylu. Z pozoru surowe, chłodne...
Industrialna łazienka w betonie i drewnie z armaturą Deante Agawa
Wykorzystując beton w formie tynku możemy stworzyć ciekawe, bezspoinowe powierzchnie w łazience. Fot. Deante
Deante Agawa BQG 054L
Bateria umywalkowa podtynkowa, chrom
sprawdź
Deante Correo CKC N90A
Konsola łazienkowa stojąca, 90x40 cm
sprawdź
Agawa
Marka Deante
sprawdź
Deante Agawa NAC 01QG
Zestaw prysznicowy z baterią, chrom
sprawdź
Deante Correo CQR SU6S
Umywalka stawiana na blacie, 60x40 cm, szary metalik
sprawdź
#Łagodne szarości
sprawdź

Mocowanie betonu architektonicznego

Pamiętajmy, że płyty betonowe są ciężkie – zanim zaczniemy prace wykończeniowe, musimy upewnić się, że wybrana ściana jest wytrzymała, odpowiednio sztywna i mocna. Średnie obciążenie płyt z betonu architektonicznego wynosi ok. 40 kg/m2. Ściany działowe i wykonane z lekkich materiałów, takich jak płyty gipsowo-kartonowe, musimy najpierw dodatkowo wzmocnić. Możemy to zrobić np. poprzez montaż dodatkowej płyty OSB. Montaż betonu najlepiej zlecić doświadczonej ekipie wykończeniowej, przeszkolonej do pracy na tego typu produktach. 


Jak montujemy beton na ścianę?


Kotwa chemiczna — na ścianach murowanych stosujemy niewidoczny system mocowania na kotwie chemicznej. Przygotujemy otwory montażowe, w których przy pomocy kotwy chemicznej wklejamy trzpienie montażowe. Rozstaw trzpieni oznaczamy na ścianie, następnie wykonujemy otwory i dokładnie oczyszczamy z pyłu. Wypełniamy je kotwą chemiczną i instalujemy płytę betonową. W tym systemie płyty ułożyć na styk lub z dystansem. Zaletą chemicznej kotwy do betonu jest odporność na znaczne obciążenia – działa na zasadzie adhezji, czyli reakcji chemicznej 2 substancji (często żywica i/lub utwardzacz). Mieszankę wkładamy w otwory montażowe i otwory wywiercone w ścianie.


System niewidoczny na wieszakach — w tej metodzie nie potrzebujemy kleju. Montaż płyt z betonu architektonicznego na ścianie potrzebujemy śrub i specjalnych listew. Śruby przykręcamy do elementów mocujących, które znajdują się od tylnej strony płyty. Pamiętajmy, aby dokładnie wymierzyć rozstaw śrub na ścianie i precyzyjnie wykonać otwory do przytwierdzenia listew montażowych. Na listwy nakładamy płyty betonowe, ale jeszcze jej nie mocujemy. Położenie płyt korygujemy przez ustawienie listew montażowych i kołkujemy w wybranym miejscu. Teraz możemy również przytwierdzić płytę betonową do listwy.


Kotwienie płyt z betonu architektonicznego – dwuetapowy system montażu płyt z betonu do ściany. Mocowanie rozpoczynamy od klejenia płyty specjalnym klejem do ściany. Po wyrównaniu i wypoziomowaniu betonu architektonicznego przykręcamy go do ściany, używając kotwy do betonu. Możemy uzyskać różne efekty. Kotwy stalowe do betonu występują w różnych wariantach – musimy je dopasować do grubości płyty i docelowego wyglądu naszej ściany. Kotwy ozdobne do betonu architektonicznego szczególnie podkreślą aranżacje wnętrz w stylu loft, industrialnym i nowoczesnym.


Klejenie płyt betonowych do ściany – materiał mocujemy podobnie jak w przypadku dekoracyjnych paneli ściennych 3d. Betonowych płyt nie mocujemy na ścianach malowanych ani z tynków gładkich, ponieważ mogą odpadać od ściany. Powierzchnie odtłuszczamy i gruntujemy specjalnym preparatem. Klejenie płyty z betonu do ściany wykonujemy dwuetapowo: ścianę pokrywamy cienką warstwą kontaktową odkształcalnego, cementowego kleju (najlepiej rekomendowanego przez producenta betonu). Następnie nakładamy kolejną warstwę montażową przy pomocy grzebieniowej pacy. Spoiwo nakładamy równomiernie – placki kleju mogą powodować odpadanie płyt od ściany.


Aranżacja salonu w betonowych szarościach
W ofercie producentów gresów znajdziemy wielkoformatowe płyty inspirowane betonem - są lżejsze niż beton architektoniczny i mają wiele możliwości zastosowania. Fot. Cerrad
Cerrad Montego Gris 27742
Płytka uniwersalna, 79,7x79,7 cm
sprawdź
Montego
Marka Cerrad
sprawdź

Podobne artykuły:

Kuchnia w stylu industrialnym
Styl industrialny inspirowany jest rozwiązaniami przemysłowymi, estetyką starych fabryk, surowymi wnętrzami wielkopowierzchniowych...
Płytki 120x120 - przegląd kolekcji
Płytki w formacie 120x120 cm otwierają przed nami nowe możliwości kreacji wnętrz. Coraz więcej dostępnych kolekcji, wzorów...