Nowy dom ze starą duszą

Nowy dom ze starą duszą

Styl vintage nie traci na popularności. Do jego zalet należy nie tylko urokliwa estetyka, ale również, ekologiczne i ekonomiczne podejście do wystroju wnętrz. Bazuje na przedmiotach z odzysku i daje im drugie życie. Często są to rzeczy niedrogie, poddawane pieczołowitej renowacji, która przywraca im dawny blask. Dlatego wnętrza w stylu vintage mają niezwykły charakter. Ten dom, wyposażony autentycznymi sprzętami z lat 50. I 60 XX wieku jest tego doskonałym przykładem. W połączeniu ze współczesnymi rozwiązaniami tworzą spójną całość. Projekt i realizacja wnętrza to zasługa Pracowni Projektowej MM Architekci Małgorzata Bacik i Andrzej Bacik.
2:00 min
0
0


Mieszkanie należące do pary znajduje się w bliźniaczej zabudowie. Na powierzchnię 80 m2 składa się 40 metrowy parter oraz 40-metrowe piętro. Rozkład wnętrza został przekształcony i dostosowany do potrzeb domowników. Część ścian działowych wyburzono lub przeniesiono. Powstała kuchnia połączona z salonem i przerobiono schody. Położenie zmieniła łazienka na parterze a bryła budynku zyskała dodatkowe okno. Zmiany zaowocowały również powstaniem komfortowej strefy jadalni i nowym schowkiem. Miejsce do przechowywania zostało sprytnie ukryte za komodą z ryflowanymi drzwiczkami. Architekci maksymalnie wykorzystali każdy dostępny w mieszkaniu zakamarek. Na piętrze zaprojektowali sypialnię oraz łazienkę. Z dwóch mniejszych pomieszczeń uformowali bibliotekę. W przyszłości Inwestorzy planują jeszcze stworzenie siłowni na poddaszu.

Autor:
Redakcja
Data:
18.11.2022
MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (25).jpg
Fot.: Anna Bacik
MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (11).jpg
Fot.: Anna Bacik
MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (13).jpg
Fot.: Anna Bacik
MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (9).jpg
Fot.: Anna Bacik
MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (8).jpg
Fot.: Anna Bacik
MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (7).jpg
Fot.: Anna Bacik

Perełki wzornictwa

Wytyczne Inwestora dotyczące wystroju wnętrz były krótkie i zwięzłe: dom będzie urządzony tak„aby żona była zadowolona”. – Ja zaś chciałam połączyć „nowe ze starym” – wspomina pani domu. W aranżacji obowiązkowo musiał więc znaleźć się zabytkowy kredens, rodzinna pamiątka. - Nie przepadam za nowoczesnymi wnętrzami, bo wydają mi się zimne – mówi dalej właścicielka. - Za to lubię stare meble, gdyż mają niesamowity klimat. Nie  myślałam jednak o żadnym konkretnym stylu, chciałam, tylko by wszystko grało


W realizacji wizji inwestorki pomogła Małgorzata Bacik, zaprzyjaźniona architektka. Panie wspólnie opracowały projekt aranżacji eklektycznej z meblami vintage w roli głównej. We wnętrzach zadomowiły się więc fotele Józefa Chierowskiego w odnowionym wydaniu oraz liczne sprzęty wyszperane na aukcjach antyków. – Zależało nam, by przedmioty, które mają dla właścicieli znaczenie emocjonalne, np. stare aparaty fotograficzne, stara maszyna do pisania, kredens po rodzinie, wszystkie otrzymały dobre, eksponowane miejsce – mówi architektka.

MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (1).jpg
Fot.: Anna Bacik
MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (4).jpg
Fot.: Anna Bacik
MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (3).jpg
Fot.: Anna Bacik
MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (6).jpg
Fot.: Anna Bacik

Starocie sprytnie poprzeplatano nowoczesnymi meblami, które zaprojektowała na wymiar Małgorzata Bacik. Architektka stworzyła zabudowę kuchenną i biblioteczkę, szafy wnękowe, komodę pod schodami szafki w toalecie i łazience na piętrze, lustrzaną szafę w sypialni oraz zabudowę wiatrołapu. Również oświetlenie tworzy eklektyczny zestaw: nowoczesne oprawy od AQForm pochodzą z oferty Dekorian Home i ciekawie kontrastują z lampami retro, wyszperanymi w Internecie.

MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (12).jpg
Fot.: Anna Bacik
MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (15).jpg
Fot.: Anna Bacik
MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (16).jpg
Fot.: Anna Bacik
MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (23).jpg
Fot.: Anna Bacik
MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (19).jpg
Fot.: Anna Bacik
MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (22).jpg
Fot.: Anna Bacik

W palecie kolorystycznej domu dominuje biel, zestawiona z akcentami brązu i innych, nasyconych kolorów. Drewniane posadzki doskonale uzupełniają każdy styl wnętrzarski, szczególnie vintage. W aranżacji domu nie mogło więc zabraknąć dębowej posadzki z warstwowych desek marki Boen, wykończonych lakierem „Live Pure”. Zarówno deski, jak i ceramiczne płytki Lafaenza  w kuchni, kafle Apavisa z wiatrołapu i łazienek pochodzą z salonu Dekorian Home. W łazience na piętrze znalazł się blat Hoder, wyposażony w dwie wpuszczane umywalki Villeroy&Boch. 


Ściany zostały wykończone tapetami oraz pomalowane farbą marki Para. Tapety to między innymi „Casadeco” z serii „Academie”, zdobiąca ścianę za zagłówkiem w sypialni. W korytarzu na piętrze wykorzystano tapetę „Małpa i Chmury” (Cole&Son Procuratie con Vista 114/8016 Fornasetti). - Chodziło o to, by uzyskać wrażenie przytulności, a jednocześnie otwartej przestrzeni; żeby było jasno i wystrój odznaczał się indywidualnością – podsumowuje architektka.  - Uważam, że efekt wyszedł super – przyznaje właścicielka. – Oboje z mężem uwielbiamy tu mieszkać, bo jest nie tylko ładnie, ale i funkcjonalnie.


Projekt wnętrza: Pracownia Projektowa MM Architekci Małgorzata Bacik, Andrzej Bacik

Zdjęcia i stylizacja: Anna Bacik

MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (31).jpg
Fot.: Anna Bacik
MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (30).jpg
Fot.: Anna Bacik
MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (27).jpg
Fot.: Anna Bacik
MM Architekci x Dekorian Home fot. Anna Bacik (35).jpg
Fot.: Anna Bacik

Podobne artykuły

Klimatyczne, ciemne mieszkanie na Wawrze
Wchodząc do mieszkania na warszawskim Wawrze, możemy poczuć się jak w tajemniczym lesie. Dominują tu zamglone szarości, butelkowa...
czytaj więcej
Nowoczesny dom w harmonii z naturą
Projekt jest kolejnym owocem współpracy architektki Martyny Banaszczuk z inwestorami. Jednak do tej pory współpraca ograniczała...
czytaj więcej