Przedwojenne wnętrze i współczesny design – kamienica w Poznaniu

Przedwojenne wnętrze i współczesny design – kamienica w Poznaniu

Ulica Dąbrowskiego w Poznaniu to jedna z najdłuższych tras tego miasta. Stanowiła niegdyś część szosy pocztowej, łączącej Poznań ze stolicą Prus. To właśnie przy tej ulicy, biegnącej przez centrum miasta, znajduje się mieszkanie architektki Marii Jachalskiej.
4:00 min
0
0

Murowana zabudowa ulicy w większości pamięta początki XX wieku. Ściany starych kamienic nawiązują do panującej w tamtych czasach secesyjnej stylistyki. Nawiązania do tego nurtu widać również na klatkach schodowych, jak i samych mieszkaniach, gdzie objawia się to w liniach stolarki okiennej i drzwiowych oraz kształtach ozdobnych gzymsów, które przetrwały do obecnych czasów.


Architekt Maria Jachalska od pierwszego wejrzenia zakochała się w mieszczącym się w kamienicy apartamencie, nawet jeśli jego stan w tamtym momencie pozostawiał sporo do życzenia. Właścicielka, pomimo kiepskiego stanu wnętrza, dostrzegła jego niezwykły potencjał, którego za nic nie chciała zmarnować.

Autor:
Redakcja
Data:
28.07.2021
Archistory_realizacja Maria Jachalska_fot Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska  (29).jpg
Wnętrze zabytkowej kamienicy to prawdziwa lekcja historii. Zdj. Marcin Grabowiecki

Podczas prac renowacyjnych,  poznańska architektka pragnęła przede wszystkim odtworzyć klimat z okolic roku 1904, czyli z okresu świetności mieszkania. Co prawda niektóre elementy, jak chociażby sztukaterie uległy zniszczeniu, jednak właścicielka włożyła wiele pracy, by zamienniki jak najbardziej przypominały oryginały. Dużo pracy pochłonęła również stolarka okienna w salonie.


Projekt odnowionego wnętrza zakładał upodobnienie go do wielkomiejskich wnętrz paryskich apartamentów, gdzie klasyczne, wysokie wnętrza stanowią estetyczne tło dla mebli, sztuki oraz oświetlenia w różnych stylach. Maria Jachalska odważnie połączyła secesyjne wnętrza z zaprojektowanymi przez Phillippe'a Starcka plastikowymi krzesłami „Masters” i oświetleniem zaprojektowanym w latach 50. XX wieku.

Archistory_realizacja Maria Jachalska_fot Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska  (11).jpg
Ciemne, dębowe drewno ułożone w jodełkę stanowi piękną bazę aranżacyjną. Fot. Marcin Grabowiecki

Przestrzeń mieszkania podzielona jest na dwie części. Pierwsza obejmuje pracownię architektoniczną właścicielki o powierzchni 30 metrów kwadratowych. Za kolejnymi drzwiami znajduje się 90-metrowe mieszkanie. Znajduje się tam salon, kuchnia, łazienka, jadalnia, pokój gościnny oraz sypialnia z garderobą. Zachowano typowy dla starych kamienic amfiladowy układ pomieszczeń, dzięki któremu nie trzeba przechodzić do korytarza, by znaleźć się z kolejnym pomieszczeniu. Bazę aranżacyjną stanowi ułożony we francuską jodełkę dębowy parkiet w ciemnym odcieniu, która kontrastuje z nowoczesnymi meblami jak welurowa sofa Sits.  

Archistory_realizacja Maria Jachalska_fot Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska  (23).jpg
Połyskująca mozaika przy wannie wygląda niezwykle efektownie. Fot. Marcin Grabowiecki

Łazienkę zdobi klasyczna, nieskazitelna biel marmurowych płytek, które doskonale pasują do stylistyki mieszkania. Uwagę przykuwa tam połyskująca, porcelanowa mozaika w strefie kąpielowej. Wyróżnia się tam również wanna wolnostojąca we współczesnym stylu o atrakcyjnym, opływowym kształcie. We wnętrzu nie mogło zabraknąć też sztuki. Na szczególną uwagę zasługuje imponujących rozmiarów rzeźba przedstawiająca mężczyznę bez głowy. Jest to dzieło absolwenta poznańskiej ASP  Krzysztofa Wojtukiewicza.

Archistory_realizacja Maria Jachalska_fot Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska  (32).jpg
Detal klamki. Fot. Marcin Grabowiecki
Archistory_realizacja Maria Jachalska_fot Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska  (39).jpg
Widok z korytarza. Fot. Marcin Grabowiecki
Archistory_realizacja Maria Jachalska_fot Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska  (9).jpg
Rzeźba autorstwa Krzysztofa Wojtukiewicza. Fot. Marcin Grabowiecki
Archistory_realizacja Maria Jachalska_fot Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska  (11).jpg
Krzesła „Masters” w strefie jadalnianej. Fot. Marcin Grabowiecki
Archistory_realizacja Maria Jachalska_fot Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska  (20).jpg
Tapeta w sypialni. Fot. Marcin Grabowiecki
Archistory_realizacja Maria Jachalska_fot Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska  (24).jpg
Strefa umywalki i prysznic. Fot. Marcin Grabowiecki
Archistory_realizacja Maria Jachalska_fot Marcin Grabowiecki, stylizacja Eliza Mrozińska  (8).jpg
Wystrój salonu z charakterystyczną sofą Sits. Fot. Marcin Grabowiecki

ZObacz również:

Przebudowa domu w Poznaniu
W tym przestronnym, 90-metrowym domu zdecydowano się na jasną kolorystykę połączoną z ciepłym odcieniem drewna. Białe ściany...
czytaj więcej
Dom inspirowany naturą
Najnowszy projekt Katarzyny Piotrowskiej inspirowany naturą zaskakuje imponującym wykończeniem wnętrz, starannie dobraną...
czytaj więcej