Tworzywa solid surface

Tworzywa solid surface

Do nowoczesnych wnętrz coraz częściej wchodzi nowoczesna technologia. Innowacyjne materiały o coraz to wyższych parametrach pozwalają tworzyć odważne aranżacje. Tworzywa solid surface, inaczej nazywane konglomeratami syntetycznymi, to niezwykle uniwersalny materiał, który możesz wykorzystać na wiele sposobów. Zobacz, jak najlepiej wykorzystać konglomeraty we wnętrzach.
3:00 min
0
0

Czym jest konglomerat syntetyczny?

Autor:
Redakcja
Data:
14.03.2019

To materiał o właściwościach kamienia, o wiele bardziej jednak od niego uniwersalny. Istnieje wiele gatunków i nazw handlowych tego tworzywa, jednak najczęściej składają się z mieszanki mineralnego tworzywa i żywic akrylowych. Ma jednolitą strukturę i może być barwiony w masie. Niektóre rodzaje z powodzeniem imitują wygląd naturalnych skał o budowie jawnokrystalicznej, takich jak np. granit. Możemy w nim uzyskać niezwykle modny efekt terrazzo. Producenci często oferują gotowe systemy rozwiązań do wnętrz, począwszy od płyt różnej grubości, listew wykończeniowych, umywalek, a nawet mebli i akcesoriów wykonanych z tego tworzywa.

Właściwości tworzyw solid surface.

Dzięki swoim właściwościom tworzywo nadaje się do realizacji wielu projektów na wymiar i na indywidualne zamówienie. Jest łatwy w obróbce i termoplastyczny. Przy jego pomocy możemy stworzyć jednolite płaszczyzny bez widocznych podziałów np. na blatach kuchennych czy łazienkowych. Nadaje się do wykonania wszelkiego rodzaju fantazyjnych krzywizn i estetycznych łuków. To lekki materiał, dzięki czemu jego cienkie arkusze możemy wykorzystać na frontach mebli i ścianach.

Zlewozmywak Integrity Silestone Calacatta Gold marki Cosentino
Tworzywa solid surface oferują możliwość wykonana misy zlewozmywaka lub umywalki, dzięki czemu stanowią jednolitą całość z blatem. Fot. Cosentino

To materiał ciepły i przyjemny w dotyku. Jest trwały i całkowicie wodoodporny, dzięki czemu możemy wykorzystać go w pomieszczeniach mokrych. Łatwo go utrzymać w higienicznej czystości, nadaje się na powierzchnie mające kontakt z jedzeniem. Szeroka gama kolorystyczna i bogata oferta armatury i akcesoriów wykonanych z tworzywa sprawia, że możemy skompletować piękny blat i umywalkę lub zlewozmywak o jednolitej powierzchni. To nowa jakość w dziedzinie wyposażenia i wykończenia wnętrz.

Tworzywa solid surface Świetnie komponują się z innymi nowoczesnymi materiałami, takimi jak szkło, akryl lub stal nierdzewna. To sprawdzony sposób na unikatową aranżację wnętrz!

Gdzie możemy zastosować solid surface?

corian dupont-min.jpg
Tworzywa nie pochłaniają wilgoci, dlatego świetnie sprawdzają się w łazienkach. Fot. DuPont

Tworzywa konglomeratowe są już bardzo dobrze znane i cenione w budynkach użyteczności publicznej, barach i restauracjach, a nawet w szpitalach. W domu najlepiej sprawdzą się na blatach meblowych w kuchni lub w łazience, jako materiał na zlewy i umywalki. Świetnie wyglądają designerskie dodatki, takie jak wieszaki lub podstawki wykonane z konglomeratu syntetycznego. Ciekawą formą dekoracji są również okładziny ścienne i lampy wykonane z tego materiału – odpowiednio podświetlony może wyglądać bardzo efektownie.

Minusy tworzyw konglomeratowych

Największym minusem tworzyw tego typu jest ich wysoka cena. Pomimo bogatej oferty kolorystycznej, wiele odcieni produkowanych jest na specjalne zamówienie i do jego zakupu potrzebujemy spełnić określone przez producenta ilościowe minimum. Jednak w związku z dużym i stale rosnącym zainteresowaniem na rynku, oferta skierowana do odbiorcy detalicznego stale się powiększa. Warto o nią zapytać lokalnych dystrybutorów tworzyw typu solid surface, ponieważ jest to materiał o wyjątkowo konkurencyjnych parametrach do wnętrz mieszkalnych. Pomimo stosunkowo łatwej obróbki, materiał ten potrzebuje fachowego traktowania i specjalistycznych narzędzi. Certyfikowana ekipa wykończeniowa z pewnością dopilnuje, aby realizacja projektu z użyciem materiałów typu solid surface pokrywała się z wyobrażeniem i oczekiwaniami klienta.

Wyspa kuchenna z tworzywa DuPont
Wyspa wykonana z wykorzystaniem tworzywa DuPont. Monolityczna forma jest elegancka, trwała i niewrażliwa na uszkodzenia związane z codziennym użytkowaniem kuchni. Fot. DuPont

Najpopularniejsze rodzaje materiału solid surface

W zależności od konkretnego przeznaczenia i indywidualnych oczekiwań co do właściwości materiału możemy wybrać spośród produktów typu Corian, Tristone, Silestone czy Hanex. To tylko kilka z nazw handlowych materiałów typu solid surface dostępnych na rynku, które możemy z powodzeniem zastosować we wnętrzach mieszkalnych.

Kuchnia z wyspą Dekton Kreta Cosentino
Tworzywo Dekton Kreta to świetny pomysł na stworzenie eleganckiego, lekkiego kącika jadalnego w nowoczesnej kuchni. Fot. Cosentino