Salon w stylu skandynawskim

Salon w stylu skandynawskim

Jasny, przytulny i zapraszający. Salon w stylu skandynawskim to przestrzeń, w której z przyjemnością będziemy spędzać czas. Jak zaaranżować go najlepiej? Przygotowaliśmy kilka prostych pomysłów, dzięki którym w naszych wnętrzach zagości skandynawska prostota.
1:00 min
0
1

Białe jest piękne

Biel niepodzielnie króluje w skandynawskich aranżacjach. Dzięki temu wnętrza są jasne, pełne światła i przestrzeni. Kolorystyka stylu scandi operuje również ciepłymi, kremowymi odcieniami, szarością i stonowanymi pastelami, np. delikatnym błękitem. Co ciekawe, w swoich charakterystycznych odmianach, styl skandynawski nie stroni również od mocnych kontrastów z brązem, czernią lub grafitem. W zależności od osobistych upodobań i oczekiwań, w tej bogatej palecie barw każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. 

Autor:
Redakcja
Data:
18.03.2019

Duńska elegancja, czy norweska surowość?

Każdy z krajów skandynawskich miał swój udział w wypracowaniu własnego, charakterystycznego elementu, wyróżniającego na tle innych. Styl duński stawia na wysoką jakość i naturalne pochodzenie materiałów. Jego kolorystykę uzupełnia kontrastowa czerń i brązy. Charakteryzuje się dbałością o szczegóły i dobrym wzornictwem. To najbardziej ekskluzywny ze stylów skandynawskich. Styl norweski natomiast charakteryzuje ascetyczny dobór mebli i dodatków. Kolorystyka jest raczej zimna, utrzymana w bieli i gamie szarości, aż po grafit i czerń. Norwedzy lubią estetykę naturalnych kamieni, zwłaszcza marmuru. Drewno jest surowe,  rustykalne, o mocnym naturalnym rysunku. Tą wszechobecną surowość tonują miękkie tkaniny i futro, obecne w postaci narzut i dywanów.  

CultFurniture_4071206_CultStudioHeatherLoungeChair.jpg.jpg
Odważna czerń w skandynawskim salonie. Fot. Cult Studio

Naturalne materiały

Niezwykle ważna jest również estetyka naturalnych materiałów, takich jak drewno z widocznym rysunkiem usłojenia oraz cegła. W skandynawskich wnętrzach często spotykamy je wersji bielonej i przecieranej. Wszechobecna jest delikatna surowość, matowe powierzchnie. Drewniane podłogi ocieplają skandynawskie wnętrza. Ogromny wybór nowoczesnych materiałów wykończeniowych sprawia, że estetykę drewna, cegieł lub kamienia możemy wprowadzić innym tworzywem, np. na panelach winylowych lub gresowych płytkach. Dzięki temu możemy stworzyć skandynawską estetykę nawet w łazience.norsuinteriors_2243137_norsuHOMELivingRoom.jpg.jpg
Zestawienie szarości i delikatnego różu to prosty sposób na kolor w stylu skandynawskim. Fot. Norsu Interiors

Naturalne tkaniny również są mile widziane w skandynawskich wnętrzach. Wykorzystaj lniane obicia tapicerskie i zasłony, miękkie, wełniane koce i narzuty oraz bawełniane poduszki. Skandynawskie wnętrza wypełnione są miękkimi dodatkami, a centrum strefy wypoczynkowej zajmuje wygodna sofa.

Stressless_1802911_StresslessSofaLeoEckkombination.jpg-min.jpg
Pastelowa kanapa ożywi monochromatyczne wnętrze. Fot. Stressless

Skandynawskie meble i dodatki

Skandynawowie znani są ze swoich wyjątkowych projektów. Wiele z oryginalnych perełek meblowych pochodzi z przełomu lat 50 i 60 ubiegłego stulecia. Krzesła braci Eames czy fotel Egg Aarne Jacobsena to już klasyka w kanonie wzornictwa użytkowego. To nieco nostalgiczny styl, w którym świetnie odnajdą się meble i dodatki o estetyce vintage. Warto szukać produktów z epoki na aukcjach internetowych lub targach staroci. W sklepach znajdziemy też wiele mebli nowoczesnych, inspirowanych stylem skandynawskim. Sporo z nich jest dostępne w ofercie polskich producentów. Zwróć uwagę na lampy z kloszami o ciekawych kształtach, proste kanapy i komfortowe fotele wykończone wysokiej jakości obiciem.

CultFurniture_3160281_CultStudioModaRockingChairCD.jpg.jpg
Klasyczne projekty Eamesa świetnie uzupełnią skandynawski salon. Fot. Cult Studio

Podobne artykuły

Salon w stylu minimalistycznym
Minimalizm dąży do maksymalnych uproszczeń. Wbrew pozorom to jeden z trudniejszych do aranżacji stylów projektowych. Jego...
czytaj więcej
Kominek w salonie
Kominek w salonie jest popularnym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie. To nie tylko wyjątkowa ozdoba, ale również dodatkowe...
czytaj więcej