Piękno prostoty - nowoczesne mieszkanie

Piękno prostoty - nowoczesne mieszkanie

Jednym z najważniejszych warunków udanej realizacji jest dialog i zrozumienie pomiędzy architektem a inwestorem. Tym razem praca nad projektem wnętrz mieszkania przebiegła bardzo szybko i sprawnie, ponieważ architektka Hanna Pietras z pracowni Hanna Pietras Architects wiedziała już, co lubi i jakich rozwiązań oczekuje Inwestor. To już druga realizacja, przy której współpracowali. Mieszkanie jest urządzone dość minimalistycznie i w neutralnych odcieniach, które przełamują ciekawe materiały i faktury. To właśnie w takim otoczeniu Inwestor czuje się najlepiej.
3:00 min
0
0

Problematyczna przestrzeń 


Mieszkanie, które trafiło na tapet pracowni Hanny Pietras, kryło kilka niespodzianek. Niefunkcjonalny układ pomieszczeń oraz znaczne różnice wysokości – sufit w najwyższym punkcie miał 2,60 m a rozbieżności w pomiarach sięgały ponad 20 cm. Przestrzeń była poszatkowana i wymagała znacznego uporządkowania. Głównym założeniem nowego projektu stało się więc stworzenie komfortowych i harmonijnych wnętrz.

Autor:
Redakcja
Data:
01.12.2022
projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (12).jpg
Fot. Folow the flow

„Mieszkanie z tarasem liczy prawie 110 m², więc teoretycznie oznaczało to, że ta przestrzeń ma nieograniczone możliwości. Teoretycznie. Musieliśmy popracować nad różnymi wysokościami i układ funkcjonalny pomieszczeń dostosować właśnie do nich. Finalnie wnętrze na tym nie straciło. To wprowadziło pewną dynamikę w tej przestrzeni” mówi Hanna Pietras.


Inwestorzy chcieli mieszkać w nowoczesnych, wyrazistych wnętrzach. Chcieli, aby były personalne i szyte na miarę ich potrzeb. Architektka postanowiła więc zaproponować im neutralną kolorystkę oraz ciekawe zestawienie materiałów, wzorów i faktur.


„Wybrałyśmy bazę trzech kolorów i wokół nich zbudowałyśmy całe wnętrze. Dzięki temu przestrzeń jest spokojna, harmonijna i spójna. Zastosowaliśmy miks materiałów naturalnych. A ten „pazur”, na którym zależało właścicielom, przemyciłyśmy w detalach, które zbudowały charakter tego wnętrza – tapeta w sypialni, przeszklenia w kuchni” dodaje architektka.

Mieszkanie zyskało więc nowy układ funkcjonalny, a wyraźny podział przestrzeni na strefy wyprowadził wrażenie harmonii. Po wnętrza są jasne i przestronne.

projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (2).jpg
Fot. Folow the flow

Szkło, faktury i formy

Tournée po mieszkaniu rozpoczynamy w kuchni. Mawia się, że jest sercem domu i również w tym projekcie zajęła ona zaszczytne miejsce. Obszerna wyspa zachęca do spędzania czasu przy białym blacie – domownicy mogą tu wypić poranną kawę lub spędzić przyjemne popołudnie na rozmowie. Wyoblone krawędzie i ciepły odcień drewna prezentują się bardzo elegancko. Na ścianie obok znajduje się biała zabudowa z gładkimi frontami, dopełniona przez wiszące, oszklone witryny wiszące i otwarte półki. Prosta kolorystyka sprawia, że na pierwszy plan wybijają się efektowne detale – ciekawa faktura płytki nad blatem oraz ryflowana powierzchnia szkła.

projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (1).jpg
Fot. Folow the flow
projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (3).jpg
Fot. Folow the flow
projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (14).jpg
Fot. Folow the flow

Tuż obok znalazła się jadalnia, wyposażona w stół marki Kalwaria meble. Okrągły blat podpiera stożkowa, szeroka noga. Obok stołu stoi komoda z jasnymi, ryflowanymi frontami – wzór koresponduje z pionowymi żłobieniami szkła w kuchni.


Salon kontynuuje lekką, neutralną kolorystykę w całej strefie dziennej. Tym razem w towarzystwie drewna pojawia się szarość. Na tle efektownej ściany stoi rozłożysty, szary narożnik. Inwestorzy przykładają dużą wagę do wagę do dodatków, dlatego strefa wypoczynkowa została uzupełniona o liczne poduszki, wazony i akcesoria. Nic tu nie jest przypadkowe, dlatego nawet spora ilość dodatków nie tworzy wrażenia chaosu.

projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (7).jpg
Fot. Folow the flow
projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (8).jpg
Fot. Folow the flow
projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (18).jpg
Fot. Folow the flow
projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (17).jpg
Fot. Folow the flow
projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (5).jpg
Fot. Folow the flow
projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (6).jpg
Fot. Folow the flow

„Jedną z inspiracji był portugalski minimalizm, gdzie jest dużo materiałów, faktur. Zabawa teksturą i odcieniem, a nie mocnymi odcięciami kolorów. Dlatego w tym wnętrzu jest sporo dodatków. Idealnie pasują do bazy. Budują to wnętrze” mówi Hanna Pietras.

Przejdźmy zatem do strefy prywatnej. Pokój dziecięcy jest utrzymany w ciekawej, nasyconej kolorystyce. Świerzy odcień zieleni doskonale łączy się z tapetą z leśnymi i zwierzęcymi motywami. Dół ściany pokrywa biała lamperia.

projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (28).jpg
Fot. Folow the flow
projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (29).jpg
Fot. Folow the flow
projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (25).jpg
Fot. Folow the flow
projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (26).jpg
Fot. Folow the flow

Ciekawa, graficzna tapeta pojawia się również w głównej sypialni apartamentu. Architektka zbudowała wokół niej całą aranżację sypialni. Na tle ściany stoi więc łóżko z czarnym, tapicerowanym wezgłowiem oraz szafki nocne Tamo z ceramiczną lamką New Works. Naprzeciwko łózka znajduje się wisząca szafko-toaletka oraz okrągłe lustro. Warto przyjrzeć się detalom frontów – ryflowania nawiązują do motywów ze strefy dziennej.

projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (19).jpg
Fot. Folow the flow

Jak można podsumować ten projekt? „Wchodzisz i ogarnia Cię spokój” –  mieszkanie zyskało domowy charakter niemal chwilę po wyjściu ekipy remontowej. Neutralna baza przełamana czernią i ciekawymi detalami sprawia, że wnętrze jest jednocześnie nowoczesne, przytulne i spójne. Dokładnie tak, jak chcieli Inwestorzy.

Projekt: Hanna Pietras Architects 

Współpraca przy realizacji projektu: ANNA PETROVA

Foto i stylizacja: FOLOW THE FLOW

projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (21).jpg
Fot. Folow the flow
projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (22).jpg
Fot. Folow the flow
projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (23).jpg
Fot. Folow the flow
projekt-Hanna Pietras Architects_Foto_FOLOW THE FLOW (30).jpg
Fot. Folow the flow

Podobne artykuły

Penthouse na warszawskim Powiślu
Materiały wysokiej jakości, wyrafinowane kombinacje estetyczne, pełna luksusu nowoczesność połączona z wielkomiejskim stylem...
czytaj więcej
Mieszkanie w Łowiczu w okolicy parku
W okolicy Parku Sienkiewicza, w centrum Łowicza, znajduje się 90 m2 mieszkanie. Jest to spory metraż, który kryje za sobą...
czytaj więcej