Oświetlenie schodów w domu

Oświetlenie schodów w domu

Oświetlenie schodów to obecnie już niemal standardowa praktyka w domach jednorodzinnych. To proste udogodnienie sprawia, że przestrzeń wokół schodów wygląda ciekawiej i jest przede wszystkim lepiej doświetlona, więc bezpieczniejsza. Jaki rodzaj oświetlenia wybrać, aby najlepiej spełniał nasze oczekiwania?
4:00 min
0
0

Oświetlenie schodów w domu - możliwości i trendy


Klasyczne oświetlenie sufitowe


Jest to rozwiązanie, które nie wymaga specjalnych zabiegów, a daje bardzo korzystne efekty. Wiele osób stawia na bardzo eleganckie, stylowe, ponadczasowe rozwiązanie - wiszące lampy na ścianach. Pasują one do wnętrz w stylu klasycznym, angielskim i vintage. Warto pamiętać, że klasyczna stylistyka wcale nie wyklucza nowoczesnych rozwiązań. Wystarczy zamontować dodatkowy czujnik ruchu lub włącznik czasowy, by lampy uruchamiały się dopiero, kiedy ktoś wejdzie na schody.


Oświetlenie LED


Wielu klientów zastanawia się, jak zaprojektować oświetlenie schodów, by było ono funkcjonalne i prezentowało się naprawdę estetycznie. Najczęściej podczas swoich poszukiwań rozwiązań idealnych sięgają po produkty na bazie diod LED, które jest bardzo prosto zamontować po prawej lub lewej stronie stopni. Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie, który nie wymaga dodatkowych remontów. Hitem oświetleniowym są też taśmy led montowane nie w schodach, ale w ścianach. Trzeba przyznać, że wyglądają one bardzo efektownie i nowocześnie. Trend jest stosunkowo nowy, ale da się go zobaczyć już w wielu projektach. Światło powinno być zbyt intensywne, a rozciągnąć je można od samych schodów, aż po sufit. 


Przy oświetleniu led schodów warto również wziąć pod uwagę barwę i moc światła. Temperatura barwy mierzona jest w Kelwinach (K) i im wyższą ma wartość, tym światło jest bielsze. Z kolei żółte światło sprzyja wyciszeniu i relaksowi. By zadbać o odpowiednią równowagę można zdecydować się na światło o mocy 4000K - barwa jest zbliżona do światła słonecznego. Moc światła bocznego, na przykład na schodach, nie powinna być jednak większa, niż 30 W. Będzie wtedy w pełni wystarczająca i nie będzie raziła w oczy podczas pokonywania kolejnych stopni. 


Oświetlenie w stopniach


Zaskakujące i ciekawe efekty daje zastosowanie opraw wbudowanych w poszczególne płaszczyzny stopni. Strumień światła jest skierowany w górę, dając wrażenie lekkości, podkreśla walory dekoracyjne pionowych elementów schodów.


Oprawy umieszczane w stopniach powinny być hermetyczne, zabezpieczone przed działaniem wody i zanieczyszczeń, pomimo tego, że znajdują się wewnątrz domu. Podobne cechy powinny posiadać lampy, przeznaczone do wbudowania w podłogę.


Oświetlenie w poręczach


Oświetlenie schodów w poręczy to tak naprawdę niewielki profil wykonany z aluminium wysokiej jakości, dodatkowo anodowany, aby był jeszcze bardziej wytrzymały i jednocześnie estetycznie błyszczała jego powierzchnia. Montowany jest do poręczy na prosty system wcisku w specjalne zatrzaski, wystarczy „klik”, aby odpowiednio go umocować w poręczy i w balustradach. Może być ono włączane z czujnika lub świecić się jednostajnym, delikatnym światłem


Efekt, jaki można uzyskać poprzez montaż takiego oświetlenia, jest zazwyczaj bardzo atrakcyjny wizualnie. Rozjaśnia przestrzeń wokół schodów, a w połączeniu z podświetleniem stopni, tworzy zgraną kompozycję. Wielu klientów decyduje się na takie kombinacje i udaje im się stworzyć naprawdę ciekawe i oryginalne połączenie.


Schody policzkowe


Z kolei w przypadku tak zwanych schodów policzkowych, czyli zazwyczaj drewnianych, najważniejszą rolę odgrywa oświetlenie ogólne. Oświetlenie o znaczeniu dekoracyjnym, sprawia trudności w montażu, ze względu na bezpieczne przeprowadzenie instalacji elektrycznej w stopniach. Najpewniejszy rezultat przynosi wykorzystanie lamp naściennych, sytuowanych nieco powyżej stopnia.


Oświetlenie schodów wewnętrznych z kamienia


Schody z kamienia zachwycają pięknym wyglądem i robią wrażenie luksusu i elegancji. Wśród zwolenników schodów z kamienia najbardziej popularne są schody marmurowe i schody z granitu. Podświetlenie schodów granitowych wewnętrznych najlepiej jest wykonać przy pomocy listew led. Oświetleniem kieruje sterownik, który współpracuje z czujnikiem ruchu na górze i na dole schodów. 


Oszczędne oświetlenie schodów


Sporym zainteresowaniem cieszy się również oświetlenie schodów z czujnikiem ruchu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie - można z niego korzystać w momencie, gdy oświetlenie jest rzeczywiście potrzebne. Oświetli drogę w najbardziej odpowiednim momencie. Wystarczy postawić stopę na stopniu, by specjalne czujniki wyłapały ruch i uruchomiły światło.

Autor:
Redakcja
Data:
22.03.2022
oswietlenie-schodow-w-domu.jpg
Fot. istock

Warto pamiętać projektując oświetlenie schodów

Aby schody pozostały w pełni bezpieczne, wystarczą niewielkie źródła światła. Tutaj ciekawym rozwiązaniem mogą być także pojedyncze lampki na czujnik ruchu - zasilane są bateriami lub można je podpiąć do gniazdka elektrycznego. 


Podczas projektowania oświetlenia schodów, warto poprosić o pomoc doświadczonego projektanta, który pomoże przelać na papier wszystkie nasze pomysły.

Zobacz również

Jak prawidłowo oświetlić łazienkę?
Łazienka to pomieszczenie, w którym często brakuje naturalnego światła. Dobranie odpowiedniego oświetlenia jest więc niezwykle...
czytaj więcej
Wybieramy oświetlenie na taras
Taras to doskonałe miejsce do spędzania czasu w cieplejszej części roku. Jednak by móc w pełni wykorzystać potencjał tego...
czytaj więcej