Płytki tonalne – oryginalne efekty dekoracyjne
W kolekcjach płytek tonalnych spotkamy powierzchnie imitujące kamienie w wielu rodzajach i kolorach. Najciekawsze i najbardziej dekoracyjne rodzaje kamienia to bazalt, granit, łupki, piaskowce oraz marmur. Każdy oferuje charakterystyczny rysunek, który podkreśli aranżacje wnętrz w różnych stylach architektonicznych.
Jak układać płytki tonalne?
Natura nie lubi sztampy i powtarzalności, dlatego najciekawsze efekty uzyskamy, łącząc i mieszając płytki z różnych opakowań. Tonalne płytki są wykonywane na bazie jednej większej grafiki, którą losowo się docina i nanosi na powierzchnię ceramiki. Płytki w paczce mają więc kilka różnych twarzy, jednak dla najlepszego efektu warto je dodatkowo wymieszać przed ułożeniem.
Przed klejeniem płytek tonalnych warto ułożyć je „na sucho”, aby sprawdzić, czy będziemy zadowoleni z rezultatu. To pomoże nam wykryć powtórzenia i poprawić estetykę posadzki czy ściany.
Modna asymetria
Ciekawym rodzajem są płytki imitujące ręcznie wykonane powierzchnie – przecierane tynki lub beton architektoniczny. Do tynków używa się specjalnych narzędzi, które zostawiają charakterystyczny ślad, dlatego układając ceramikę z takim nadrukiem, staramy się uzyskać podobny efekt ręcznej pracy.
W nowoczesnych aranżacjach doskonale wyglądają również płytki przypominające produkty wypalane w manufakturach – płytki o nieregularnych kształtach i charakterystycznych, przebarwionych powierzchniach. Różnice kolorystyczne, które w masowo produkowanej ceramice są uznawane za wadę obniżającą klasę płytek, w tym przypadku są oczekiwane i pożądane. Płytki wykonywane ręcznie są też często droższe i traktowane jak towar luksusowy, ze względu na swoją unikalność.