Dwupoziomowa kawalerka na dobry początek

Dwupoziomowa kawalerka na dobry początek

Jednoosobowe mieszkania o małym metrażu potocznie nazywane są „kawalerką”, jednak ta kawalerka należy do młodej panny. Mieszkanie położone jest w atrakcyjnej części Żoliborza a w aranżacji pobrzmiewają industrialne tony. Wnętrza przeszły dużą metamorfozę pod okiem architekta Rolanda Stańczyka. Udało się zmieścić wszystko, co potrzebne i osiągnąć wrażenie jasnych, przestronnych przestrzeni.
2:00 min
0
0

Pierwsze własne mieszkanie to ogromny krok w życiu młodego człowieka. Jest to związane z wyfrunięciem z domowego gniazda i wejściu w dorosłość, ku samodzielności. Pierwsze mieszkanie na zawsze zostanie w pamięci – tym bardziej, jeśli zostało zaprojektowane przez jednego z najlepszych architektów w kraju. Dwupoziomowa kawalerka jest położona na najwyższych piętrach apartamentowca na Żoliborzu Artystycznym w Warszawie. 


Wnętrza stworzył architekt Roland Stańczyk, laureat prestiżowych nagród, między innymi  European Property Award. Na co dzień architekt zajmuje się większymi przestrzeniami i inwestycjami komercyjnymi. Malutkim mieszkaniem zdecydował się zaopiekować głównie z sympatii do inwestorów, z którymi zrealizował kilka poprzednich inwestycji.  – Darzymy się wzajemnym (tak myślę) szacunkiem i zaufaniem. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zrealizowaliśmy wiele wspólnych projektów - mówi Roland Stańczyk. Inwestorzy kupili kawalerkę na Żoliborzu z myślą o swojej córce, studentce.

Autor:
Redakcja
Data:
22.11.2022
Realizacja RS Studio Projektowe Roland Stańczyk fot. Budzik Studio.jpg
Fot: Budzik Studio
Realizacja RS Studio Projektowe Roland Stańczyk fot. Budzik Studio (8).jpg
Fot: Budzik Studio

Pierwotnie dwupoziomowe mieszkanie zajmowało powierzchnię niespełna 60 metrów. Architekt rozpoczął prace nad nowym układem funkcjonalnym od zmiany lokalizacji i konstrukcji schodów. Dziura w stropie poprzedniej klatki schodowej została zalana. Te zabiegi pozwoliły uzyskać dodatkowe 5 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i poprawę funkcjonalności mieszkania. Nową przestrzeń zaanektowano na pojemne szafy oraz toaletę z pralnią. Architekt zrezygnował z pomysłu stworzenia zamykanej garderoby, ponieważ nie chciał, jak mówi, „zamykać powietrza”. - Zależało mi na otwieraniu przestrzeni, nie jej zamykaniu – wspomina.

Realizacja RS Studio Projektowe Roland Stańczyk fot. Budzik Studio (15).jpg
Fot: Budzik Studio

Obecnie, pierwsza kondygnacja ma powierzchnię 35 m2 i oferuje młodej lokatorce przestronny pokój dzienny z kuchnią i łazienkę. 30 m2 na piętrze zajmuje druga łazienka, kącik do pracy oraz sypialnia z efektowną, wolnostojącą wanną.

Realizacja RS Studio Projektowe Roland Stańczyk fot. Budzik Studio (7).jpg
Fot: Budzik Studio

Loftowe inspiracje

W aranżacji wnętrz pobrzmiewają lekkie nuty klimatów loftowych. Właścicielka mieszkania lubi ten styl, jednak architekt zasugerował aranżację w nieco bardziej eleganckim stylu. - Nie lubię udawania – mówi Roland Stańczyk. - Deweloperska przestrzeń apartamentowca to nie loft. Nie chciałem robić scenografii. Loftową stylistykę potraktowałem jedynie jako inspirację.


Odniesienia do stylu industrialnego pojawiają się więc w postaci prostych, geometrycznych konstrukcji regałów i ram. Kwadratowe rury z czarnej, lakierowanej stali prezentują się lekko i tworzą efektowną przestrzeń do przechowywania. Przewijają się w każdym pomieszczeniu, tworząc motyw przewodni całej aranżacji.

Realizacja RS Studio Projektowe Roland Stańczyk fot. Budzik Studio (1).jpg
Fot: Budzik Studio
Realizacja RS Studio Projektowe Roland Stańczyk fot. Budzik Studio (18).jpg
Fot: Budzik Studio

Architekt zamiast typowej dla loftu cegły zaproponował płytki Mutina Patricii Urqioli oraz grafitowy gres w łazience. Co więcej, w łazience na parterze pojawiają się białe, wielkoformatowe spieki Olimpo z seroo Dekton Stonika. Również zrealizowana kolorystyka wnętrza lekko różni się od pierwotnie planowanej. Początkowo zakładała wyłącznie czerń i biel, przełamane jasnym drewnem dla ocieplenia surowego kontrastu. Ostatecznie, w czerni z zostały matowe blaty kuchenne z efektowną fakturą skórki pomarańczy Nero Assoluto. 


Czarne są też ramy szyb w ściance między łazienką a sypialnią na piętrze. - Poza tym czerń w wielu przypadkach zgodnie zamieniliśmy na grafit i odcienie szarości – opowiada architekt. - Drewno zaś przyjęło postać ciepłego dębu. Dębowe posadzki ocieplają wnętrze i sprawiają, że prezentuje się bardzo stylowo i elegancko. Kolejne loftowe akcenty pojawiają się w formie brunatnego, ceglanego odcienia. Pojawia się na tapicerowanym zagłówku zaprojektowanym przez Rolanda Stańczyka oraz na pikowanej sofie Michelin.

Realizacja RS Studio Projektowe Roland Stańczyk fot. Budzik Studio (6).jpg
Fot: Budzik Studio

Spirala na piętro

- Zaprojektowałem chyba najdelikatniejsze stalowe schody spiralne, jakie widziałem – mówi architekt. Lekka, zakręcona spirala z cienką balustradą stanowi jeden z najciekawszych elementów wnętrza. Konstrukcja pozwoliła również zaoszczędzić sporo miejsca w przestrzeni mieszkania. Schody to nie jedyny segment mieszkania zaprojektowany przez Rolanda Stańczyka. 


Architekt zaprojektował również zabudowę meblową, drzwi oraz wszystkie meble znajdujące się w mieszkaniu, poza krzesłami Thoneta przy jadalni oraz fotelem Vitra w kąciku do pracy i rudą sofą. Aby osiągnąć najlepsze efekty, projektant współpracował ze sprawdzonymi wykonawcami, między innymi stolarzem i ślusarzem, z którymi realizują wspólne projekt od 20 lat.

Realizacja RS Studio Projektowe Roland Stańczyk fot. Budzik Studio (21).jpg
Fot: Budzik Studio
Realizacja RS Studio Projektowe Roland Stańczyk fot. Budzik Studio (12).jpg
Fot: Budzik Studio
Realizacja RS Studio Projektowe Roland Stańczyk fot. Budzik Studio (11).jpg
Fot: Budzik Studio

Meble projektowane na zamówienie są doskonale dopasowane do stylu i metrażu pomieszczenia, w którym staną. Dlatego są najlepszym rozwiązaniem do małego mieszkania. Poprawia funkcjonalność przestrzeni, pomagają zachować wrażenie przestronności.


- Moje projekty są  różnorodne, bo staram się zawsze dostosować styl wnętrza do oczekiwań użytkowników – mówi Roland Stańczyk. - Punktem wyjścia jest optymalizacja funkcji do zastanej przestrzeni i potrzeb mieszkańców. Ale projekt musi mi się podobać — tylko taki przynosi satysfakcję.  Ta kawalerka naprawdę przypadła mu do gustu. A gdyby mógł cofnąć się w czasie? – O tak, chciałbym mieć takie mieszkanie podczas studiów – przyznaje. Na dobry początek.

Realizacja RS Studio Projektowe Roland Stańczyk fot. Budzik Studio (4).jpg
Fot: Budzik Studio
Realizacja RS Studio Projektowe Roland Stańczyk fot. Budzik Studio (3).jpg
Fot: Budzik Studio
Realizacja RS Studio Projektowe Roland Stańczyk fot. Budzik Studio (14).jpg
Fot: Budzik Studio

Podobne artykuły

Nowy dom ze starą duszą
Styl vintage nie traci na popularności. Do jego zalet należy nie tylko urokliwa estetyka, ale również, ekologiczne i ekonomiczne...
czytaj więcej
Klimatyczne, ciemne mieszkanie na Wawrze
Wchodząc do mieszkania na warszawskim Wawrze, możemy poczuć się jak w tajemniczym lesie. Dominują tu zamglone szarości, butelkowa...
czytaj więcej
Jak urządzić małe mieszkanie?
Udało się, w końcu kupujemy wymarzone mieszkanie w bloku! Co dalej? W poszukiwaniu pomysłów na wystrój małego mieszkania...
czytaj więcej
Jak urządzić 40-metrowe mieszkanie w bloku?
Nie wiesz, jak urządzić małe mieszkanie w bloku? Niewielki metraż wcale nie musi ograniczać naszej kreatywności! Podpowiadamy...
czytaj więcej