Rodzinny loft w Gdyni

Rodzinny loft w Gdyni

Apartamentowiec położony nieopodal Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to jedna z najbardziej malowniczych inwestycji w Gdyni ostatnich lat. To właśnie to miejsce na swoje wymarzoną przystań wybrała trzyosobowa osobowa rodzina z psem. Chociaż pierwotnie wskazany przez Inwestorów styl zakładał zgoła odmienny, bardziej tradycyjny wygląd mieszkania, jego niezwykła przestrzeń z wysokimi sufitami, efektownymi skosami i antracytowa stolarka okienna sama zasugerowała wybór estetyki loftowej. Decyzja o zmianie koncepcji okazała się strzałem w dziesiątkę.
4:00 min
0
1

Inwestorzy na codzień pracują w branży medycznej. Justyna (lekarz pediatra) i Adrian (stomatolog) oraz ich nastoletni syn potrzebowali miejsca do wypoczynku i spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie. Zależało im na uzyskaniu wrażenia ciepła i domowej przytulności, bez utraty poczucia przestrzeni. Realizacją tych marzeń zajęła się Daria Przewłócka z Gdyńskiej pracowni Daria Przewłócka Projektowanie Wnętrz. Inwestorzy również byli czynnie zaangażowani w prace nad wnętrzami: „Projekt był wspólnym dziełem  — Podkreśla architektka. „Uważam, że tylko w ten sposób można stworzyć przestrzeń, która oddaje charakter właścicieli, w której będą czuli się dobrze – jak w domu” – wyjaśnia Daria Przewłócka.


Przestronne mieszkanie o powierzchni 130 mznajduje się na poddaszu i w najwyższym punkcie ma aż 5,3 m wysokości. W skład mieszkania wchodzi salon z aneksem, 3 sypialnie, garderoba i dwie łazienki. Bazę wystroju stanowi neutralna, biało-szara paleta kolorystyczna, przetykana czernią i pastelowymi akcentami. Projektantka wykorzystała w aranżacji porozbiórkową cegłę i naturalne drewno. Budują one tło dla efektownych detali, takich jak wyeksponowane przewody czy bakelitowe gniazdka i włączniki stylizowane na retro.

Autor:
Redakcja
Data:
31.03.2022
Loftowy przedpokój z czarną kratownicą
Przedpokój zapowiada niezwykłość kolejnych wnętrz w aranżacji. Fot. INKADR

Przedpokój z nieoczywistymi detalami

Już od progu nie mamy wątpliwości, jaki styl panuje we wnętrzach. Wzrok od razu przykuwa trójwymiarowa, bardzo wytrzymałą tapetą marki Vescom. Winylowa okładzina w eleganckiej czerni ciekawie kontrastuje gładkie, szare ściany i jasne drewno. Wisząca szafa wydaje się lekko unosić w powietrzu. Obok znajduje się komoda drewniana na czarnych, wysokich nóżkach wykonana na potrzeby inwestycji. Aby dostrzec najciekawszy element wystroju przedpokoju, musimy jednak spojrzeć w górę. Wisi tam czarna konstrukcja z ażurowymi panelami z siatki, zaprojektowana przez Darię Przewłócką. Optycznie obniża wysoki sufit i tworzy intrygującą iluminację wąskiego korytarza: na siatkach oparte są świetlówki, stanowiące główne źródło światła w pomieszczeniu.


Domowników i gości zaprasza do wnętrza dębowa posadzka ułożona w jodełkę. Malowany na czarno dźwigar i belki tworzą „bramę” prowadzącą do otwartej przestrzeni dziennej z aneksem, jadalnią i salonem. Metalowe, industrialne elementy wprowadzają wspólny mianownik wystroju wnętrz i pojawiają się w każdym pomieszczeniu apartamentu.

Kratownica podwieszana pod sufitem w przedpokoju
Konstrukcja kratownicy w przedpokoju jest jednocześnie oryginalną oprawą oświetlenia. Fot. INKADR

Warsztat kuchenny

Przedpokój otwiera się na przestrzeń dzienną z dużymi oknami, z których roztacza się piękny widok na otaczającą budynek zieleń. Tuż obok zaczyna się kuchnia, definicja nowoczesnej funkcjonalności. Aneks kuchenny o kształcie litery L tworzą niskie, ręcznie wykonane szafki z odpowiednio sezonowanej dębiny. Zabudowa wyróżnia się efektownymi frontami: na szufladach możemy dostrzec detale tradycyjnych połączeń stolarskich.


Granicę aneksu od strony wejścia wytycza komin wentylacyjny wykończony czerwoną, porozbiórkową cegłą z jednej strony, oraz miętowa lodówka, zasugerowana przez samego inwestora z drugiej. Model SMEG o kultowym już wzornictwie vintage doskonale wpisał się w aranżację. Strefę do przechowywania powiększa wyspa kuchenna z czarną, metalową ramką malowaną proszkowo. Od strony salonu tworzy mały kącik śniadaniowy z hokerami. Wyspę i szafki wieńczą blaty ze spieków Laminam. Zamiast klasycznych szafek wiszących, projektantka zaproponowała wiszące, otwarte półeczki rozdzielone pochłaniaczem. To dodatkowo podkreśla wrażenie większej przestrzeni pod skosem. We wnętrzu znajduje się dużo okien – dzięki temu kuchnia jest pełnia naturalnego światła.


W kuchni warto zwrócić uwagę na efektowne oświetlenie: skos nad blatem oświetlają czarne oprawy na szynoprzewodach, natomiast przy oknie i nad wyspą kuchenną zawisły surowe, industrialne lampy Buster+Punch.

Loftowa kuchnia na poddaszu z akcentem czerwonej cegły
W centrum kuchni znajduje się wyspa z szafkami i niewielkim barem śniadaniowym. Fot. INKADR
Poddasze w aranżacji industrialnej: strefa kuchni, jadalni i salon
Mebel stanowi umowną granicę salonu i kuchni w otwartej części dziennej. Fot. INKADR
Drewniane szafki w kuchni w stylu loft
Drewno dębowe pięknie uzupełnia surowa powierzchnia czerwonej cegły. Fot. INKADR
Wyspa kuchenna z metalową ramą
Wyspa jest osadzona na stalowej, czarnej konstrukcji. Fot. INKADR
Detal szuflad industrialnej wyspy
Meble kuchenne zostały wykonane na zamówienie. Doskonale opracowane detale szuflad z dębiny to cicha, ale bardzo efektowna dekoracja przestrzeni aneksu. Fot. INKADR
Otwarte półki nad blatem w kuchni
Otwarte półki podkreślają wrażenie nieograniczonej niczym przestrzeni. Fot. INKADR

Jadalnia z widokiem

Jadalnia znajduje się pomiędzy kuchnią a salonem. Wykonany na zamówienie rustykalny stół z asymetrycznym blatem otacza 6 krzeseł, wykończonych tapicerką w pastelowych odcieniach błękitu. To jedno z ulubionych miejsc Państwa domu. Chętnie spotykają się tu na wspólnych posiłkach z rodziną i przyjaciółmi. 


Jadalnia jest otwarta na taras: po odsłonięciu żaluzji do stołu można zaprosić piękny widok zza okna. Blat oświetla kompozycja z industrialnych opraw. Lampy o różnych długościach i rozmiarach kloszy tworzą punkt centralny kompozycji jadalni. Na ścianie w tle zawisł obraz autorstwa Leszka Kołakowskiego. Dzieło jest własnością Pana Adriana, któremu bardzo zależało na odpowiedniej prezentacji obrazu w nowym mieszkaniu.

Jadalnia z industrialnym stołem z nieregularnym blatem
Miętowa lodówka i błękitne krzesła prezentują się bardzo lekko na tle jasnych szarości. Fot. INKADR
Jadalnia pod skosem w loftowym mieszkaniu
W strefie jadalni króluje ozdobna asymetria: nieregularny blat, kompozycja z opraw oświetleniowych i dwa modele krzeseł w różnych kolorach. Fot. INKADR

Loftowa swoboda wypoczynku

W części wypoczynkowej stanęła narożna sofa skórzana z podnóżkiem. Odwrócone w stronę stołu plecy mebla tworzą umowną granicę salonu. Kontynuacją motywów drewnianych jest tu stolik kawowy z rustykalnym blatem na ażurowych nóżkach. Pod telewizorem stoi niska, drewniana komoda marki Kler – jedyny gotowy mebel w aranżacji strefy dziennej apartamentu.


Cała ściana pod skosem w salonie jest wykończona tapetą Wall&Deco z motywami kwitnącej, kwiatowej łąki, nad którą latają letnie ważki. Jest widoczna z każdej części strefy dziennej, dlatego projektantka wybrała wzór uniwersalny, korespondujący z ogólnym wystrojem mieszkania. Ma fakturę przypominającą mural, malowany na betonowej ścianie. Dynamiczny kształt sufitu w tym miejscu dodatkowo podkreśla szyna z oświetleniem. Tak zaplanowana strefa wypoczynkowa nie potrzebowała zbyt wielu dekoracji, dlatego znalazły się tu tylko szklane i ceramiczne wazony autorstwa trójmiejskiej artystki Nomad Ceramics.

Widok na salon z tapetą Wall&Deco
Tapeta jest widoczna z każdej części strefy wypoczynkowej. Fot. INKADR
#Na tapecie
sprawdź
Salon loft z szarym narożnikiem na poddaszu
Duża, wypoczynkowa kanapa zachęca do leniwego odpoczynku w części salonowej. Fot. INKADR
Detale ściany telewizyjnej w apartamencie w stylu loft
Rysunek tapety przypomina graffiti wykonane na betonowym tynku. Fot. INKADR
#Na tapecie
sprawdź

Łazienki cementują projekt

W apartamencie znajdują się dwie łazienki utrzymane w bazowych odcieniach szarości. Większe wnętrze urządzone w stylu saloniku kąpielowego zostało wykończone nowoczesnym mikrocementem. Gładkie ściany przełamuje kompozycja z asymetrycznym lustrem na ścianie umywalkowej. Dopełniają grafitową szafkę z mikrocementowym blatem i dwie owalne umywalki z czarnymi, podtynkowymi bateriami. Po obu stronach luster z sufitu zwieszają się szklane oprawy oświetleniowe. 


Oryginalny akcent wnosi jasnoróżowa wanna wolnostojąca w rogu pomieszczenia z czarną baterią. „Wanna wzbudzała sporo emocji. Wiele osób było zaskoczonych i sceptycznie nastawionych słysząc, co planujemy zamontować w czarno białej, monochromatycznej łazience”. - wspomina architektka. „Uważam, że wanna dała kopa, jej kolor jest piękny, przełamuje loftowy styl i nadaje ciepła”. - dodaje Daria Przewłócka. Pudrowy kolor z pewnością uprzyjemnia czas spędzony podczas kąpieli w łazience.


Asymetryczne lustro w czarnej ramie i industrialne oprawy oświetleniowe w łazience
Lustra w czarnej ramie przełamują symetryczną kompozycję strefy umywalkowej. Fot. INKADR
Szara łazienka z jasnoróżową wanną
Różowa wanna przełamuję powagę i surowość panującą w łazience. Fot. INKADR

Mniejsza łazienka należy do syna inwestorów. To niewątpliwe wyjątkowe pomieszczenie w projekcie, pełne najbardziej wyszukanych rozwiązań. Oryginalną ozdobą łazienki jest ręcznie wykonane graffiti, malowane na żółtych drzwiach. Przedstawia mapę miasta i grafiki nawiązujące do stalowych żurawi, pracujących w gdyńskiej stoczni. Utalentowana graficzka Natalia wykonała kilka szkiców, z których inwestorzy wybrali ten, który najbardziej przypadł im do gustu. 


Mała łazienka również została wykończona mikrocementem, zabezpieczonym przed działaniem wilgoci. W aranżacji wykorzystano kabinę prysznicową w postaci ścianki ze zbrojonym szkłem w mlecznym odcieniu. Posadzka bez brodzika optycznie powiększa wąskie pomieszczenie. Podłużne lustro otacza przewód surowych kinkietów z bakelitu. We wnętrzu znalazły się nietypowe sanitariaty. Projektantka postawiła na odważne zestawienie stalowych sanitariatów: miski WC i wiszącej umywalki o warsztatowym charakterze z czerwoną baterią podtynkową. Całość tworzy jak najbardziej pożądany efekt: klubowo-loftowy, nieco buntowniczy i pełny swobodnego, młodzieżowego charakteru.



Projekt: Daria Przewłócka Projektowanie Wnętrz

Zdjęcia realizacji: INKADR

Loftowa łazienka ze stalową miską WC i umywalką z czerwoną baterią
Aranżacja mniejszej łazienki jest pełna kreatywnych i oryginalnych smaczków. Fot. INKADR
Industrialne detale przy lustrze w lazience
Projektantka zadbała o dopracowanie wszystkich detali. Fot. INKADR
Żółte drzwi łazienkowe ozdobione graffiti
Ręcznie wykonane graffiti nadaje łazience młodzieżowy charakter. Fot. INKADR

Podobne artykuły

Dom pełen przestrzeni i światła
Dom o powierzchni 311 m2 to wymarzony azyl czteroosobowej rodziny. Jest pełen przestrzeni i naturalnego światła oraz indywidualnie...
Kolorowe mieszkanie w stolicy
Klimatyczne, niewielkie mieszkanie pod wynajem na warszawskiej Woli. Inwestor chciał, by jego lokal wyróżniał się na tle...