Rodzinny dom w stylu hygge

Rodzinny dom w stylu hygge

Inwestorzy mieli jasno określone wytyczne, co ułatwiło prace architektom. Chcieli, aby wnętrze było minimalistyczne, ale nie za chłodne. Do tego miało być ono proste, naturalne i rodzinne. O pomoc w realizacji projektu zwrócili się do pracowni Tilla Architects. W rezultacie powstała aranżacja funkcjonalna i nieprzeładowana, w której pełno jest intrygujących pomysłów.
1:00 min
0
0

Harmonijne wnętrze


Na warszawskim Zaciszu znajduje się piętrowy dom, ulokowany na niewielkiej działce. Została ona świetnie zagospodarowana, dzięki czemu zdaje się niczym, budynek miałby tonąć w zieleni. Gospodarze chcieli, aby ich aranżacja była pełna naturalnych materiałów takich jak kamień czy drewno. W związku z tym wnętrze zachowano w neutralnych odcieniach złamanych beżem szarości. - Chodziło o to, żeby nie było takie surowe, ale żeby miało swoje naturalne ciepło - mówi Katarzyna Sławińska, właścicielka Tilla Architects. Nie brak również akcentów podkreślających charakter takich jak antracytowa ściana telewizyjna w salonie.

Autor:
Redakcja
Data:
27.02.2024
©Tom Kurek_TS407336_32+1_72 dpi.jpg
Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS407300_32+1_72 dpi.jpg
Fot. Tom Kurek

Wspólne chwile

Na ścianie RTV zdecydowano się na fornirowaną okładzinę, wybarwioną w kolor antracytu, aby uzyskać efekt wtopienia się telewizora gdy jest wyłączony. Dla zgubienia efektu przytłaczającego monolitu wyrzeźbiono w nim pionowe lamele. Motyw czerni i antracytu konsekwentnie przewija się w całym domu – w postawi stolików kawowych, armatury, fornirów oraz lamp i dodatków. Obok telewizora, w dyskretnej zabudowie z jasnego kamienia, znajduje się szerokie, narożne palenisko. Pod nim, wzdłuż całej ściany ułożono spiek Inalco. O odpowiednią ilość światła dziennego w pomieszczeniu zadba rozsuwane okno tarasowe na całość szerokość ściany oraz dodatkowe okna po bokach. Wrażenie to potęguje jasna podłoga i delikatne szaro beże tkanin – dywanu, zasłon,obić fotela i obszernej narożnej sofy.  

©Tom Kurek_TS407349_32+1_72 dpi.jpg
Fot. Tom Kurek

Dywanowe schody z litego drewna dyskretnie wpisują się w aranżację, stanowiąc niebanalną ozdobę. Efekt ten udało się uzyskać dzięki ciekawej balustradzie z cienkich, pionowych prętów. - Prowadziliśmy nad nią długie debaty - mówi Katarzyna Sławińska. - Chcieliśmy, żeby była jak najbardziej subtelna w formie, a jednocześnie spełniała swoją funkcję. Udało się stworzyć dodatkowy ażur, który pięknie graficznie wygląda - dodaje architektka. Dla podkreślenia formy schodów, w ścianie nad stopniami zainstalowano podświetlenie.   

©Tom Kurek_TS407352_32+1_72 dpi.jpg
Fot. Tom Kurek

Kolejnym intrygującym rozwiązaniem są prowadzące do wiatrołapu drzwi ze szkła ornamentowego w stalowej ramie, którą podobnie jak balustradę wykonał według projektu Tilla Architects ślusarz. Boczną ścianę wiatrołapu zajmuje przestronna zabudowa meblowa z siedziskiem. Naprzeciw niej znalazło się lustro na wysokość ściany. Złamana beżem szarość zabudowy świetnie współgra z odcieniem płytek na podłodze.

©Tom Kurek_TS407672_32+1_72 dpi.jpg
Fot. Tom Kurek

Również przestronna jadalna otwiera się na ogród za pomocą dużego okna. W strefie znajduje się minimalistyczny stół z surowym wykończeniem z widocznymi sękami, wgłębieniami i innymi niedoskonałościami drewna. Ponadto, po zakupie stół dodatkowo wybarwiono na kolor zbliżony do odcienia podłogi. Przy nim ustawiono krzesła, których charakterystyczne, gięte oparcia i skośne nogi dodają dynamizmu.  

©Tom Kurek_TS407060_32+1_72 dpi.jpg
Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS407086_32+1_72 dpi.jpg
Fot. Tom Kurek

Zabudowę kuchni utrzymano w kształcie litery U. W niewielkim pomieszczeniu znajduje się wykonana na wymiar zabudowa z delikatnymi płycinami i podfrezowanymi uchwytami. Bateria zlewozmywakowa pozwala nalewać prosto z kranu wodę schłodzoną, filtrowaną i gazowaną. Pod lewą ścianą jest wysoka fornirowana zabudowa z AGD, a dalej białe szafki - dolne i wiszące. Całość wykończono konglomeratowym blatem w kolorze złamanej beżem szarości. 


©Tom Kurek_TS407096_32+1_72 dpi.jpg
Fot. Tom Kurek

Strefa dla gości

Podążając przejściem pomiędzy kominkiem a schodami, dojdziemy do łazienki i pokoju gościnnego, który spełnia również funkcję gabinetu. W pomieszczeniu znajduje się wykonane na wymiar biurko i szafa oraz komfortowe łóżko.  Do tego gładkie skrzydła rozwieranych drzwi szafy są wąskie i mają podfrezowane uchwyty, aby ich otwarcie nie wymagało wiele przestrzeni. Na dużym oknie zawieszono zasłony o strukturze lnianego płótna, które przyjemnie filtrują światło. W znajdującej się obok łazience centrum aranżacji stanowi strefa umywalki z masywnym blatem i fornirowaną szafką z ryflowaniami na frontach.  

©Tom Kurek_TS407623_32+1_72 dpi.jpg
Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS407609_32+1_72 dpi.jpg
Fot. Tom Kurek

Chwila relaksu

Gospodarzom zależało na wyraźnym wydzieleniu prywatnej przestrzeni – damskiej i męskiej z salonem kąpielowym i garderobą. Sypialnia pana domu zdominowana została w ciemniejszej palecie barw. W centralnej części pomieszczenia dumnie prezentuje się wykonane na zamówienie tapicerowane łóżko w kolorze koniakowym. Znajdującą się za nim ścianę, do wysokości wezgłowia, wykończono fornirowanym panelem z delikatnymi lamelkami, które przechodzą na fronty czterodrzwiowe szafy.  

©Tom Kurek_TS407575_32+1_72 dpi.jpg
Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS407584_32+1_72 dpi.jpg
Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS407589_32+1_72 dpi.jpg
Fot. Tom Kurek

Z kolei damska sypialnia została zachowana w jaśniejszej tonacji. Funkcję wezgłowia łóżka pełnią tapicerowane panele, ułożone na całości ściany. Również w tym pomieszczeniu postawiono na mocniejszy akcent w postaci fornirowanej wstawki i szafek przy łóżku.

©Tom Kurek_TS407520_32+1_72 dpi.jpg
Fot. Tom Kurek

Gospodarze chcieli, aby ich prywatna łazienka, do której można dojść z obu stron sypialni, miała klimat spa. Do takiego nastroju skłania obcowanie ze sztuką, w postaci obrazu Anny Wywiał. Ponadto, w pomieszczeniu zamontowano dyskretne głośniki Jung, które łatwo zintegrować z gniazdkami elektrycznymi i włącznikami tej marki. Strefa umywalkowa wyglądem nawiązuje do okładziny ściennej w sypialni pana domu. Tym samym fornirem, wykończona została obudowa za wc i bidetem, która umożliwia sporą ilość miejsca do przechowywania. Pozostałe elementy w łazience zachowano w jasnych barwach z czarnymi akcentami.

©Tom Kurek_TS407546_32+1_72 dpi.jpg
Fot. Tom Kurek

Pokoje dziecięce

Połowę piętra przeznaczono na przestrzeń dla rodzeństwa. Pokój córki jest bardzo stonowany. Nastolatka chciała, aby jej azyl był subtelny i prosty. Postawiono zatem na jasny odcień szarości, który prezentuje się na zabudowie meblowej oraz na tapicerowanym siedzisku przy oknie, z którego można podziwiać ogród.


W pokoju syna jako miłośnika lego i kosmosu uwagę zwraca tapeta z księżycowym globem. Znajdujące się w nim meble i panele tapicerowane zostały wykonane na wymiar, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Dla fana klocków lego znalazła się także specjalny regał.

©Tom Kurek_TS407629_32+1_72 dpi.jpg
Projekt: Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS407636_32+1_72 dpi.jpg
Fot. Tom Kurek

W łazience rodzeństwa uwagę przyciąga dekoracyjna ściana za wanną wykończona płytkami z efektem 3D. W pomieszczeniu zdecydowano się na szklany parawan, dzięki któremu istnieje możliwość wzięcia zarówno relaksującej kąpieli, jak i szybkiego prysznica. Podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach aranżację dopełniono za pomocą czarnych akcentów w postaci baterii oraz ramy lustra.


Projekt wnętrza: Tilla Architects - Katarzyna Sławińska

Stylizacja sesji zdjęciowej: Katarzyna Sławińska, Julia Rawerska 

Autor zdjęć: Tom Kurek


©Tom Kurek_TS407643_32+1_72 dpi.jpg
Fot. Tom Kurek

Polecane artykuły:

Przytulne, jasne mieszkanie w stylu Japandi
Japandi, czyli pełna harmonii i łagodności mieszanka estetyki wnętrz Japonii i wzornictwa skandynawskiego, to obecnie jeden...
Apartament Modern Organic w sercu Warszawy
Na warszawskim Mokotowie znajduje się 92-metrowy apartament. Architekci zdecydowali się na urządzenie go w stylu Modern Organic...