Salon w stylu loft

Salon w stylu loft

Estetyka pofabrycznych wnętrz na stałe wpisała się w repertuar popularnych stylów aranżacyjnych. Surowe materiały, oszczędne dodatki i widoczne elementy instalacji to cechy charakterystyczne dla stylistyki industrialnej. Jak najlepiej wykorzystać potencjał tych elementów w salonie? Podpowiadany, na co zwrócić uwagę aranżując przestrzeń dzienną w stylu loft.
5:00 min
0
0

Styl industrialny oscyluje wokół stonowanych, ciemnych kolorów. Niezwykle ważne są odcienie materiałów, które wprowadzamy do loftowego wnętrza: brązy i rudości cegieł, szarość betonu, naturalny rysunek i usłojenie drewna. Popularna jest również czerń, grafit i odcienie stali. Taki zestaw możemy ożywić wprowadzeniem weselszego koloru w zależności od upodobań – świetnie sprawdzą się czerwienie, pomarańcze, a nawet odcienie błękitów. Dobrze wyglądają na dodatkach, takich jak tkaniny, poszewki oraz obrazy.

Autor:
Redakcja
Data:
12.03.2020
Szary salon w industrialnym stylu
W salonie w stylu loft doskonale sprawdzą się wielkoformatowe gresy, imitujące strukturę betonu. Fot. Opoczno
Opoczno Pietra Grey OP443-003-1
Płytka uniwersalna, 29,7x59,8 cm
sprawdź
Pietra
Marka Opoczno
sprawdź

Surowe piękno

Trochę pozornie niedopracowany, styl industrialny ceni estetykę surowych materiałów, takich jak cegła, beton, drewno i stal. Odkryta cegła na ścianie to popularny sposób na wprowadzenie do wnętrza estetyki loftowej. Jeśli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem mieszkania w pofabrycznym budynku lub kamienicy, nic nie szkodzi. Dzięki klinkierowym płytkom łatwo stworzymy postindustrialny klimat nawet w niewielkim salonie. Wybierz płytki z efektem postarzenia lub oryginalną cegłę porozbiórkową. Estetyka materiałów nadszarpniętych zębem czasu to jeden z charakterystycznych elementów tego stylu. Warto jednak zadbać o zachowanie proporcji pomieszczenia. Kolor i struktura cegły optycznie zmniejszają przestrzeń – w małym pomieszczeniu wystarczy zaaranżować w ten sposób jedną lub dwie ściany.

Przestronny salon w pomarańczowych odcieniach
Do anrażcji nowoczesnych, loftowych salonów doskonale sprawdzą się płytki klinkierowe. Fot. Cerrad
Kamienie CER
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Ciemny Gobi CER 5 17276
Płytka elewacyjna, 14,8x30 cm
sprawdź

Betonowe powierzchnie

Innym z pomysłów, który możemy wykorzystać w loftowym salonie jest beton. To niezwykle uniwersalny materiał, którego strukturę we wnętrzu możemy wprowadzić na kilka różnych sposobów. Beton architektoniczny dostępny jest w postaci płyt, tynków dekoracyjnych lub gresowych płytek, a nawet wylewanych posadzek samopoziomujących. Cienki tynk strukturalny w jasnym, szarym odcieniu będzie dobrze komponował się z rdzawym odcieniem cegły. Estetyka lekko podniszczonych ścian mocno wpisuje się w podkreślający niedoskonałości nurt industrialny.

Drewno i stal

Charakterystyczne dla stylu industrialnego meble są lekkie, często o ażurowej konstrukcji. W industrialnych wnętrzach znajdziemy wykonane ze stali lub malowanego aluminium ramowe stoły, regały, a nawet lampy. Wybierz szafki i stół z malowaną na czarno ramą oraz blatem wykonanym z drewnianych desek. Drewno w stylistyce industrialnej jest impregnowane lub olejowane w taki sposób, aby zachować widoczność usłojenia i jego naturalny rysunek. Do industrialnego salonu możemy również wykorzystać drewnianą podłogę: jasne deski będą sprzyjały optycznemu powiększeniu przestrzeni, natomiast ciemna posadzka nada wnętrzu wyrazistego charakteru. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy zastosować wiele materiałów podłogowych z estetyką drewna, np. korkowe panele lub płytki drewnopodobne. Innowacyjny gres imitujący klepki posadzkowe sprawdzi się świetnie przy ogrzewaniu podłogowym, którego nie moglibyśmy efektywnie zastosować przy naturalnym parkiecie.

Aranżacja salonu z ceglaną ścianą i drewnianą podłogą
Ceglane ściany w połączeniu z podłogą inspirowaną naturalnymi materiałami, stworzą we wnętrzu wyjątkowy klimat. Fot. Nowa Gala
Grey Oak
Marka Nowa Gala
sprawdź
Nowa Gala Grey Oak GO 13
Płytka podłogowa, natura, 19,3x119,7 cm
sprawdź

Wewnętrzna równowaga

Surowość ścian i innych mebli możemy zrównoważyć obecnością miękkiej sofy i przytulnych materiałów, takich jak wełna, bawełna i len. Kanapa powinna zająć należne jej w salonie miejsce, jako centralny punkt strefy wypoczynkowej. Szukajmy modeli na nóżkach, o prostej konstrukcji. Minimalizm i prostota formy w połączeniu z materiałami wysokiej jakości wprowadzą do wnętrza nowoczesny charakter. Estetyka wnętrza vintage uzupełniona o współczesne dodatki to sposób na ciekawą, nieoczywistą aranżację.

Kolekcja Monti - aranżacja salonu
Łagodne wydanie salonu w stylu loft z białą cegłą. Fot. Cersanit.
Cersanit Monti light grey NT020-001-1
Płytka uniwersalna, 30x60 cm
sprawdź
Monti
Marka Cersanit
sprawdź

Industrialne oświetlenie do salonu

Widoczne kable, duże ciemne klosze i oświetlenie inspirowane fabrycznymi lampami to rozwiązania popularne w stylu industrialnym. W salonie możemy zastosować również modne oświetlenie na szynach lub natynkowe spoty. Styl industrialny nie stosuje przesadnej ilości dodatków i ozdobników, więc oświetlenie w mocnym kolorze lub ciekawej formie będzie jednocześnie dekoracją w salonowym wnętrzu.

Podobne artykuły

Łazienka w stylu industrialnym
Beton, cegła, metal oraz szkło w połączeniu z wyszukanymi dodatkami to kwintesencja miejskiego stylu. Z pozoru surowe, chłodne...
czytaj więcej
Kuchnia w stylu industrialnym
Styl industrialny inspirowany jest rozwiązaniami przemysłowymi, estetyką starych fabryk, surowymi wnętrzami wielkopowierzchniowych...
czytaj więcej