Szarość i biel w krakowskim mieszkaniu
Praktycznie i przytulnie
Nabywcy mieszkania od samego początku mieli określoną wizję swojego 90. metrowego wnętrza. Inwestorzy są fanami minimalistycznego, nowoczesnego stylu i podkreślili to już podczas pierwszej rozmowy z projektantką. Mieszkanie ma przede wszystkim służyć wypoczynkowi po pracy.
Wnętrza zdobi harmonijne połączenie odcieni szarości oraz bieli. Kompozycję dopełnia struktura naturalnego dębu, zdobiąca podłogę i część elementów wyposażenia, która ociepla i nadaje przytulny charakter. Nie ma tu miejsca na przypadek, projektantka dopilnowała, by wszystko posiadało aspekt praktyczny. Takie podejście do wnętrza sprzyja zachowaniu ładu i porządku.
– Gospodarze bardzo dużo podróżują, ze świata przywożą liczne pamiątki, zaprojektowanie dla nich miejsc do ekspozycji również było ważnym elementem projektu – mówi Ewa Tabakowska.
Strefa wejścia
Od progu wita nas długi hol, który prowadzi do przestrzeni dziennej - salonu z aneksem kuchennym. Z jednej strony korytarza mamy białe, gładkie fronty meblowe, z drugiej zaś strukturę imitującą beton.
– Jednym z najtrudniejszych wyzwań projektowych okazała się aranżacja holu, prowadzącego do części dziennej – wspomina projektantka – Głównym założeniem było uzyskanie minimalistycznego charakteru tej przestrzeni oraz zastosowanie trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów wykończeniowych – dodaje architektka.
Część dzienna
Wysoka jakość materiałów wykończeniowych była jedną z głównych kwestii poruszonych przez inwestorów na spotkaniu. Dlatego też w strefie dziennej postawiono na piękne i trwałe spieki kwarcowe. Można je dostrzec zarówno w roli blatu kuchennego, jak i na ścianie. To właśnie tam, w otoczeniu tradycyjnej zabudowy kuchennej znajduje się elektryczna płyta grzewcza, zlewozmywak oraz piekarnik. Pod drugą ścianą, w zabudowie, znajduje się dwudrzwiowa lodówka wyposażona w podajnik wody i kostkarkę do lodu. Obok znajduje się druga, niewielka lodówka, przeznaczona do chłodzenia wina.
– Z pewnością geometryczne formy i minimalna ilość zastosowanych materiałów zabudowy kuchennej pozwoliły uzyskać efekt czystej, jednak funkcjonalnej przestrzeni – podkreśla architektka.
Aneks kuchenny oraz strefę wypoczynkową oddziela piękny, drewniany stół w towarzystwie krzeseł o nowoczesnej linii. Uwagę zwracają także oryginalne oświetlenie. Najbardziej wyrazisty element salonu stanowi niebieska sofa w towarzystwie okrągłego stolika kawowego naprzeciwko telewizora. Pomimo minimalistycznego wystroju, wnętrze pozostaje bardzo przytulne dzięki elementom takim jak lejące się zasłony, poduszki oraz pikowane, wygodne siedziska krzeseł, które ocieplają przestrzeń.
Jasna sypialnia
Przestrzeń sypialni pod względem stylu i kolorystyki jest bardzo spójna zresztą wystroju mieszkania. We wnętrzu króluje komfortowe łóżko z tapicerowanym, szarym zagłówkiem. Wystrój uzupełniają niewielkie szafki nocne wykonane z naturalnego drewna. W sypialni znajduje się także miejsce na do pracy w postaci prostego, drewnianego biurka. Wnętrze dopełnia biała, pojemna szafa. Uwagę zwraca pozioma, wpuszczona w jej korpus, dębowa szafka.
Minimalistyczna łazienka
W mieszkaniu zaprojektowano niewielką łazienkę oraz oddzielną toaletę. Podłogę w toalecie wykończona ozdobnymi, heksagonalnymi płytkami w białym, szarym i niebieskim kolorze. Resztę pomieszczenia zdobi nieskazitelna biel. Z kolei większa łazienka wykończona jest wielkoformatowymi, szarymi, gresowymi płytami, dla których przeciwwagę stanowią białe elementy. Wygospodarowano tu miejsce zarówno na wannę, jak i kabinę prysznicową. Wystrój uzupełniają minimalistyczne, czarne baterie podtynkowe.
Wnętrze zostało zaaranżowane z dbałością o każdy detal. W prostym, ale zarazem estetycznym wystroju każdy element został dobrze przemyślany. Mieszkanie cechuje spójność i praktyczność połączone z komfortem wypoczynku.
Projekt: Grid Architektura Wnętrz Ewa Tabakowska
Fot. Szymon Konik, Norbert Adamowicz
Stylizacja: Ewa Tabakowska