8 powodów, przez które remont kuchni przekroczył budżet

8 powodów, przez które remont kuchni przekroczył budżet

Planując remont kuchni, możemy często niedoszacować, ile wyniesie idealna realizacja wymarzonej wizji. Odpowiedź na to pytanie będzie prawdopodobnie zależeć od kilku czynników. Podstawowe to przede wszystkim rozmiar pomieszczenia, zakres wykonywanych prac i koszt wyposażenia. Jakie nieprzewidziane elementy mają wpływ na ostateczny, niezamierzenie wysoki koszt remontu?
3:00 min
0
0

Oczekiwania kontra rzeczywistość


Wybór droższych, niż zakładane pierwotnie materiałów i elementów wyposażenia to najważniejszy powód przekroczenia budżetów remontowych i wykończeniowych. Niezależnie od powodu zmiany decyzji: wyższej jakości czy lepszej estetyki nowego produktu, to powód zwiększonych wydatków w blisko połowie przypadków. W pierwotnych założeniach i kalkulacjach często pod uwagę nie są brane realne koszta wykonania usług profesjonalnych ekip remontowych, takich jak montaże, kładzenie płytek, malowanie. Poniżej przygotowaliśmy listę kilku najpopularniejszych finansowych „niespodzianek”, z jakimi możesz spotkać się podczas remontu lub wykończenia kuchni.

Autor:
Redakcja
Data:
30.06.2021
Aktualizacja:
05.05.2023
Prace glazurnicze – wycena, zakres i przygotowania
Remont czy wykończenie nowych wnętrz z pewnością budzą wiele emocji – od ekscytacji i radosnego oczekiwania na efekty metamorfozy po frustracje, że nie...
czytaj więcej
Minimalistyczna kuchnia z białym marmurem
Drogie efekty możemy uzyskać tańszymi zamiennikami - naturalne kamienie zastąpimy wielkoformatowym gresem inspirowanym wyglądem marmuru. Fot. Ceramika Paradyż
Horizon
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Authority Grey Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka uniwersalna, 120x280 cm
sprawdź
Paradyż Horizon Gold Gres Szkl. Rekt. Poler
Płytka uniwersalna, 120x280 cm
sprawdź

1. Koszty ukryte w szafkach kuchennych

Myśląc o idealnej kuchni, mamy w głowie wizję pomieszczenia, które będzie funkcjonalne, ergonomiczne i użyteczne. Takiego, w którym znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy w zasięgu ręki i przyjemnie spędzimy czas podczas przygotowywania posiłków. W takim przypadku często decydujemy się na realizację kuchni na wymiar. Przystępując do planowania wystroju, szukamy rozwiązań trwałych i estetycznych. Jednak nie znając cen materiałów wykończeniowych, łatwo jest przeoczyć ich realny koszt. Często zdarza się niedoszacować, ile kosztuje remont kuchni. Nietypowe kolory, fornir imitujący egzotyczne drewno czy lakierowane szkło to popularne i piękne, ale kosztowne rozwiązania. Planując budżet prac, warto zorientować się w kosztach wymarzonych materiałów, poszukać ewentualnych zamienników lub po prostu z niektórych rozwiązań zrezygnować. Tutaj nieocenioną pomocą może być stolarz lub architekt wnętrz, który podpowie, jak najlepiej osiągnąć kompromis między naszym budżetem a oczekiwaniami.

Jeśli kupujemy komplet szafek z marketu przeznaczony do samodzielnego montażu, warto zorientować się, czy zawiera wszystkie oczekiwane przez nas elementy. Powiększenie listy zakupów o rozwiązania znajdujące się na sklepowej ekspozycji, a które nie były wliczone w podstawową cenę kompletu, może nieźle zaskoczyć.

Jasna kuchnia w drewnie z patchworkową ścianą
Konstrukcja szafek ma niebagatelne znaczenie dla ceny realizacji projektu - szuflady są droższe, niż klasyczne, otwierane szafki. Fot. Domni.pl
Opoczno Patchwork Flores OP867-003-1
Płytka ścienno-podłogowa, 29,8x29,8 cm
sprawdź
Opoczno GPTU 901 Natural NT1124-002-1
Płytka ścienno-podłogowa, 14,7x89 cm
sprawdź
Passion Oak
Marka Opoczno
sprawdź

2. Wyposażenie szafek i ukryte elementy

Okucia, zawiasy i uchwyty to na pozór niewidoczne, ale niezwykle ważne elementy wyposażenia kuchni. Dobrej jakości zawias, zwłaszcza np. o szerokim kącie rozwarcia, może kosztować kilkukrotnie więcej, niż jego odpowiednik gorszego gatunku. Prowadnice szuflad, zwłaszcza te z systemami bez uchwytów typu „push” lub samodomykające, również wysoko windują końcową cenę mebli kuchennych. Niestety, nie warto w tym przypadku oszczędzać na jakości. Tanie rozwiązania mogą prowadzić do uszkodzeń szafek. Wyrwane, odpadające zawiasy i mogą skutkować koniecznością wymiany całego frontu, a przez zacinające się prowadnice będziemy się szarpać z szufladą.

Nie wspomnieliśmy jeszcze o uchwytach. Koszt najmodniejszych, miedzianych antab, to często kilkaset nieprzewidzianych złotych, które wydamy na realizację wymarzonej kuchni. Pułapką finansową mogą okazać się również wszystkie elementy poprawiające funkcjonalność szafek i szuflad: kosze, organizery, tacki do wysuwanych narożników, rozwiązania typu cargo. To generatory dodatkowych kosztów, których do końca możemy nie przewidzieć.

Przytulna kuchnia w różu i brązie
Wiele firm produkujących meble ma w ofercie tzw. kolory premium - fronty w tych odcieniach są trudniejsze do uzyskania, a co za tym idzie, wydłuża się czas realizacji i cena zamówienia. Fot. Domino
Hass
Marka Domino
sprawdź
#Pink chic
sprawdź
Domino Hass Brown
Płytka uniwersalna gres szkliwiony mat (gr. 11 mm), 59,8x119,8 cm
sprawdź
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź

3. Drogie obróbki kamieniarskie

Mówimy tutaj o blatach wykonanych z naturalnych kamieni, kompozytów lub tworzyw typu solid surface, takich jak Hanex lub Staron. Poza wysoką ceną samego materiału blaty wymagają specjalistycznej obróbki, wycięcia i dopasowania na wymiar, oraz montażu przez wykwalifikowanego specjalistę.  Kosztowna może być również naprawa i wymiana uszkodzonych elementów w późniejszym okresie użytkowania.

Jasna kuchnia w stylu skandynawskim z drewnem
Podobnie w przypadku okładzin metalowych i egzotycznych fornirów na frontach - świetnie sprawdzają się jako dodatki, ale znacznie windują cenę naszej kuchni. Fot. Ceramika Paradyż
Heartwood
Marka Paradyż
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Paradyż Heartwood Latte Chevron Prawy
Płytka dekoracyjna, 9,8x59,8 cm
sprawdź
Paradyż Heartwood Latte Chevron Lewy
Płytka dekoracyjna, 9,8x59,8 cm
sprawdź
Paradyż Heartwood Latte Gres Szkl. Rekt. Struktura Mat
Płytka uniwersalna, 19,8x179,8 cm
sprawdź
 • -28%
  Paradyż Calacatta Gres Szkl. Rekt. Poler

  Płytka uniwersalna (gr. 8 mm), 59,8x119,8 cm

  276,80 PLN 199,30 PLN
  zobacz produkt

  Dostępność: na zamówienie

 • -52%
  Paradyż Calacatta Gres Szkl. Rekt. Poler

  Płytka uniwersalna, 89,8x89,8 cm

  258,30 PLN 125,00 PLN

  Dostępność: 26,16 m2

 • -22%
  Tubądzin Pietra Blue MAT

  Płytka ścienno-podłogowa, 119,8x119,8 cm

  319,80 PLN 249,40 PLN

  Dostępność: 63,36 m2

 • -28%
  Tubądzin Pietra Blue MAT

  Płytka ścienno-podłogowa, 79,8x79,8 cm

  199,90 PLN 143,00 PLN

  Dostępność: 59,69 m2

 • -10%
  Azario Murad White Rekt. Sugar Lappato

  Płytka uniwersalna, 60x119,5 cm

  129,90 PLN 116,90 PLN

  Dostępność: 401,04 m2

 • -10%
  Azario Murad White Rekt. Sugar Lappato

  Płytka uniwersalna, 60x60 cm

  113,90 PLN 102,50 PLN

  Dostępność: 186,12 m2

 • -10%
  Vijo Rio Gold Mat

  Płytka ścienno-podłogowa mat, 60x60 cm

  94,90 PLN 85,40 PLN

  Dostępność: 32,76 m2

 • -28%
  Tubądzin Regal Stone MAT

  Płytka ścienno-podłogowa (gr. 8 mm), 79,8x79,8 cm

  199,90 PLN 143,00 PLN

  Dostępność: 24,13 m2

 • -28%
  Tubądzin Regal Stone MAT

  Płytka ścienno-podłogowa (gr. 8 mm), 59,8x119,8 cm

  199,90 PLN 143,00 PLN

  Dostępność: 31,59 m2

4. Drogie lub stylizowane AGD

Tutaj na szczęście mamy szeroki wybór nowoczesnych i funkcjonalnych sprzętów na każdą kieszeń. Przed wpadnięciem w finansową pułapkę zabezpieczy nas porównanie cen i parametrów technicznych poszczególnych urządzeń. Jeśli jednak zależy nam na tym jednym, konkretnym modelu piekarnika z 10 opcjami przygotowywania potraw lub interesuje tylko kultowa estetyka lodówki Smeg, niestety będziemy musieli sporo za nią zapłacić.

Kupując AGD, warto zacząć od najpotrzebniejszych: lodówki, kuchenki i zlewozmywaka. Toster, frytkownicę lub elektryczny młynek do kawy możemy spokojnie dokupić już po skończeniu prac.

Aranżacja jasnej kuchni w stylu klasycznym
Styl, w którym urządzamy kuchnie, ma niebagatelne znaczenie. Stylizowane fronty oraz AGD będą droższe od tych o minimalistycznym designie. Fot. Ferro
Tiga VerdeLine
Marka Ferro
sprawdź
Ferro Tiga VerdeLine BTG4VL
Bateria zlewozmywakowa, stojąca, chrom
sprawdź

5. Nieprzewidziane komplikacje techniczne

Remont starej kuchni może powodować wiele nieprzewidzianych sytuacji. Możemy natknąć się na wadliwe, przestarzałe instalacje, zniszczenia konstrukcji ścian czy inne, niecierpiące zwłoki naprawy. W budżecie na przerobienie starej kuchni uwzględnić kilka dodatkowych  na nieprzewidziane wydatki. 

W przypadku wyposażenia nowych kuchni nieprzewidzianymi wypadkami mogą stać się np. zniszczenia powstałe przez własną nieostrożność lub nieprofesjonalnych wykonawców. Przed nieprzewidzianym z reguły zabezpieczyć się nie da, można jednak zamortyzować szkody przez pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności lub zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków, np. przez podwójne sprawdzanie zamówień na materiały i wyposażenie, dokładne zabezpieczenia powierzchni.

Kuchnia industrialna Ferro Zumba
Innym drogim stylem jest styl industrialny, potocznie nazywany loftowym. Cena realizacji zabudowy z metalowymi konstrukcjami widocznej na zdjęciu może być nawet kilkukrotnie wyższa, niż prostych, minimalistycznych szafek. Fot. Ferro
Ferro Zumba BZA4W
Jednouchwytowa bateria kuchenna, biała
sprawdź
Zumba
Marka Ferro
sprawdź

6. Przepisy prawa budowlanego

Ten punkt dość mocno nawiązuje do poprzedniego. Wielu błędów można uniknąć, poprzez odpowiednio wczesne zaplanowanie przebiegu prac, ilości i zakresu zmian oraz przygotowanie projektu zawierającego tylko założenia w stu procentach możliwe do realizacji w danych warunkach. Tutaj nieocenioną pomocą są specjaliści branży budownictwa i architekci, ponieważ wszystkie  zmiany i udoskonalenia muszą ściśle mieścić się w zakresie przepisów prawa budowlanego. Błędy mogą być nie tylko kosztowne, ale przede wszystkim niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.

Brązowy kamień i drewno w kuchni otwartej na salon
Uchwyty niewątpliwie dopełniają wnętrze i tworzą jego klimat, jednak mogą znacząco wpłynąć na koszt realizacji kuchni. Fot. Synage
Cerrad Apenino Rust 24886
Płytka uniwersalna, 29,7x59,7 cm
sprawdź
Notta
Marka Cerrad
sprawdź
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź
Cerrad Notta Sand 8143
Płytka ścienno-podłogowa, 11x60 cm
sprawdź

7. Zmiana zdania w trakcie realizacji

Projekt i finalne założenia, jakie ma spełniać skończona kuchnia, warto określić przed przystąpieniem do realizacji projektu. Zmiany materiałów wykończeniowych w trakcie trwania prac branżowych i dodawanie nowych punktów do listy życzeń funkcjonalności, mogą okazać się bardzo kosztowne. Jeśli nie mamy wyobraźni przestrzennej i ciężko nam "zobaczyć" w głowie efekt remontu, udajmy się po poradę do architekta wnętrz. Przygotowane przez niego wizualizacje pomogą podjąć najważniejsze decyzje. Nic tak nie odbiera radości ze skończonego remontu, jak rzeczywistość rozmijająca się z wyobrażeniem.

Czarna kuchnia z jodełkową podłogą
Im większe pomieszczenie, tym droższe będzie wyposażenie kuchni - zabudowa pod sufit i długie ciągi szafek to więcej materiału i wyższe koszta kuchni. Fot. Synage
Giornata
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Giornata Marrone 7986
Płytka ścienno-podłogowa, 11x60 cm
sprawdź
Cerrad Marquina Gold Mat 120x120
Płytka ścienno-podłogowa (gr. 8 mm), 119,7x119,7 cm
sprawdź
Cerrad Marquina Gold Mat 60x120
Płytka ścienno-podłogowa, 59,7x119,7 cm
sprawdź
Marquina Gold
Marka Cerrad
sprawdź
#Inspirowane marmurem
sprawdź

8. Sukces remontu i dalsza chęć zmian

Po skończeniu prac może się okazać, że kuchnia była dopiero początkiem na drodze dalszych zmian. Sukces remontu staje się motorem napędowym do zmian w reszcie pomieszczeń. Zaraz w myślach przeprowadzamy renowację łazienki, sypialni i wybieramy nową tapetę do salonu. Zarażeni twórczym entuzjazmem nie zapominajmy jednak o zdrowym rozsądku.

Ile kosztuje wyposażenie łazienki?
Na ostateczną cenę łazienki składa się wiele elementów. Dwa najważniejsze to rodzaj wyposażenia oraz koszt prac ekipy remontowej...
czytaj więcej

Podobne artykuły

10 pomysłów na nowoczesną kuchnię
Planujesz remont kuchni? Zebraliśmy 10 najlepszych projektów kuchni, które najchętniej oglądaliście w naszej galerii. Jakie...
czytaj więcej
Aranżacja kuchni z oknem
Kuchnia z oknem otwiera przed nami wiele możliwości aranżacyjnych. Poza dobrym oświetleniem, odpowiednio wyeksponowane okno...
czytaj więcej