Renowacja ławki ogrodowej krok po kroku

Renowacja ławki ogrodowej krok po kroku

Doczekaliśmy się nastania kalendarzowej wiosny. Jest to czas, w którym należy zacząć myśleć o przygotowaniu się na sezon letni. Dominik Strzelec podpowiada, w jaki sposób przeprowadzić odpowiednią renowację drewnianej ławki, aby móc cieszyć się jej świeżym wyglądem.
1:00 min
0
0

Przywrócić dawny blask


Często zdarza się, że po zimie meble ogrodowe tracą na atrakcyjności i szarzeją. Nie zawsze jednak jest to zwiastunem wysokich kosztów. W niektórych przypadkach wystarczy odpowiednia pielęgnacja, która przywróci ich piękny wygląd. Ponadto pozwoli ochronić je przed przedwczesnym starzeniem i zachować ich schludny wygląd naturalnego piękna na dłużej. Prace renowacyjne należy zacząć od oceny kondycji naszej ławki. Należy zweryfikować, czy na jej powierzchni pojawiły się ubytki, a w przypadku ich stwierdzenia najpierw trzeba je uzupełnić. Trzeba również sprawdzić, czy na powierzchni drewna występują stare, odspajające się powłoki poprzednio używanych preparatów. Jeśli tak, należy je usunąć aż do surowego drewna, a następnie zagruntować odpowiednim impregnatem, który zapewni ochronę przed owadami i grzybami powodującymi siniznę oraz rozkład surowca.

Autor:
Redakcja
Data:
15.04.2024
Drewnochron_renowacja lawki_Impregnat Extra Powlokotworczy (1).jpg
Fot. Materiały prasowe Drewnochron

Odpowiednie przygotowanie

Drewno gotowe do malowania powinno być odpowiednio oczyszczone. Ważnym elementem renowacji jest zatem mycie ławki. Najwydajniejsze są dwa sposoby: korzystając ze szczotki i wody bądź z myjki ciśnieniowej. W przypadku, gdy na powierzchni pojawiła się żywica bądź tłuste plamy, należy usunąć je przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej i ściereczki. Dopiero gdy ławka jest dokładnie odtłuszczona, czysta i sucha możemy przystąpić do malowania.

Drewnochron_renowacja lawki.jpg
Fot. Materiały prasowe Drewnochron

Trafny wybór

Rynek oferuje szeroką gamę dostępnych wariantów kolorystycznych impregnatów. Należy pamiętać o wymieszaniu preparatu przed jego nałożeniem. Czynność tę należy powtarzać także w trakcie prac. Impregnat nanosimy równomiernie za pomocą pędzla. Najlepiej, aby czynność ta dokonywana była wzdłuż słojów, w dwóch warstwach. Pomiędzy nimi powinno być minimum 16 godzin odstępu. Zdaniem Dominika Strzelca, w celu uniknięcia plam i zacieków, należy unikać nakładania nadmiernej ilości produktu.


Fot. Materiały prasowe Drewnochron

Drewnochron_renowacja lawki - mycie.jpg
Fot. Materiały prasowe Drewnochron

Polecane artykuły:

Jak zabezpieczyć drewniany taras na zimę
Drewno to jeden z najpiękniejszych materiałów wykończeniowych. Intensywnie użytkowane, zwłaszcza w przestrzeni zewnętrznej...
czytaj więcej
Renowacja mebli w pigułce
Odnowić stare meble czy kupić nowe? Pierwsza z opcji zyskuje coraz większą popularność, pozwalając stworzyć niepowtarzalny...
czytaj więcej