TOP 5 rad przy wyborze rolet do domu

TOP 5 rad przy wyborze rolet do domu

Rolety to modny i bardzo praktyczny dodatek do wnętrz, w wielu przypadkach zastępujący zasłony. Zastanawiasz się nad kupnem rolet? Poznaj pięć najważniejszych aspektów, które musisz przemyśleć przed dokonaniem wyboru.
3:00 min
0
0

Dobierz typ rolet idealny do twojego wnętrza


Rolety to bardzo ogólne pojęcie, które obejmuje wiele sposobów zasłaniania okna z systemem unoszenia tkaniny do góry. Mamy więc rolety klasyczne w kasecie, wolnowiszące, rzymskie, dzień noc, plisowane. Każdy z rodzajów ma swoją specyfikę.


Wygląd wnętrza w dużym stopniu determinuje wybór rolety i chociaż podział jest czysto umowny, warto pamiętać, że:


  • rolety klasyczne sprawdzą się we wnętrzach mieszczańskich, nowoczesnych i minimalistycznych,
  • rolety rzymskie będą doskonałe do wnętrz urządzonych bardziej okazale – francuskich, angielskich, glamour, vintage, boho,
  • rolety plisowane są idealne do wnętrz urządzonych na bazie motywów geometrycznych, ale też do rustykalnych,
  • rolety dzień noc to propozycja do wnętrz minimalistycznych, monochromatycznych i industrialnych,
  • rolety wolnowiszące najczęściej widuje się na dużych oknach tarasowych i balkonowych.
Autor:
Redakcja
Data:
26.01.2022

Kolor rolet powinien pasować do aranżacji pomieszczenia

Zanim wybierzesz kolor rolety, rozejrzyj się po wnętrzu. Rolety można kolorystycznie do ścian, framug i dodatków we wnętrzu. Każdy z tych sposobów jest dobry. Dużo zależy od samego stylu wnętrza i tego, jak rozłożone są akcenty kolorystyczne.


Jeśli zdecydujesz się na rolety rzymskie, możesz je dowolnie zmieniać kilka razy w roku. W innym przypadku raz wybrany kolor rolety będzie ci towarzyszył długie lata. Warto trzymać się zasady, że im większa roleta, tym bardziej neutralny powinien być jej kolor. Nieduże okno może być przesłonięte jaskrawą tkaniną, ale przeszkloną ścianę lepiej zasłonić roletą w spokojniejszym odcieniu.

Kiedy warto wybrać rolety, a kiedy lepiej sprawdzą się zasłony?

Nie zawsze trzeba dokonywać tak drastycznego wyboru, rolety i zasłony można ze sobą łączyć. Ta zasada dotyczy przede wszystkim rolet dzień noc oraz rzymskich szytych z materiałów na firanki.


Jeśli jednak musisz zdecydować na jeden rodzaj dekoracji, pamiętaj, że:


  • idealna zasłona powinna sięgać do podłogi, jeśli nie masz na to miejsca, postaw na roletę,
  • zasłona potrzebuje miejsca po bokach okna, w małym wnętrzu lepiej sprawdzą się rolety,
  • jeśli chcesz stworzyć wnętrze, które będzie wizualnie ciepłe i przytulne, postaw na zasłony lub rolety rzymskie.

Jakie rolety będą dobre na okna dachowe?

Na oknie dachowym nie zamontujemy każdego rodzaju rolety. Możemy wybierać tylko wśród tych, które będą przylegały do okna. Mogą to być klasyczne rolety w kasecie z prowadnicami, rolety plisowane lub rolety specjalnie projektowane na okna dachowe. Te ostatnie przypominają klasyczne, gładkie rolety, ale mają uchwyt znany z rolet plisowanych, dzięki czemu łatwo się nimi steruje.


Jeśli okno dachowe wychodzi na południe, dobrze jest uszyć ją z tkaniny zaciemniającej. W innym przypadku można postawić na materiały częściowo przepuszczające światło słoneczne.

top5radprzywyborzeroletdodomu.jpg
Fot. Karnix.pl

Te rolety można łatwo wyczyścić

Czyszczenie rolet wymaga ostrożności i uwagi. Bardzo łatwo bowiem można doprowadzić do powstania zacieków. Większość rolet czyści się na oknach. Regularne odkurzanie zapobiega powstawaniu trwałych zabrudzeń. Raz na jakiś czas można przetrzeć rolety wilgotną gąbką. Jedynie rolety rzymskie można zdjąć z okna i uprać tak samo, jak zasłony. Jeśli zależy nam na tej możliwości, wybór jest tylko jeden.

Podobne artykuły

Aranżacja kuchni z oknem
Kuchnia z oknem otwiera przed nami wiele możliwości aranżacyjnych. Poza dobrym oświetleniem, odpowiednio wyeksponowane okno...
czytaj więcej
Urządzamy łazienkę z oknem
Okno w łazience dostarcza nam wiele światła w ciągu dnia, ale zwłaszcza w małych pomieszczeniach, ogranicza nam możliwości...
czytaj więcej