Przyciąganie przeciwieństw w apartamencie dla dwojga
Dwukondygnacyjny apartament ma powierzchnię 73 mkw. W pierwotnym układzie kuchnia z salonem znajdowała się na wyższej kondygnacji, natomiast część prywatna na dolnej. Aby Inwestorzy czuli się bardziej swobodnie już od wejścia, strefa dzienna znalazła się na dole. Nowy układ funkcjonalny wymagał znacznej ingerencji w tkankę budynku – wyburzono ściany i przeniesiono klatkę schodową. Przestrzeń jest teraz bardziej ergonomiczna, otwarta i gotowa na licznych gości i przyjaciół pary. Kazdą z funkcji i stref zaplanowano z doskonałą precyzją i starannością. Potwierdzają do między innymi zabudowy meblowe w kuchni i salonie, wykonane według autorskich projektów pracowni oraz dopracowane detale, takie jak choćby osprzęt elektryczny z serii 82 Detail marki Kontakt Simon w czarnym kolorze i przyciski słupukujące marki Geberit. Żaden z elementów wnętrza nie znalazł się w nim przypadkowo i każdy wpisuje się w koncepcję stylistyczną wnętrza.
Od wejścia otacza nas ciepła aura i przytulność wnętrz. Głównym nurtem wystroju przestrzeni zgodnie z życzeniem Inwestora stała się estetyka loftowa, z elementami głębokiej czerni, szarościami i surowymi materiałami. Postindustrialne akcenty przeplatają się z eleganckimi meblami o prostych formach. Sufitowe belki i designerskie oświetlenie przełamują czarno-białe fotografie i miękko falujące panele ścienne z podświetleniem przy telewizorze i w strefie jadalni. Imponująca klatka schodowa z ażurowymi stopniami została wykonana według indywidualnego projektu przez samego właściciela mieszkania. Na ścianach zawisły dekoracyjne grzejniki Vasco Viola. Całość przywodzi na myśl klimat apartamentów w SoHo.
Skojarzenie z nowojorską dzielnicą sztuki nie jest przypadkowe. Sandra Białkowska skierowała aranżację w jej stronę, aby loftowe wnętrza rezonowały z artystyczną duszą właścicielki mieszkania. Dzięki temu loftowa surowość złagodniała i nabrała kobiecego charakteru. Welurowe tkaniny i ciemne drewno pięknie łączą się z dodatkami o zaokrąglonych kształtach. Razem tworzą przytulny, ale elegancki i wytworny nastrój. Marzeniem Pani domu był kącik do czytania – teraz ma miejsce, w którym wygodnie może oddawać się ulubionej pasji.
W prezentowanych wnętrzach, oprócz pary Inwestorów, mieszka ktoś jeszcze. Świadczą o tym związane z nim detale aranżacyjne, które przewijają się w kilku pomieszczeniach. Na biblioteczce wprawne oko dostrzeże figurkę buldoga francuskiego, natomiast w łazience urocza psia mordka pojawia się w formie zabawnego plakatu i na tekstyliach domowych. Buldożkowe motywy nawiązują do pupila Inwestorów tej rasy, Asti. Takie zabiegi stylistyczne świadczą o tym, że Sandra Białkowska przykłada dużą wagę do personalizacji projektowanych wnętrz. Ze zrozumieniem podchodzi do ich oczekiwań i potrzeb, tworząc aranżacje odzwierciedlające osobowość ich mieszkańców. Ta nić porozumienia zawiązana podczas współpracy zaowocowała przyjaźnią między projektantką a Inwestorami.
Projekt: Sandra Białkowska, Dobry Układ
Zdjęcia: Tomasz Wachowiec